چرا فشار خون بالا مشکل بزرگی است؟ فشار خون بالا به قلب و رگ های شما استرس و فشار وارد می کند حتی در حالتی که شما احساس نکنید. این کار موجب افزایش ریسک حمله قلبی می شود.

در هر زمانی بروز مشکل در سیستم گردش خون شما، مشکل بزرگتری را برای سایر اندام های شما به وجود می آورد. تمام اندام های شما برای زنده ماندن و درست کار کردن نیاز به مواد غذایی و اکسیژن دارند که از طریق خون به آنها می رسد. هر گونه وجود نقص و مشکل در سیستم گردش خون شما اندام مربوط به آن قسمت را دچار مشکل می کند.

 

شریان ها

شریان ها رگ های اصلی بدن هستند که مستقیما به قلب متصل هستند و وظیفه اصلی آنها رساندن خون از قلب به رگ های دیگر و برعکس می باشد.

شریان ها سطح داخلی صافی دارند و از رگ های دیگر قطورتر هستند. انعطاف پذیری بالایی دارند که خون به راحتی در آنها جریان داشته باشد و به خوبی در مقابل فشار خون طبیعی مقاومت دارند.

زمانی که فشار خون شما از حد طبیعی خود خارج شود و افزایش یابد، به سلول های شریان ها فشار وارد می شود و دچار آسیب می شوند.

 

قلب

قلب نیز یک ماهیچه است و مانند تمامی اندام های دیگر نیاز به خون دارد. زمانی که خطوط گردش خون به خوبی کار نکنند قلب نیز دچار عارضه هایی مانند عارضه آریتمی (بی نظمی در ضربان قلب)، درد در ناحیه قفسه سینه و حمله قلبی می شود.

زمانی که رگ های شما دچار مشکل شده باشند و یا مسدود باشند، قلب مجبور می شود سخت تر کار کند و همین امر موجب فشار بیشتر بر روی سلول های آن می شود و در نتیجه نمی تواند به خوبی کار کند. این فشار همچنین می تواند موجب سکته قلبی و یا ایست قلبی شود.

 

مغز

فشار خون بالا علت اصلی سکته مغزی است. زمانی که در خون رسانی به سلول های مغز مشکلی ایجاد شود، وابسته به این که در کجا این مشکل ایجاد می شود، حواس و عملکرد شما دچار اختلال می شود. مثلا ممکن است شما در بینایی، چشایی، حرکت دست یا پا و ... دچار مشکل شوید.

اگر این انسداد رگ ها مدت بیشتری طول بکشد باعث مرگ سلول های مغزی شده و آسیب وارده را دائمی می کند.

 

کلیه

از هر 5 نفر که مشکل فشار خون بالا دارند، یک نفر دچار مشکل کلیه نیز هست. کلیه ها به رگ های خونی متصل هستند و وظیفه جدا کردن مواد زائد از خون را دارند. زمانی که سیستم گردش خون شما به درستی کار نکند، کلیه ها نیز دچار اختلال می شوند و به خوبی کار نمی کنند.

البته آسیب های کلیوی نیز بر روی فشار خون شما تاثیر می گذارند. یعنی اگر کلیه ها دچار آسیب شوند سیستم گردش خون را نیز دچار مشکل می کنند و این یک ارتباط دو طرفه است.

 

چشم ها

شبکیه چشم مویرگ های بسیار نازکی دارد که وظیفه انتقال خون را بر عهده دارند. فشار خون بالا در دراز مدت باعث آسیب این مویرگ ها نیز می شود و درنتیجه شبکیه چشم شما آسیب می بیند. شبکیه چشم جایی است که تصویر بر روی آن تشکیل می شود. در نتیجه زمانی که شبکیه آسیب ببیند، بینایی شما دچار مشکل ی شود.

از طرفی زمانی که به اندازه کافی به عصب های چشم شما خون نرسد ممکن است بینایی خود را به کلی از دست دهید.

 

دست ها، پاها و عضلات

از آنجایی که رگ های عضلات و دست و پا ها نزدیک قلب نیستند به سرعت از فشار خون بالا تاثیر نمی گیرند و در دراز مدت دچار آسیب می شوند. عدم خون رسانی به عضلات موجب اختلال در عملکرد آن ها می شود و شما در حرکت دادن دست ها و پاهایتان دچار مشکل می شوید.

 

استخوان ها

فشار خون بالا منجر به از دست رفتن کلسیم می شود. زمانی که کلسیم شما کاهش یابد، استخوان های شما آسیب پذیر می شوند و در طولانی مدت به بیماری پوکی استخوان دچار می شوید. خانم های با سنین بالا که فشار خون بالا دارند، بیشتر در معرض داشتن استخوان هایی آسیب پذیر هستند.

دیدگاه شما

یكی از عوامل مهم توسعه تجارت الكترونیكی، ایجاد اعتماد و اطمینان در میان كاربران خدمات الكترونیكی می باشد. در ایران مركز توسعه تجارت الكترونیكی مسئولیت ایجاد زیر ساخت های امنیت و اعطای نماد اعتماد الكترونیكی به کسب و کارهای اینترنتی را برعهده دارد. ساماندهی سایت‌های تجاری در كشور موثرترین گام برای ایجاد فضای تجارت الكترونیكی به‌خصوص خواهد بود. به نحوی‌كه مردم در هنگام خرید از طریق اینترنت با اطمینان از این‌كه سایت‌ها به تعهدات خود در قبال آنان عمل خواهند كرد و حقوق مصرف كنندگان را به رسمیت می‌شناسند،‌ اقدام به خرید می كنند.

نماد اعتماد الکترونیک امسیگ