اگرچه کاهش سریع وزن خیلی وسوسه انگیز است اما از نظر سلامتی اصلا خوب نیست. رژیم های غذایی که باعث کاهش وزن سریع می شوند، اغلب کالری و مواد مغذی کمتری دارند. و این ممکن است شما را در معرض خطر بسیاری از مشکلات سلامتی قرار دهد، به خصوص اگر رژیم غذایی برای کاهش وزن سریع برای چندین هفته استفاده کنید.

چند خطر احتمالی کاهش وزن سریع

از دست دادن عضله

از دست دادن وزن همیشه به معنای از دست دادن چربی نیست. شما می توانید با یک رژیم غذایی مناسب و کم کالری وزن خود را کم کنید. اما با رژیم که باعث می شود در چندین هفته وزن زیادی از دست بدهید عضله و یا آب بدنتان کم می شود.

در یک مطالعه، محققان 25 نفر را در رژیم غذایی کم کالری با مصرف 500 کالری در روز برای 5 هفته قرار داده اند.

آنها همچنین 22 نفر را در رژیم غذایی کم کالری 1250 کالری در روز برای 12 هفته قراردادند.پس ازبررسی ، محققان دریافتند که هر دو گروه مقدار مشابه وزن را از دست داده اند ولی افرادی که رژیم غذایی کم کالری را دنبال می کردند، بیش از شش برابر عضلات را نسبت به دیگر گروه از دست دادند.

کاهش متابولیسم بدن

با از دست دادن وزن بیش از حد سریع ممکن است سوخت و ساز بدن شما کند شود. متابولیسم بدن تعیین می کند که چه مقدار کالری را هر روز می سوزانید. متابولیسم آهسته تر به این معنی است که شما کالری کمتری در روز می سوزانید.

تحقیقات متعددی نشان می دهد کم کردن وزن بدن با کالری کم ممکن باعث شود شما 23%کالری کمتری را بسوزانید و دلیل این که متابولیسم در یک رژیم غذایی کم کالری کاهش می یابد، کاهش عضله و کاهش هورمون هایی است که متابولیسم شما را کنترل می کند، مانند هورمون تیروئید.

متاسفانه، این کاهش سوخت و ساز بدن ممکن است بعد ازرژیم غذایی نیز ادامه داشته باشد.

کم شدن مواد مغذی مورد نیاز بدن

اگر به طور منظم کالری کافی نداشته باشید، ممکن است در معرض خطر سو تغذیه باشید. این به این دلیل است که مصرف مواد غذایی مهم مثل آهن، فولات و ویتامین B12 در رژیم غذایی کم کالری خیلی کم است.

در زیر چند عارضه کمبود مواد غذایی وجود دارد.

ریزش مو: هنگام مصرف کالری کم، بدن شما ممکن است مواد مغذی کافی برای حمایت از رشد مو نداشته باشد و همین باعث ریزش مو می شود.

خستگی شدید: ممکن است آهن، ویتامین B12 کافی در رژیم غذایی کم کالری دریافت نکنید که همین شما را در معرض کمبود آهن و خستگی زیاد قرار میدهد.

 عملکرد سیستم ایمنی ضعیف: کمبود  کالری و مواد مغذی کافی می تواند سیستم ایمنی بدن شما را تضعیف کند و خطر ابتلا به عفونت را افزایش دهد.

 استخوان های ضعیف و شکننده: ممکن است ناشی از کمبود ویتامین D، کلسیم و فسفر در رژیم غذایی باشد. خوشبختانه، می توانید با خوردن یک رژیم غذایی غنی از مواد غذایی لازم از پوکی استخوان جلوگیری کنید. غذاهای حاوی کالری کمتر در هر گرم شما را کامل سیر میکند، که به کاهش وزن نیز کمک می کند.

 

ممکن است باعث ایجاد سنگ های صفراوی شود.

سنگ های صفراوی قطعات سختی از مواد هستند که در داخل کیسه صفرا تشکیل می شوند و این دردناکترین قسمت کاهش وزن سریع است. به طور معمول، کیسه صفرا شما آب گوارشی را برای تجزیه مواد غذایی چربی آزاد می کند تا بتواند هضم شود. اگر غذای زیاد نداشته باشید، کیسه صفرا شما مجبور نیست آب گوارشی  را آزاد کند.

سنگهای صفراوی می توانند زمانی تشکیل شوند که مواد داخل آب گوارش به مدت زمان طولانی بمانند و زمان برای پیوستن به هم داشته باشند. سنگهای صفراوی می تواند در داخل کیسه صفرا باز شوند که حمله قلبی را به همراه خواهد داشت.

کم کردن وزن در مدت زمان کم باعث عوارض جانبی دیگری نیز می شود. مانند:

  • گرسنگی زیاد
  • خستگی
  • زود رنجی
  • احساس سرما
  • گرفتگی عضلات
  • سرگیجه
  • یبوست واسهال
  • کم شدن آب بدن

خلاصه: از دست دادن بیش از حد سریع وزن همراه با بسیاری از خطرات سلامتی شامل از دست دادن عضله، سوخت و ساز بدن، کمبود مواد مغذی، سنگ های صفراوی و سایر عوارض جانبی است .

 

دیدگاه شما

یكی از عوامل مهم توسعه تجارت الكترونیكی، ایجاد اعتماد و اطمینان در میان كاربران خدمات الكترونیكی می باشد. در ایران مركز توسعه تجارت الكترونیكی مسئولیت ایجاد زیر ساخت های امنیت و اعطای نماد اعتماد الكترونیكی به کسب و کارهای اینترنتی را برعهده دارد. ساماندهی سایت‌های تجاری در كشور موثرترین گام برای ایجاد فضای تجارت الكترونیكی به‌خصوص خواهد بود. به نحوی‌كه مردم در هنگام خرید از طریق اینترنت با اطمینان از این‌كه سایت‌ها به تعهدات خود در قبال آنان عمل خواهند كرد و حقوق مصرف كنندگان را به رسمیت می‌شناسند،‌ اقدام به خرید می كنند.

نماد اعتماد الکترونیک امسیگ