هدف از انتخاب یک بالش مناسب

هدف از انتخاب یک بالش مناسب
هیچ چیز نمی تواند جایگزین خواب شبانه ی شما شود.

 لذا ضروری است که بالش درستی را انتخاب نمایید، زیرا بالش هم در کیفیت خواب و هم سلامتیتان تاثیر دارد. بالش نامناسب می تواند موجب ایجاد درد در ناحیه ی شانه، بازو، گردن و ... گردد. هدف از انتخاب یک بالش مناسب هدف از انتخاب یک بالش مناسب جلوگیری از خم شدن بیش از حد سر و گردن است، تا از ایجاد درد یا گرفتگی در نواحی شانه، گردن و ... جلوگیری کند. در این میان نمونه ای از بالش ها در بازار موجود هستند که به آن ها فوم حافظه گویند که موجب پشتیبانی بیشتری از گردن می گردد. البته به توصیه ی پزشکان باید هر فرد انواع مختلفی از بالش ها را داشته باشد تا برای شرایط مختلف از آن ها استفاده نماید. مثلا ممکن است فردی دچار درد در ناحیه ی گردن یا آرنج و ... شود و با توجه به نقاط مختلف بدن، بالش مناسب با آن را استفاده نماید. نکات مهم در هنگام خرید بالش 1. هزینه ی بالش در هنگام خرید توجه داشته باشید اینکه شما هزینه ی زیادی را برای خرید بالش پرداخت کنید، به معنای بهتر بودن بالش نیست. زیرا گاهی می توانید با کمترین هزینه ی ممکن، بالش مناسب و با کیفیتی را خریداری کنید. 2. امتحان کردن بالش در فروشگاه بالش را بر روی دیوار نگه داشته و سپس سر خود را بر روی آن قرار دهید. (به این صورت که گویی بالش روی یک سطح افقی قرار گرفته و شما دراز کشیده اید) آنگاه از یک نفر بخواهید تا ببیند گردنتان هم سطح ستون فقرات می باشد یا خیر. زیرا یک بالش مناسب باید گردن را در سطح برابر با ستون فقرات قرار دهد.

نکات قابل توجه جهت خرید بالش

1. کاور بالش کاور بالش باید قابل تعویض و جابجایی باشد تا بتوانید آن را جهت تمیز کردن، به راحتی در آورید. 2. مواد سازنده ی بالش اینکه بالش از چه موادی پر شده است، تاثیر بسیاری در کیفیت خوابتان دارد. 3. سرو صدایی که ممکن است ایجاد کند. بعضی از بالش ها به گونه ای هستند که با تکان خوردن شخص بر روی آن موجب ایجاد سر و صدا می گردند. لذا در هنگام خرید توجه به این مسئله نیز ضروری است. 4. بوی بالش بالش دارای بوی مواد شیمیایی می باشد که در برخی از بالش ها ممکن است غیر قابل تحمل باشد. البته برخی از بالش ها اینگونه هستند که جهت از بین بردن بوی مواد شیمیایی، باید آنها را در فضای باز قرار دهید. 5. سایز بالش در هنگام خرید بالش با توجه به اندازه ی تختتان می توانید بالش با سایز مناسب را خریداری نمایید. 6. نرمی و سفتی بالش اکثر افراد بالش نرم را ترجیح می دهند ولی باید توجه کنید که بالش نرم تمام پشتیبانی کافی از بدن را نمی کند. همچنین بعد از چند روز استفاده از بالشی که خیلی نرم نباشد، خیلی سریع به آن عادت می کنید. هرچند چندروز اول این مسئله، برایتان ناراحت کننده باشد. 7. توجه به موقعیت خواب برای خرید بالش مناسب به موقعیت خوابتان توجه کنید، از این طریق بالش مناسب با سبک خوابتان را انتخاب نمایید.


هنگام خرید بالش باید اطلاعات کافی در مورد نوع بالش و جنس آن داشته باشید. نداشتن اطلاعات کافی باعث میشود نه تنها بالش مناسبی نخرید بلکه حتی سلامتی شما نیز با مشکل مواجه شود. انواع بالش بالش های نرم این بالش ها معمولا بزرگتر از سایر بالش ها هستند و برای استفاده در طولانی مدت مناسب نبستند اما به دلیل زیبایی تنها برای مهمانان مورد استفاده قرار می گیرند. استفاده دراز مدت از این نوع بالش ها ناراحتی در قسمت گردن به وجود می آورد. بالش پر همه می دانند پر بسیار سبک است اما جالب است بدانید استحکامی به اندازه فلز تیتانیوم دارد. بالش های از جنس پر کاملا طبیعی، حالت ارتجاعی دارند و از سر و گردن خیلی خوب پشتیبانی می کنند. بهترین بالش پر نوعی از آن است که از پرهای کوچکی که به هم پیچیده شده اند، ساخته شده باشد و به هیچ عنوان نباید از روی بالش تیزی احساس شود. بالش های فوم بالش های از جنس فوم محصولات جدید و راحتی هستند که به دلیل حالتشان به فرم بدن در می آیند و به این صورت فشار وارد بر بدن و سر را کم می کنند. این بالش ها همچنین مانع از افتادن سر و گردن می شوند. به این صورت که سر و گردن را به خوبی در خود جای می دهند. بنابراین هنگام خوابیدن سر شما از روی بالش نمی افتد. این نوع بالش ها در اندازه های متفاوت موجود هستند و در فروشگاه ها عرضه می شوند. بالش نازک این بالش ها برای افرادی که می خواهند در تخت خواب خود کتاب بخوانند و همچنین کسانی که به بیماری واریس مبتلا هستند بسیار مناسب است. زیرا با قرار دادن این بالش زیر پایشان، پاهای انها بالاتر قرار می گیرد و همین امر باعث آرامش آنان می شود. جنس این نوع بالش فوم یا نخ های پلی استر و یا ترکیبی از هر دوتاست. بالش بارداری برای بالش دوران بارداری دو نوع بالش طراحی شده است. یک نوع، بالش های نازکی هستند که برای 3 ماهه دوم بارداری و محافظت از شکم باردار طراحی شده اند. نوع دوم، بالش هایی با اندازه های 350 سانتی متری هستند که در تمام طول پا قرار می گیرند و کمر دردهای ناشی از بارداری را کاهش می دهند. بالش های بغلی این بالش ها برای افرادی مناسب هستند که دوست دارند در هنگام خوابیدن بالشی را در بغل خود بگیرند. همچنین کسانی که کمر درد یا زانو درد دارند یا میخواهند در هنگام خواب بالشی را بین پاهایشان قرار دهند، این بالش ها گزینه مناسبی برایشان هستند. بالش های میکروبی این نوع بالش ها در ژاپن بیشتر مورد استفاده قرار می گیرند و بهترین نگهداری از سر و گردن را دارند. بالش علفی همان طور که از اسم این بالش ها پیداست، از پوسته دانه ها ساخته می شوند. این بالش ها برای گردن درد بسیار مناسب می باشند. بالش تنگی نفس این بالش ها برای راحتی خوابیدن برای افرادی که دچار تنگی نفس هیتند و مجبورند با لوله هایی که به دهان و بینی شان وصل است تنفس کنند، طراحی شده است. داخل این نوع بالش ها رشته های پلی استر و فوم هایی با قابلیت شگل پذیری وجود دارد. نکته ای که در هنگام خرید این نوع بالش ها باید به آن توجه داشت این است که این نوع بالش ها به هیچ عنوان نباید سنگین باشند. بالش گردن در قدیم بالش ها برای گردن مناسب نبودند و بیشتر به جای پوشش دادن گردن، سر را پوشش می دادند. اما بالش های گردن به طور مخصوص برای حفاظت از مهره های گردن طراحی شده اند ولی در عین حال برای زیر سر نیز مناسب می باشند. بالش کمر این بالش برای کسانی که در قسمت مهره های پایین کمر خود احساس درد و ناراحتی دارند طراحی شده است.

مجله سلامتی

نظرات کاربران شما هم می توانید درمورد این مطلب نظر بدهید