تب

تب یا درجه حرارت بالا به خودی خود یک بیماری نیست. معمولا تب علامت یک بیماری زمینه ای و یا اغلب یک عفونت است.

تب معمولا با درد های فیزیکی همراه است و در برخی افراد باعث ایجاد تبخال می شود. اما با توجه به سن، شرایط جسمانی و علت اصلی تب، ممکن است اقدامات متفاوت برای درمان پزشکی تب انجام دهید. بسیاری از کارشناسان بر این باورند که تب، مبارزه طبیعی بدن علیه عفونت است. البته علل غیر عفونی نیز ممکن است باعث بروز تب شوند.

تب معمولا خطرناک محسوب نمی شود، اما تب بالا خطرات زیادی را به دنبال دارد. تب علت های خطرناکی نیز میتواند داشته باشد از جمله سکته مغذی، عوارض جانبی داروهای خاص و داروهای غیر قانونی. اگر تب خیلی بالا برود، بدن دیگر قادر به کنترل دمای بدن نیست.

در کودکانی که تب دارند، در صورت بروز علائم کم شدن اشتها، ضعف، گلو درد، سرفه، درد گوش، استفراغ و اسهال، باید سریعا به پزشک مراجعه کنید.

طبق گفته آکادمی آمریکایی اطفال، اگر در یک نوزاد کمتر از 3 ماهه، درجه حرارت رکتال 100.4 درجه فارنهایت یا بالاتر باشد، باید سریعا با پزشک تماس بگیرید و یا به اورژانس بروید زیرا علت آن می تواند عفونت شدید و تهدید کننده حیات نوزاد باشد. اگر تب شما بالاتر از 104 درجه فارنهایت باشد باید سریعا با پزشک تماس بگیرید و یا سریعا به اورژانس بروید. تب بالا می تواند باعث تشنج شود.

اگر فرزند شما علاوه بر تب علائم زیر را نیز داشت، سریعا به پزشک مراجعه کنید:

 • به نظر برسد بسیار بیمار است.
 • خواب آلود باشد و یا عضلات وی بسیار سفت و سخت شوند.
 • سیستم ایمنی او ضعیف ست و یا سایر مشکلات پزشکی را دارد.
 • سابقه بیماری تشنج دارد.
 • علائم دیگری مانند بثورات، گلودرد، درد گردن و یا درد گوش داشته باشد.

در صورتی که تب در کودکان کمتر از 2 سال، بیش از یک روز و در کودکان 2 ساله به بالا بیشتر از 3 روز طول بکشد، با پزشک تماس بگیرید و یا به اورژانس مراجعه کنید.

علل تب

بخشی از مغز که هیپوتالاموس نام دارد، وظیفه کنترل دمای بدن را بر عهده دارد که معمولا در طول روز از دمای معمولی تا 98.6 درجه فارنهایت تغییر می کند. زمانی که عفونت در بدن به وجود می آید یا در مواردی دیگر، هیپوتالاموس برای مقابله با عفونت دمای بدن را بالا می برد. البته شایع ترین علت تب، عفونت های رایج سرماخوردگی و آنفولانزا است. اما علل دیگر تب عبارتند از:

 • عفونت گوش، ریه، پوست، گلو، مثانه یا کلیه
 • شرایطی که التهاب ایجاد می شود.
 • عوارض جانبی مواد مخدر
 • سرطان
 • واکسن
 • لخته شدن خون
 • بیماری هایی مانند لوپوس، آرتریت روماتوئید و بیماری التهاب روده
 • اختلالات هورمونی نظیر پرکاری تیروئید
 • مواد مخدر غیر قانونی مانند آمفتامین و کوکائین

 

تشخیص تب

اگرچه اندازه گیری تب آسان است، اما تشخیص علت آن کار دشواری است. علاوه بر معاینه فیزیکی، پزشک از شما درباره علائم، شرایط، داروها و همچنین بیماری هایی که اخیرا داشته اید سوال می کند. برای مثال برای یک عفونت مالاریا ممکن است باعث ایجاد تب شود.

گاهی اوقات ممکن است شما هیچ علتی برای تب پیدا نکنید. در این شرایط ممکن است یک وضعیت غیر معمول یا غیر قابل مشاهده باعث بروز این وضعیت شده باشد. مانند عفونت مزمن، اختلال بافت همبند، سرطان یا مشکلات دیگر.

 

درمان تب

درمان وابسته به علت تب می باشد. برای مثال اگر تب در اثر عفونت باکتریایی مانند گلودرد به وجود آمده باشد استفاده از آنتی بیوتیک، تب را کاهش می دهد.

شایع ترین درمان تب شامل استفاده از داروهای بدون نسخه مانند استامینوفن و داروهای ضد التهاب مانند ایبوپروفن و ناپروکسن می شود. در کودکان باید از استفاده از آسپرین پرهیز شود.

دیدگاه شما

یكی از عوامل مهم توسعه تجارت الكترونیكی، ایجاد اعتماد و اطمینان در میان كاربران خدمات الكترونیكی می باشد. در ایران مركز توسعه تجارت الكترونیكی مسئولیت ایجاد زیر ساخت های امنیت و اعطای نماد اعتماد الكترونیكی به کسب و کارهای اینترنتی را برعهده دارد. ساماندهی سایت‌های تجاری در كشور موثرترین گام برای ایجاد فضای تجارت الكترونیكی به‌خصوص خواهد بود. به نحوی‌كه مردم در هنگام خرید از طریق اینترنت با اطمینان از این‌كه سایت‌ها به تعهدات خود در قبال آنان عمل خواهند كرد و حقوق مصرف كنندگان را به رسمیت می‌شناسند،‌ اقدام به خرید می كنند.

نماد اعتماد الکترونیک امسیگ