اظطراب چیست؟

اظطراب احساس طبیعی است در انسانها، که هر کسی در شرایطی از زندگی آن را تجربه میکند. خیلی از افراد زمانیکه در کار دچار مشکل میشوند،قبل از امتحان و یا قبل از گرفتن تصمیمات مهم  عصبی دچار اظطراب می شوند.

اظطراب ممکن است از کودکی در افراد شروع شده و تا بزرگسالی ادامه داشته باشد، انواع مختلفی از اظطراب وجود داشته که بعضی از انها اختلال هراس و ترس، اختلال وسواس جبری،اختلال تنش زای پس از رویداد،اختلال اظطراب اجتماعی و فوبیا  میباشد.

انواع اختلال اظطراب کدامند:

اختلال هراس: این افراد دچار حملات اظطرابی ناگهانی می شوند که معمولا چند دقیقه و یا گاهی بیشتر طول میکشد.این حملات گاهی از اوقات بسیار اتفاقی میباشد و به طوری است که عامل تحریک کننده اصلا مشخص نیست.افراد مبتلا به این بیماری اکثرا جوان میباشند،احساس فشردگی و تنگی در قفسه سینه،تپش شدید قلب، عرق کردن، لرزش،گیجی،احساس از دست دادن تعادل، از علائم ان بوده و این علائم انقدر شدید میباشد که فرد احساس دچار سکته قلبی شده وئ از مرگ میترسند.

اختلال وسواس جبری: در این گونه فرد افکاری را برخلاف میل خود انجام  و تکرار میکند، این بیماری میتواند به صورت وسواس فکری و یا عملی هر دو در فرد ظاهر شود.در وسواس فکری فرد قادر نیست فکر و یا احساسی و یا عقیده مزاحم را از خود دور کند.

افکار وسواسی می تواند بسیار وحشتناک، و وحشیانه باشد، افکار وسواسی می تواند به گو نه ای باشد که فرد به سوی عادت وسواسی گرایش پیدا کند، یعنی اعمالی را به صورت مکرر انجام دهد، مانند شستن دستها، بالا کشیدن بینی، اعمال وسواسی هیچ گونه توجیه منطقی ندارند.

اختلال اظطراب اجتماعی:  این اختلال در اواخر کودکی و یا اوایل جوانی اتفاق میافتد و ترس از اشتباه کردن و صحبت کردن در جمع،غذاخوردن، سرخ شدن و یا لرزش صدا در جمع است، و با خجالت ساده تفاوت دارد. این حالت اظطراب مانع اشنا شدن با افراد جدید میشود، و فرد را به گوشه گیری و انزوا میر ساند.

ترس های خاص: ترس های خاص شایع ترین نوع ترس است که فرد از مواجه شدن با بعضی از موقعتیها، فعالیتها، یا اشیا جلوگیری میکند، هر چیزی میتواند باعث بروز این بیماری شود، ترس از مکانهای بسته، ترس از اجتماع، و مکانهای باز، از این نمونه از اظطراب هستند.

علائم ابتلا به اظطراب شامل:

  • احساس هراس،ترس و تشویش
  • افکار وسواسی غیر قابل کنترل
  • بیاد اوری تجربیات ناراحت کننده
  • احساس ناتوانی
  • کابوسهای شبانه
  • رفتارهای تشویشانه مانند شستن دستها
  • تنگی نفس
  • تپش قلب
  • ناتوانی در ارام بودن و لرزش

دیدگاه شما

یكی از عوامل مهم توسعه تجارت الكترونیكی، ایجاد اعتماد و اطمینان در میان كاربران خدمات الكترونیكی می باشد. در ایران مركز توسعه تجارت الكترونیكی مسئولیت ایجاد زیر ساخت های امنیت و اعطای نماد اعتماد الكترونیكی به کسب و کارهای اینترنتی را برعهده دارد. ساماندهی سایت‌های تجاری در كشور موثرترین گام برای ایجاد فضای تجارت الكترونیكی به‌خصوص خواهد بود. به نحوی‌كه مردم در هنگام خرید از طریق اینترنت با اطمینان از این‌كه سایت‌ها به تعهدات خود در قبال آنان عمل خواهند كرد و حقوق مصرف كنندگان را به رسمیت می‌شناسند،‌ اقدام به خرید می كنند.

نماد اعتماد الکترونیک امسیگ