بهترین بالش طبی

بهترین بالش طبی
بالش طبی اکثر انسان ها هنگامی که از خواب بیدار می شوند، در ناحیه ی گردن خود، درد را حس می کنند، لذا استفاده از یک بالش مناسب می تواند مانع از مشکلاتی از این قبیل گردد. هدف استفاده از یک بالش مناسب، قرار دادن گردن در تراز مناسب نسبت به بدن است.

 لذا با انتخاب چنین بالشی می توانیم درد گردن را کاهش دهیم و یا آن را به طور کامل از بین ببریم. بهترین بالش برای خرید یک بالش مناسب باید به نکات زیر توجه کنیم: 1. ویژگی بالش 2. مواد سازنده ی بالش 3. عادات و طرز خوابیدنمان که در ادامه مقاله، هر یک از این موارد را توضیح می دهیم. ویژگی یک بالش مناسب جنس آن کرکی باشد. بادوام باشد. فاصله ی بین گردن، سر و پشت را پر کند. مواد سازنده ی بالش پر لاتکس مموری فوم پلی استر و... بسیاری از این گزینه ها ضد حساسیت، آسان برای تمیز کردن و مقاوم در برابر گرد و غبار هستند و به راحتی می توانیم از آن ها استفاده کنیم. چگونه بخوابیم؟ به 3 طریق می توانیم بخوابیم: خوابیدن به پشت خوابیدن به طرفین خوابیدن به شکم در میان این 3 گزینه، از نظر پزشکان، خوابیدن به پشت برای سلامتی بهتر است. ولی خوابیدن به شکم موجب ایجاد درد در ناحیه ی کمر و گردن می گردد. البته بالش هایی وجود دارند که برای هر سبک خوابی مناسب بوده و مانع از ایجاد درد می گردند. چرا خواب مهم است؟ تحقیقات نشان داده است که عدم خواب مناسب می تواند موجب چاقی، افسردگی و... گردد، لذا با انتخاب یک بالش مناسب می توانیم مانع از آن شویم.


انواع

بالش ارتوپدی بالش ارتوپدی به دلیل پوشش خوبی که برای فضاهای زیر سر و گردن دارد، برای افرادی که دارای مشکلات ستون فقرات و گردن هستند، بسیار مفید است. این نوع بالش دارای برآمدگی هایی می باشد که برای پوشش انحنای گردن طراحی شده است. افراد مبتلا به درد گردن این نوع بالش را ترجیح می دهند، زیرا این نوع بالش بهتر با ستون فقرات هماهنگ می شوند. در ابتدا ممکن است این نوع بالش ها راحت به نظر نرسند اما زمانی که از آنها استفاده می کنید، متوجه راحتی آن می شوید. بالش های متناسب با نیاز بدن با توجه به نحوه خوابیدن شما و نیازهایی که دارید بالش های متفاوتی طراحی و ساخته شده اند. انحناهای بلندتر برای پوشش گردن مناسب هستند و برآمدگی های کوتاهتر برای قسمت زانوهای پا مورد استفاده قرار می گیرند. با توجه به نیاز شما بالش ها برای زیر سر، پشت کمر، پشت گردن، بین زانو، زیر پا و ... استفاده می شوند که طراحی و جنس آنها با هم متفاوت است. اگر شما به پشت می خوابید علاوه بر بالش مناسب برای زیر سر، به بالشی برای قرار دادن در پشت کمر نیز نیاز دارید. در صورتی که به طرفین می خوابید بالشی را باید بین زانوهای خود قرار دهید. زیرا در طول شب پاها بر روی هم ساییده می شوند و در طولانی مدت تاثیر بدی بر روی زانوها می گذارد. سلیقه شخصی در انتخاب بالش سلیقه هر فرد بخش مهمی در تصمیم گیری ها و انتخاب های وی دارد. انتخاب بالش مناسب به میزان زیادی به سلیقه شما بستگی دارد. قطعا اگر بر روی بالشی که دوست دارید و بر روی آن احساس راحتی می کنید بخوابید، خواب آرام تر و بهتری خواهید داشت. بالش های گرم محققان به مدت 30 دقیقه بر روی بالش از نظر گرمایی آزمایش کردند. در این آزمایش، بالش های ارتوپدی به دلیل داشتن منحنی برای گردن و داشتن ناحیه برای سر بسیار محبوب بودند. بالش های پر( بالش های معمولی ) گرم ترین بالش ها بودند. در این آزمایش بالش های مموری فوم در وسط قرار داشتند.


آیا بالش واقعا در سلامت شما تاثیر می گذارد؟ در جواب به این سوال باید گفت که بله، بالش در سلامتی بسیار تاثیرگذار است. بالش گردن ارگونومیک به طور خاص برای گردن طراحی شده است. استفاده از آنها موجب می شود در طول خواب، گردن در وضعیت مناسبی باشد و آسیبی نبیند. در هنگام خوابیدن برای جلوگیری از درد بعد از بیدار شدن لازم است که سر و گردن در هنگام خواب زاویه مناسبی با هم داشته باشند. با توجه به نحوه خوابیدن شما ( پشت، طرفین و یا به شکم ) زاویه مناسب برای سر و گردن متفاوت است. بنابراین نحوه خوابیدن شما بر انتخاب بالش مناسب تاثیر می گذارد. بالش طبی معمولا با مموری فوم ساخته می شوند که این ماده در فشرده شدن در اطراف سر و گردن شما بسیار عالی است. پشتیبانی ارگونومیک مموری فوم بسیار خوب است .بالش مموری فوم، خواب شبانه عالی به همراه دارد. برای انتخاب بالش مناسب شما بر اساس نحوه خوابیدن، چندین گزینه پیش رو دارید: بالش مهتاب این نوع بالش وزن سر شما را با هدف کاهش فشار روی گردن و ستون فقرات، به طور مساوی توزیع می کند. این نوع بالش همچنین برای تنفس راحت تر و جلوگیری از خر و پف به کار می رود. بالش گردن بالش گردن برای پشتیبانی از منحنی گردن طراحی شده است. این بالش ها قابل استفاده در کنار و یا پشت نیز هستند. این بالش ها در اندازه های مختلفی عرضه می شوند تا آسایش بیشتری را به همراه داشته باشند. بالش جانبی این بالش دارای یک لبه منحنی است که در دو طرف بالاتر و در وسط پایین تر است. این طراحی مناسب گردن است. بالش های جانبی به دلیل داشتن طراحی مناسب فضای راحتی برای شانه ها فراهم می کنند و راحتی بیشتری را به دنبال دارند. بالش نیم دایره این نوع بالش را می توان در مکانهای مختلفی استفاده کرد، مانند زیر گردن، زیر سر، زیر زانو و پشت کمر. بالش راحت این بالش ها از نظر شکل شبیه بالش های سنتی هستند. برای کسانی که به بالش های سنتی علاقه مندند این نوع بالش می تواند مفید باشد زیرا علاوه بر داشتن طرح سنتی ارگونومیک نیز هست. برای انتخاب بهترین بالش باید در مورد چگونگی خواب خود بیشتر فکر کنید. اگر شما فردی هستید که زیاد می خوابید، بالش های جانبی، بالش نیم دایره و بالش گردن برای شما مناسب است. بعد از انتخاب نوع بالش نکته بعدی سایز بالش است. از خرید بالش خیلی کوچک یا خیلی بزرگ پرهیز کنید. با انتخاب سایز بالش غلط، توانایی بالش کاهش می یابد.

مواد سازنده بالش

وقتی که در مورد بالش صحبت می کنیم، گزینه های زیادی وجود دارد. بالش ها از چندین نوع مواد تشکیل می شوند. برخی از پر طرفدارترین انواع بالش ها شامل: بالش پلی استر بالش لاتکس بالش مموری فوم بالش آب بالش پوسته گندم سیاه بالش پوسته گندم سیاه بالش های پوسته گندم سیاه به دلیل مواد به کار رفته زیاد مورد توجه افراد نیستند. اما بهتر است گاهی با توجه به نیاز و یا برای امتحان کردن به سراغ این نوع بالش ها برویم. پزشکان بر این باورند که برای افرادی که دچار دیسک کمر شدید و متوسط، استئوآرتریت و مشکلات ستون فقرات هستند، استفاده از بالش پوسته گندم سیاه می تواند تاثیر بسیار مطلوبی بر روند بهبودی آنها داشته باشد. بالش ها برای هر نیاز بالش هایی برای برخی نیاز های تخصصی و خاص طراحی شده اند که در اینجا به معرفی برخی از آنها می پردازیم. بالش گوه افرادی که جراحی پشت دارند و یا افرادی که دچار درد مزمن در پشت خود هستند، اغلب از این نوع بالش استفاده می کنند. این بالش موقعیت مناسبی برای قسمت فوقانی بدن و پاها ایجاد می کند. بالش سفر بالش های کوچکی به شکل U هستند. در هنگام نشستن در هواپیما و ماشین مانع از خم شدن بیش از حد به یک طرف می شوند و به نحوی عمل می کنند که سر همواره به جلو نگه داشته شود. کسانی که جای زیادی ندارند می توانند از بالش مسافرتی بادی استفاده نمایند. بالش پشت کمر از این نوع بالش برای پر کردن پشت کمر در حالت نشسته استفاده می شود که انحنای پشت ستون فقرات را پوشش می دهد.

مجله سلامتی

نظرات کاربران شما هم می توانید درمورد این مطلب نظر بدهید