کنترل سلامت

کنترل سلامت 

 • فشارسنج دیجیتال
  فشارسنج دیجیتال

  فشار خون، نیروی اعمال شده روی دیواره ی عروق خونی(شریان) است که خون از طریق این نیرو جریان می یابد.


  دلایل استفاده از فشار سنج در منزل

  1. بیماری های بحرانی:

  فشار خون یکی از شاخص های مهم سلامتی است و از آنجا که افراد مبتلا به فشار خون بالا، احتمال حمله ی قلبی، در آن ها بیشتر است پس بهتر است همواره فشار خون خود را اندازه گیری نماییم.

  1. نداشتن علائم:

  با توجه به اینکه فشار خون علائم خاصی ندارد، باید به طور منظم فشار خون، اندازه گیری شود.


  طریقه نگه داشتن بازو

  در طول اندازه گیری فشار خون، باید بازوی خود را به صورت راست نگه دارید و آرامش خود را حفظ کنید.


  روش های جلوگیری از فشار خون بالا

  1. کاهش وزن:

  با کم کردن وزن خود می توانید فشار خون خود را کاهش دهید. در واقع هرچه وزن شما به مقدار مناسب نزدیکتر باشد، داروهای فشار خون تاثیر بهتری روی شما خواهند داشت.

  1. ورزش:

  در طول روز بین ۲۰-۳۰ دقیقه ورزش کنید و به مرور زمان تاثیرات شگفت انگیز آن را خواهید دید.

  1. کاهش سدیم مصرفی:

  بدین منظور همواره میزان سدیم موجود در اقلام خوردنیتان را در نظر بگیرید. تا این گونه از مصرف زیاد سدیم جلوگیری کنید.

  1. اجتناب از مصرف سیگار و تنباکو:

  سیگار و تنباکو علاوه بر مضراتی که دارد، نیکوتین موجود در آن موجب می شود، حداقل تا ۱ ساعت پس از مصرف، فشار خون همچنان بالا بماند.

 • ترازوی شخصی مکانیکی و دیجیتال
  ترازوی شخصی مکانیکی و...

  BMI چیست؟

  BMI یا همان شاخص توده بدنی یکی از مقیاس های سلامتی است که نشان می دهد فرد کم لاغر یا متعادل و یا چاق است. اگر فردی در محدوده متعادل BMI نباشد یعنی چاق یا لاغر باشد، سلامتی آن فرد به طور قابل توجهی به خطر می افتد. مقادیر BMI مستقل از سن هستند و برای مردان و زنان مناسب می باشد.

  BMI را می توان با ماشین حساب های مخصوص و یا با استفاده از فرمول آن به دست آورد.

  فرمول BMI

  وزن (کیلوگرم) / ارتفاع (متر) ۲

  (وزن (پوند) * ۷۰۳) / ارتفاع (اینچ) ۲

  فرمول اول برای وزن برحسب کیلوگرم و ارتفاع بر حسب متر و از فرمول دوم برای وزن بر حسب پوند و ارتفاع بر حسب اینچ می باشد. این فرمول در حدود ۱۵۰ سال پیش، توسط یک متخصص بلژیکی به نام Adolphe Quetelet توسعه داده شده است.

   مزایای حفظ وزن سالم

  • کاهش درد در مفاصل و ماهیچه ها
  • افزایش انرژی و توانایی برای انجام فعالیت های بیشتر
  • بهبود و تنظیم فشار خون و مایعات بدن
  • کاهش بار بر روی قلب و سیستم گردش خون
  • خواب بهتر
  • کاهش تری گلیسیرید و قند خون و در نتیجه کاهش خطر ابتلا به دیابت نوع ۲
  • کاهش خطر ابتلا به بیماری های قلبی و برخی از سرطان ها

  وزن بیش از حد باعث افزایش کارکرد قلب، فشار خون، میزان کلسترول خون و تری گلیسیرید می شود و سطح کلسترول HDL را کاهش می دهد. وزن بیش از حد همچنین می تواند باعث افزایش احتمال ابتلا به دیابت شود.

  تغییرات شیوه زندگی می تواند ۳ تا ۵ درصد از وزن شما را کاهش دهد. کاهش وزن باعث بهبود بالینی گلوکز خون، تری گلیسیرید، کاهش خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ ، کاهش فشار خون و بهبود کلسترول خون می شود.

 • فشار سنج عقربه ای
  فشار سنج عقربه ای

  فشار خون

  فشار اعمال شده توسط جریان خون به دیواره سرخرگها، فشار خون نامیده می شود. قلب مانند یک پمپ عمل می کند و با هر پمپ، فشار بیشتری به دیواره سرخرگ ها وارد می نماید. در هنگام خروج خون از قلب، فشار خون به دو صورت اندازه گیری می شود:

  فشار حداکثر یا فشار سیستولیک که بیشترین فشار است و با انقباض قلب برای پمپ کردن خون به سرخرگها ارتباط دارد و فشار حداقل یا فشار دیاستولیگ که فشار خون در حد فاصل دو انقباض متوالی قلب است.


  فشار خون بالا

  در صورتیکه فشارخون فرد از ۹۰/۱۴۰ میلی متر جیوه تجاوز کند، شخص دچار عارضه فشارخون است. این دو رقم به معنای فشار سیستولیک (۱۴۰ میلیمتر جیوه) و فشار دیاستولیک (۹۰ میلی متر جیوه) هستند. بیماری فشار خون معمولا فاقد نشانه های اولیه است. بنابراین با اندازه گیری مرتب فشارخون می توان از بالا بودن فشارخون آگاه شده و برای درمان اقدام نمود.


  دلایل ازدیاد فشارخون بالا

  در برخی از افراد افزایش فشارخون به دلیل عملکرد نامناسب کلیه ها و غدد فوق کلیوی است. عوامل زیادی برای بالا بودن فشارخون در نظر گرفته شده اند که از آن جمله می توان به تیرگی پوست، عوامل ژنیتیکی، افزایش سن، چاقی، استعمال مفرط نمک، الکل و غیره اشاره کرد. کنترل فشارخون با روش های مختلف امکان پذیر است، از جمله این روشها می توان به ورزش کردن، کاهش مصرف نمک و الکل و همچنین کاهش وزن اشاره نمود.


  علایم و عوارض فشارخون بالا

  اغلب، ازدیاد فشارخون بدون بروز علایم خاصی، به وجود می آید، از این رو انجام معاینات منظم در کنترل و مدیریت فشارخون بدن بسیار ضروری است. علائم احتمالی عبارتند از:

  تنگی نفس، خون ریزی بینی (بدون علت مشخص)، سردرد، سرگیجه (این علائم فقط ناشی از فشارخون بالا نیستند).

  بالا بودن فشارخون در مرحله اول روی دیواره سرخرگها تاثیر گذاشته و موجب ضخیم شدن آنها می شود. پس از گذشت مدت زمانی طولانی عوارض آن روی سایر اعضای بدن از جمله قلب، مغز و کلیه پدیدار می گردد. در صورت عدم کنترل این عارضه، فرد بیمار دچار سکته قلبی یا مغزی می شود. از عوارض دیگر فشارخون می توان به از کار افتادن کلیه ها، آنژین صدری (درد قفسه سینه)، فلج شدن، از دست دادن قدرت تکلم، زوال عقل و غیره اشاره نمود.

 • دستگاه و نوار تست قند خون
  دستگاه و نوار تست قند خون
 • تب سنج دیجیتالی
  تب سنج دیجیتالی

  تب سنج چیست؟

  ابزاری برای اندازه گیری دما است. که شامل یک لوله و اعدادی جهت نشان دادن مقادیر دما است.

  البته تب سنج ها انواع مختلفی دارند، اما اصل کار آن ها یکسان است.

  در این مقاله تب سنج دیجیتال و آنالوگ را مورد بررسی قرار داده ایم.

  شیوه ی عملکرد دماسنج آنالوگ:

  ماده ی داخلی دماسنج آنالوگ جیوه است، زیرا جیوه تنها مایعی است که به راحتی از حالت جامد به حالت مایع در می آید. بدین صورت که وقتی نوک دماسنج در مجاورت با مواد مورد نظر، قرار گیرد، جیوه به مایع تبدیل شده و شروع به بالا آمدن می کند، جایی که متوقف می شود، دمای مورد نظر می باشد که به راحتی از طریق اعدادی که روی تب سنج می باشد، قابل خواندن است.

  شیوه ی عملکرد تب سنج دیجیتال:

  این دماسنج ها از طریق باتری کار می کنند که نیازی به شارژ مجدد ندارند و از یک تراشه رایانه ای جهت اندازه گیری دما استفاده می کنند. روی این تب سنج ها یه مکان دهدهی اختصاص داده شده تا مقدار دما روی آن نمایش داده شود.

  • با توجه به اینکه دقت اندازه گیری دماسنج دیجیتال بیشتر است، این نوع دماسنج در آزمایش های پزشکی، علمی و تولید مواد غذایی مورد استفاده قرار می گیرد.

  تفاوت تب سنج آنالوگ و دیجیتال:

  • در دماسنج آنالوگ حداقل ۳ دقیقه طول می کشد تا جیوه به اندازه دمای دریافتی بالا برود، تا بتوانیم دما را اندازه بگیریم. ولی در تب سنج دیجیتال این زمان خیلی کم و ۳۰ ثانیه است.
  • دقت اندازه گیری دماسنج دیجیتال بیشتر است. زیرا در تب سنج آنالوگ ممکن است از زوایای مختلفی دما را مشاهده کنند، لذا امکان اشتباه در آن زیاد است.
 • گوشی پزشکی
  گوشی پزشکی

  گوشی پزشکی یک دستگاه پزشکی است که توسط پزشکان، پرستاران و متخصصان پزشکی برای کنترل قلب و ریه ها مورد استفاده قرار می گیرد.

  اصطلاح انگلیسی گوشی پزشکی

  اصطلاح استتوسکوپ ریشه در یونان باستان دارد که استتوس به معنای قفسه ی سینه و دامنه است که می تواند به عنوان وسیله ای برای گوش دادن ترجمه شود.

  نحوه استفاده از گوشی پزشکی

  تا جای امکان در فضایی آرام از گوشی پزشکی استفاده کنید. زیرا اغلب گوشی های پزشکی تکنولوژی خاصی برای کاهش نویز و حذف سر و صدای پس زمینه را دارند، لذا در این فضا ها به خوبی می توانیم صدای قلب و ریه ها را بشنویم.

  • برای شنیدن صدای مورد نظر، موقعیت بیمار تاثیر بسیاری دارد، که برای شنیدن صدای قلب بهتر است دراز بکشد و برای ریه ها نیز، بهتر است بنشیند.
  • البته برای شنیدن صدا در قفسه سینه، از گوشی پزشکی به طور مستقیم بر روی پوست، استفاده نمایید.

  تعداد ضریان قلب در افراد مختلف

  در یک شخص عادی ۱۰۰-۶۰ ضربه در یک دقیقه

  فرد ورزشکار ۶۰-۴۰ ضربه در یک دقیقه

  نوزادان و کودکان زیر ۱۰ سال به طور طبیعی ۱۹۰-۷۰ ضربه که برای سنین مختلف آن متفاوت می باشد.

  • بدین ترتیب از طریق گوشی پزشکی می توانیم تعداد ضربان قلب را متوجه شویم و اگر تعداد آن بیشتر از تعداد طبیعی باشد باید به دنبال دلیل آن باشیم.
 • پالس اکسیمتر
  پالس اکسیمتر

فشار خون و دستگاه فشار سنج خون

همانطور که شما میدانید تغییرات فشار خون خارج از استاندارد تعرف شده برای آن، به سلامت بدن آسیب های جدی وارد خواهد نمود. فشار خون بالا  میتواند به مغز ،قلب و کلیه ها صدمات جبران ناپذیری وارد نماید و حتی منجر به مرگ گردد بنابراین نباید از آن غافل شد و شما میتواند با استفاده از محصولات موجود در زیر شاخه های فشار سنج و انتخاب محصول تغییرات فشار خون خود را به صورت مداوم زیر نظر بگیرید.

نوسان فشار خون در دوران بارداری بخصوص هفته های اخر بارداری که از آن بعنوان فشار خون بارداری نام میبرند  میتواند زندگی جنین و مادر را تهدید نماید بنابراین کنترل فشار خون در دوران بارداری میتواند به مادر جهت حفظ سلامت جنین بسیار کمک کند . انواع دستگاه فشار سنج دیجیتال بازویی و مچی  که استفاده و تفسیر آن برای همه راحت میباشد میتواند کمک مناسبی به مادران باشد

در بخش دانستنیها ، مقالات فشار خون را دنبال کنید.

ترازوی دیجیتال

ترازوی دیجیتال دستگاهی برای سنجش  و کنترل روند افزایش یا کاهش وزن بدن است ،  در حال حاضر ترازوی ها در انواع مختلف مانند ترازوی دیجیتال ,ترازوی عقربه ای و ترازوی مکانیکی در اشکال و ظرفیت های مختلف تولید و عرضه میگردند . یکی از شاخص های که همواره کنترل آن توسط پزشکان توصیه میگردد دانستن وزن مناسب و تناسب اندام است در حال حاضر تلفات ناشی از چاقی از گشنگی در جهان بیشتر است.

تب سنج 

هر زمان که دمای بدن انسان از  37.5 درجه سانتیگراد بالاتر برود انسان دچار تب شده است تب های بیش از 38.5 درجه در کودکان زیر دوسال خطرناک بوده و میبایست تحت درمان پزشک قرار گیرند همچنین تب های بیش 40 درجه میتواند آسیب های جدی به بیمار وارد کند و حتی باعث مرگ شود. بنابراین استفاده از تب سنج دیجیتال در انواع مختلف برای نظارت بر دمای بدن بخصوص در کودکان متداول بوده و وسیله ای بسیار مفید و کاربردی است.

Compare 0