دستگاه بخور سرد تهیه کنیم و یا گرم؟

قبل از پاسخ به این سوال در ابتدا باید به نیاز دستگاه تنفسی اشاره کنیم.

جهت استنشاق راههای هوایی تنفسی انسان بخصوص حبابچه های هوایی نیاز به هوای گرم و مرطوب دارند و نه هوای سرد. چنانچه شما هوای سرد و یا خشک استنشاق نمایید مثل تنفس در یک هوای سرد زمستانی، هوا پس از عبور از مخاط بینی و چرخش هوایی در این منطقه گرم شده و بتدریج که به انتهای راه هوایی میرسد رطوبت را در طی مسیر از مخاط راه هوایی کسب میکند.

بدین ترتیب هوای رسیده به حبابچه های هوایی گرم و مرطوب خواهد بود. این پدیده  بخصوص در افراد دارای حساسیت ریوی از جمله بیماران آسمی دارای اهمیت بیشتری است چون این افراد تنفس تند دارند و فرصت کافی برای گرم و مرطوب کردن هوا را نداشته و در یک حمله نفس تنگی هوای سرد و خشک بجای هوای گرم و مرطوب به انتهای ریه میرسد و در بازدم این افراد بر عکس سایرین هوای مرطوب خارج میشود که نهایتا این مساله باعث خشکی راه هوایی ایشان میشود و سلامتی آن ها را به خطر می اندازد.

از طرفی دیگر گاهی لازم است فرد از بخور سرد استفاده کند و آنهم در زمان حمله خروسک "croup"میباشد. در اینجا سرما باعث تنگی عروق حنجره و راههای هوایی شده و بدینسان راه هوایی را از حالت تورم خارج مینماید. در منابع پزشکی استفاده از بخور سرد فقط در حمله خروسک و برونشیولیت حاد اشاره گردیده و لا غیر.

نکته دیگر این است که طولانی  و یا دائم روشن گذاشتن دستگاه بخور چه سرد و یا گرم باعث رشد و تکثیر عوامل آلرژن از جمله مایت و قارچهای میکروسکوپی میشود که بخصوص در افراد آلرژیک باعث تشدید علائم آلرژی میشود.

نتیجه:

  1. در زمان حمله خروسک و برونشیولیت از بخور سرد استفاده کنید.
  2. در سرماخوردگی و حملات آسم بخور گرم ارجح است.
  3. روشن نمودن طولانی دستگاه بخور چه سرد و چه گرم توصیه نمیشود.

 

در انتها از شما دعوت می کنیم که صفحه دستگاه های بخور متنوع امسیگ را نیز مشاهده نمایید.

به اشتراک بگذارید:

دیدگاه شما