توان بخشی وسیله ای برای کمک به پیاده روی است و به افرادی که دچار اختلال تحرک هستند، کمک می کند.

ابزارهای توان بخشی چیست؟

ابزارهای مختلفی برای کمک به افرادی که توانایی تحرک را ندارند، وجود دارد که از جمله می توان به صندلی چرخدار، اسکوتر و ... اشاره کرد.

از دیرباز حیوان سگ راهنمای خوبی برای افراد نابینا بوده است. نمونه های دیگری از جمله تغییرات سطح، جابجایی از طریق پله برقی نیز ابزاری برای تحرک بهتر است.

اصطلاح سنتی توان بخشی

در اصطلاح سنتی توان بخشی به دستگاه های مکانیکی با تکنولوژی بسیار پایین گفته می شود، که در نهایت موجب ایستادن غیر منتظره ی بیمار روی پای خود و یا راه رفتن می گردد.

البته انتظار می رود که این دستگاه های مکانیکی، پیشرفت چشمگیری داشته باشند. مثلا با استفاده از حسگرها یا بازخورد صوتی و یا لمسی عمل کنند.

ابزارهای کمک به پیاده روی

ابزارهایی برای کمک به پیاده روی هستند، که با توجه به نیاز شخصی فرد مورد استفاده قرار می گیرند.

در واقع این ابزارها موجب ثبات، کم کردن وزن تحملی روی پاهای فرد و تحرک بهتر در شخص می شود.

از جمله ی این ابزارها عبارتند از:

  1. چوب نیشکر

ساده ترین وسیله جهت کمک به پیاده روی است. وزن و نیروی اعمالی از سمت فرد، توسط این چوب محدود می شود.

  1. عصا

عصا داری دونقطه ی تماس با بازو، دست و زیر بغل می باشد و اجازه ی می دهد تا نیرویی که از طرف شخص منتقل می شود، محدودتر شده و نسبت به مورد قبلی بهتر می باشد.

  1. کوسن و کمربند قوس کمری

از بازو و دستهای فرد برای نگه داشتن وزن او استفاده می کند. در واقع مانند چوب نیشکر می باشد و فقط از ساعد نیز برای کمک به تحرک حمایت می کند. بخش ساعد باعث افزایش تعادل، ثبات و کاهش وزن بر روی مچ دست می شود.

  1. واکر

واکر ها پایدارترین وسیله برای راه رفتن می باشند، که متشکل از یک چهار چوب فلزی با حداقل 3 نقطه ی تماس با زمین می باشد و شخص در مقابل آن قرار می گیرد. نقاط تماس می تواند با استفاده از یک لایه ی پلاستیکی یا چرخ و یا هر دو پوشانده شده باشد. همچنین واکر ها دارای یک صندلی داخلی هستند، تا بیمار بتواند وسایل شخصی خود را روی آن قرار دهد.

  1. هیبرید نیشکر

این ابزار در سال 2012 معرفی شد و چیزی بین واکر و نیشکر است. این هیبرید 2 پا دارد که پشتیبانی بیشتری به همراه دارد.

ابزارهای پیادروی نشسته

  • روروک مخصوص بچه ها

به کاربر اجازه می دهد تا تعادل خود را حفظ کند. که به صورت یک صندلی دوچرخه ای است که می تواند آن را به صورت دستی یا ازطریق یک یا دو پا حرکت دهد. از نیشکر خیلی بهتر می باشد و ساده تر از صندلی چرخدار می باشد.

صندلی چرخ دار در دو نوع می باشند:

نوع اول : صندلی چرخ دار دستی که شخص بیمار باید بوسیله ی دست های خود، صندلی را به حرکت در آورد.

نوع دوم: صندلی چرخ دار الکترونیکی که شخص بیمار نیاز نیست خودش صندلی را به حرکت در آورد.

  • افرادی که دچار مشکل شدید تحرکی هستند، می توانند با توجه به توصیه ی پزشک از صندلی های چرخ دار استفاده نمایند.
  • تجهیزات مکانیکی

تجهیزات مکانیکی از جمله آسانسورهای برقی به منظور سهولت در جابجایی بیمار و صندلی چرخ دارش  وجود دارد که می توانند در راه پله ها یا در طبقات باشند.

دیدگاه شما

یكی از عوامل مهم توسعه تجارت الكترونیكی، ایجاد اعتماد و اطمینان در میان كاربران خدمات الكترونیكی می باشد. در ایران مركز توسعه تجارت الكترونیكی مسئولیت ایجاد زیر ساخت های امنیت و اعطای نماد اعتماد الكترونیكی به کسب و کارهای اینترنتی را برعهده دارد. ساماندهی سایت‌های تجاری در كشور موثرترین گام برای ایجاد فضای تجارت الكترونیكی به‌خصوص خواهد بود. به نحوی‌كه مردم در هنگام خرید از طریق اینترنت با اطمینان از این‌كه سایت‌ها به تعهدات خود در قبال آنان عمل خواهند كرد و حقوق مصرف كنندگان را به رسمیت می‌شناسند،‌ اقدام به خرید می كنند.

نماد اعتماد الکترونیک امسیگ