چگونه یک بالش مناسب انتخاب کنیم ؟

چگونه یک بالش مناسب انتخاب کنیم ؟
هیچ چیز نمی تواند جایگزین خواب شبانه ی شما شود. لذا ضروری است که بالش درستی را انتخاب نمایید، زیرا بالش هم در کیفیت خواب و هم سلامتیتان تاثیر دارد. بالش نامناسب می تواند موجب ایجاد درد در ناحیه ی شانه، بازو، گردن و ... گردد.

بالش چیست ؟

بالش به صورت یک کیسه ی چهار گوش است که آن را با مواد مختلفی چون اسفنج، پشم و ... پر می کنند. بالش تاثیر بسیاری در ایجاد آرامش و سلامتی افراد دارد، لذا انتخاب آن بسیار مهم است. بالش ها همچنین در کاهش و یا پیشگیری از بسیاری دردهای رایج در کمر، شانه، پشت، گردن و ... تاثیر دارند.

هدف از انتخاب یک بالش مناسب

هدف از انتخاب یک بالش مناسب جلوگیری از خم شدن بیش از حد سر و گردن است، تا از ایجاد درد یا گرفتگی در نواحی شانه، گردن و ... جلوگیری کند. در این میان نمونه ای از بالش ها در بازار موجود هستند که به آن ها فوم حافظه گویند که موجب پشتیبانی بیشتری از گردن می گردد. البته به توصیه ی پزشکان باید هر فرد انواع مختلفی از بالش ها را داشته باشد تا برای شرایط مختلف از آن ها استفاده نماید. مثلا ممکن است فردی دچار درد در ناحیه ی گردن یا آرنج و ... شود و با توجه به نقاط مختلف بدن، بالش مناسب با آن را استفاده نماید.
یک بالش خوب، بالشی است که شما در تمام طول شب بر روی آن خواب راحتی داشته باشید. اما باید این نکته را هم در نظر بگیرید که داشتن یک خواب راحت در گرو این است که شما بالشی متناسب با عادت خوابیدن خودتان انتخاب کنید.

فشارسنج دیجیتال مچی برای اندازه گیری فشار خون در منزل


نکات مهم در هنگام خرید بالش

1. هزینه ی بالش

در هنگام خرید توجه داشته باشید اینکه شما هزینه ی زیادی را برای خرید بالش پرداخت کنید، به معنای بهتر بودن بالش نیست. زیرا گاهی می توانید با کمترین هزینه ی ممکن، بالش مناسب و با کیفیتی را خریداری کنید.

2. امتحان کردن بالش در فروشگاه

بالش را بر روی دیوار نگه داشته و سپس سر خود را بر روی آن قرار دهید. (به این صورت که گویی بالش روی یک سطح افقی قرار گرفته و شما دراز کشیده اید) آنگاه از یک نفر بخواهید تا ببیند گردنتان هم سطح ستون فقرات می باشد یا خیر. زیرا یک بالش مناسب باید گردن را در سطح برابر با ستون فقرات قرار دهد.

3. کاور بالش
کاور بالش باید قابل تعویض و جابجایی باشد تا بتوانید آن را جهت تمیز کردن، به راحتی در آورید.
4. مواد سازنده ی بالش
اینکه بالش از چه موادی پر شده است، تاثیر بسیاری در کیفیت خوابتان دارد.
بیشتر بخوانید: بالش طبی چیست؟
 
5. سرو صدایی که ممکن است ایجاد کند.
بعضی از بالش ها به گونه ای هستند که با تکان خوردن شخص بر روی آن موجب ایجاد سر و صدا می گردند. لذا در هنگام خرید توجه به این مسئله نیز ضروری است.
6. بوی بالش
بالش دارای بوی مواد شیمیایی می باشد که در برخی از بالش ها ممکن است غیر قابل تحمل باشد. البته برخی از بالش ها اینگونه هستند که جهت از بین بردن بوی مواد شیمیایی، باید آنها را در فضای باز قرار دهید.
7. سایز بالش
در هنگام خرید بالش با توجه به اندازه ی تختتان می توانید بالش با سایز مناسب را خریداری نمایید.
8. نرمی و سفتی بالش
اکثر افراد بالش نرم را ترجیح می دهند ولی باید توجه کنید که بالش نرم تمام پشتیبانی کافی از بدن را نمی کند. همچنین بعد از چند روز استفاده از بالشی که خیلی نرم نباشد، خیلی سریع به آن عادت می کنید. هرچند چندروز اول این مسئله، برایتان ناراحت کننده باشد.
9. توجه به موقعیت خواب
برای خرید بالش مناسب به موقعیت خوابتان توجه کنید، از این طریق بالش مناسب با سبک خوابتان را انتخاب نمایید.
هنگام خرید بالش باید اطلاعات کافی در مورد نوع بالش و جنس آن داشته باشید. نداشتن اطلاعات کافی باعث میشود نه تنها بالش مناسبی نخرید بلکه حتی سلامتی شما نیز با مشکل مواجه شود.

خرید دستگاه بخور صورت کاربردی برای استفاده در منزل


انواع مختلف بالش:

  1. فوم: این نمونه از بالش ها بصورت متراکم بوده و در انواع مختلف نرم و یا سفت موجود هستند. همچنین پشتیبانی بیشتری را از نواحی مختلف بدن می نماید.
  2. فوم حافظه: این نمونه بهترین نوع بالش می باشد که طرفداران بسیاری نیز دارد. این نوع از بالش متناسب با بدنتان شکل گرفته و تنظیم می شود. بالش فوم مموری در سایزهای مختلف S و M و دو نوع مختلف نرم یا سفت موجود هستند. این بالش ها بعنوان بالش طبی معرفی می شوند.
  3. پشمی/ پنبه ای: این نوع از بالش ها ضد حساسیت بوده و مقاوم در برابر خراشیدگی نیز می باشند. همچنین می توان آنها را در انواع مختلف نرم یا سفت تهیه نمود.
  4. پر: این نمونه از بالش ها بسیار نرم می باشند و به گفته ی برخی از پزشکان برای خواب شبانه بسیار مناسب هستند. ولی حمایت و پشتیبانی کافی از فردی که می خوابد نمی کنند. با توجه به اینکه بالش ها انواع مختلفی دارند، حتما در هنگام خرید به برچسب آن توجه کنید.

آیا بالش واقعا در سلامت شما تاثیر می گذارد؟

در جواب به این سوال باید گفت که بله، بالش در سلامتی بسیار تاثیرگذار است. بالش گردن ارگونومیک به طور خاص برای گردن طراحی شده است. استفاده از آنها موجب می شود در طول خواب، گردن در وضعیت مناسبی باشد و آسیبی نبیند. در هنگام خوابیدن برای جلوگیری از درد بعد از بیدار شدن لازم است که سر و گردن در هنگام خواب زاویه مناسبی با هم داشته باشند.
 
محصولات مرتبط
مجله سلامتی

نظرات کاربران شما هم می توانید درمورد این مطلب نظر بدهید