فشار خون دارای دو سطح پایین و بالا می باشد. طبق نظریات قدیمی سطح فشار خون مطلوب 80/120mmHg و حداکثر فشار خون 90/140mmHg  است که البته این یک نظر درست و قطعی نمی باشد.

 

فشار خون بالا همواره تمامی افراد را تهدید می کند. از آنجا که فشار خون بالا نشانه و علائم خاصی ندارد، افراد بطور عادی نمی توانند، پی به وجود آن ببرند. لذا زمانی که متوجه این مسئله می شوند، ممکن است خیلی دیر شده باشد و فشار خون بالا موجب آسیب رساندن به عروق خونی شده باشد که این مسئله خود منجر به حمله ی قلبی، سکته ی مغزی و بیماری های کلیوی می شود.

لذا همواره باید سطح فشار خون خودر را چک کرده تا در صورت وجود هر مشکلی، درمان را شروع کنید.

 

اصولا فشار خون سیستولیک (عدد دوم) مهمتر از فشار خون دیاستولیک (عدد اول) است، زیرا از طریق کنترل و درمان فشار خون بالا می توان مانع از حمله ی قلبی و ... شد.

به عنوان مثال بین دو فشار خون 80/160 و 90/150 مورد اول خطرناک تر است.

زیرا عدد دوم (160 و 150) فشار سیستولیک است که هرچه کمتر یاشد بهتر است، عدد اول نیز(80 و 90) فشار دیاستولیک است که فقط باید به سطح طبیعی نزدیک باشد، تا خطری بیمار را تهدید نکند.

 

  • چه زمانی فشار خون پایین اهمیت پیدا می کند؟

در برخی شرایط فشار دیاستولیک نیز اهمیت پیدا می کند. به طور مثال در افراد جوان و پایین تر از 40 سال که احتمال ابتلا به سکته ی مغزی و .. کمتر است و اصولا فشار سیستولیک آنها پایین می باشد و اطلاعات لازم برای پی بردن به خطرات احتمالی محدود می باشد، لذا می توان از طریق اندازه گیری فشار دیاستولیک می توانیم از مشکلات بعدی جلوگیری کنیم.

مثلا بین دو فشار خون 120/180 و 100/180 مورد اول خطرناک تر می باشد. یعنی وقتی که فشار دیاستولیک بسیار بالا می باشد، این نوع فشار اهمیت پیدا می کند.

 

  • وقتی یک بیمار می گوید فشار من بالا است منظور او چه فشاری است؟

اصولا اگر سن آن شخص 40 یا بیشتر باشد، منظور او فشار سیستولیک است، در غیر این صورت در افراد جوان فشار دیاستولیک مهم تر است.

 

 

دیدگاه شما

یكی از عوامل مهم توسعه تجارت الكترونیكی، ایجاد اعتماد و اطمینان در میان كاربران خدمات الكترونیكی می باشد. در ایران مركز توسعه تجارت الكترونیكی مسئولیت ایجاد زیر ساخت های امنیت و اعطای نماد اعتماد الكترونیكی به کسب و کارهای اینترنتی را برعهده دارد. ساماندهی سایت‌های تجاری در كشور موثرترین گام برای ایجاد فضای تجارت الكترونیكی به‌خصوص خواهد بود. به نحوی‌كه مردم در هنگام خرید از طریق اینترنت با اطمینان از این‌كه سایت‌ها به تعهدات خود در قبال آنان عمل خواهند كرد و حقوق مصرف كنندگان را به رسمیت می‌شناسند،‌ اقدام به خرید می كنند.

نماد اعتماد الکترونیک امسیگ