دمای بدن در مغز و در هیپوتالاموس تنظیم می شود . این دما معمولا در سطح 37 درجه سانتی گراد نگه داشته می شود.

که البته ممکن است در هر فرد به طور معمول یک درجه بالا و یا پایین باشد .

بهتر است بدانید که تب خود بیماری نیست اما می تواند علامتی از بیماری در بدن اشخاص باشد.

معمولا در اثر وجود عفونت در بدن که مسبب آن ممکن است باکتری ها یا ویروس ها باشند گلبول های سفید خون مورد حمله قرار می گیرند و مواد تب زا در بدن آزاد می گردد. با رسیدن مواد تب زا به مغز به هیپوتالاموس دستور می رسد که دمای بدن را بالا ببرد و در نتیجه تب بروز می کند.

 

اندازه گیری دمای بدن

اندازه گیری دمای بدن به لحاظ پزشکی از اهمیت زیادی برخوردار است زیرا بالا رفتن دمای بدن یکی از مهم ترین علائم بسیاری از بیماری هاست. با اندازه گیری دمای بدن می توان مراحل بیماری را پیگیری کرده و از تاثیر درمان اطلاع یافت. در حقیقت تب در اثر واکنش بدن در برابر بیماری به وجود می آید به گونه ای که تنظیم دمای بدن در مرکز کنترل تغییر کرده و دمای بدن برای دفاع در برابر بیماری افزایش می یابد.

موارد مهم هنگام اندازه گیری دمای بدن 

شواهد نشان می دهد که دمای اندازه گیری شده بدن انسان با دمای محیطی که اندازه گیری در آن صورت گرفته است ارتباط دارد . بنابر این بر خلاف عقاید بسیاری از افراد دمای طبیعی بدن را به طور دقیق نمی توان اندازه گیری کرد . علاوه بر این دمای بدن افراد بر اساس نوع فعالیت روزانه تغییر می کند . در روش اندازه گیری رکتال تفاوت دمای 5/0 درجه پدیده ای فیزیولوژیکی است . دمای بدن معمولا پس از فعالیت فیزیکی افزایش می یابد . دمای اصلی با دمای سطحی بدن متفاوت است .برای اندازه گیری دمای اصلی بدن باید دمای بافت مخاط یکی از حفره های بدن را اندازه گیری نمود.

روش های اندازه گیری:

 اندازه گیری رکتال

رکتوم مناسب ترین مکان برای اندازه گیری دمای بدن شناخته شده است، زیرا اندازه گیری به روش رکتال دقیق ترین اندازه گیری دمای بدن است و تفاوت نتایج در آن بسیار کمتر از سایر روش ها است. دامنه تغییرات دمای بدن در اندازه گیری به روش رکتال تقریبا 2/36 تا 7/37 درجه سانتی گراد است .

اندازه گیری واژینال

در بانوان اندازه گیری واژینال در مقایسه با اندازه گیری به روش رکتال دما را 1/0 تا 3/0 درجه سانتی گراد کمتر نشان می دهد.

اندازه گیری دهانی

به دو صورت با قرار دادن تب سنج در گونه ها ویا زیر زبان انجام می گیرد که در دو روش نتیجه اندازه گیری به روش رکتال خواهد بود . در این روش اندازه گیری زیر زبانی نتایج بهتری در بر دارد.

اندازه گیری دمای سطحی (زیر بغل یا کشاله ران)

اندازه گیری دمای سطحی بدن با قرار دادن تب سنج در زیر بغل و یا کشاله ران به دست می آید . در هر دو حالت دست و یا پا باید محکم به بدن بچسبد تا از تداخل دمای محیط جلوگیری شود. به هر حال احتمال اندازه گیری دقیق با این روش بسیار کم است و همچنین مدت زمان اندازه گیری طولانی می باشد .در بزرگسالان نتیجه اندازه گیری از طریق زیر بغل حدود 5/0 تا 5/1 درجه سانتی گراد کمتر از اندازه گیری رکتال است. در نوزادان این تفاوت دما کمتر خواهد بود.

اندازه گیری از طریق مجرای گوش

در این روش دمای پرده صماخ با استفاده از حسگر مادون قرمز انجام می شود . نوک تب سنج به سادگی درون کانال گوش قرار گرفته و نتیجه اندازه گیری در مدت یک ثانیه به دست می آید . علاوه بر سهولت اندازه گیری دقت این روش به لحاظ کلینیکی اثبات شده است .این تب سنج ها به گونه ای طراحی شده اند که نتایج بسیار دقیق و مشابهی در اختیار کاربر قرار می دهند.

اندازه گیری از طریق پیشانی

این روش بسیار دقیق و آسان است . در این روش تب سنج را روی پیشانی قرار داده و یک حسگر بالاترین دمای بدن و حسگر دیگر دمای محیط را اندازه می گیرد و بر اساس موارد کلینیکی تحلیل شده، دمای بدن روی صفحه نمایشگر ظاهر می شود.

 

انواع تب سنج

 

دیدگاه شما

یكی از عوامل مهم توسعه تجارت الكترونیكی، ایجاد اعتماد و اطمینان در میان كاربران خدمات الكترونیكی می باشد. در ایران مركز توسعه تجارت الكترونیكی مسئولیت ایجاد زیر ساخت های امنیت و اعطای نماد اعتماد الكترونیكی به کسب و کارهای اینترنتی را برعهده دارد. ساماندهی سایت‌های تجاری در كشور موثرترین گام برای ایجاد فضای تجارت الكترونیكی به‌خصوص خواهد بود. به نحوی‌كه مردم در هنگام خرید از طریق اینترنت با اطمینان از این‌كه سایت‌ها به تعهدات خود در قبال آنان عمل خواهند كرد و حقوق مصرف كنندگان را به رسمیت می‌شناسند،‌ اقدام به خرید می كنند.

نماد اعتماد الکترونیک امسیگ