مقدمه

زخم بستر در افرادی که به دلیل بیماری، برای مدت طولانی مجبور به ماندن در تخت هستند، بسیار شایع و اجتناب ناپذیر است. لذا همواره باید از چنین افرادی مراقبت کنیم تا دچار این مشکل نشوند، زیرا درمان آن بسیار سخت و پرهزینه است و از طرفی ممکن است شخص بیمار، بر اثر عوارض ناشی از زخم بستر جان خود را از دست دهد.

 

محل های ایجاد زخم بستر

 زخم بستر بیشتر در نقاطی از بدن مانند باسن، کتف، پاشنه، ساق پا، وسط کمر، پشت سر و لایه گوش اتفاق می افتد، زیرا بیشترین فشار روی این نقاط می باشد.

 

احتمال ابتلا به زخم به بستر در چه افرادی بیشتر است؟

در دو دسته از افراد زخم بستر بیشتر دیده شده است که عبارتند از:

  1. سالمندان
  2. بیماران مبتلا به دیابت کنترل نشده

البته بیماران فلج نخاعی یا فلج عضلانی نیز مانند این دو دسته هستند زیرا به دلیل از بین رفتن حس اندام تحتانی در این افراد، متوجه درد و در نهایت ایجاد زخم نمی شوند.

 

آیا جابجا شدن تاثیری روی پوست دارد؟

به طور طبیعی انسان زمانی که می خوابد، به دلیل فشاری که از سمت زمین به پوست او وارد می شود، دچار درد شده و در نهایت جابجا می شود. بدین طریق فشار از یک نقطه به نقطه ی دیگری از بدن انتقال می یابد. که این درد اگر به طور مستمر باشد، به زخم تبدیل می شود.

دلیل جابجا نشدن در افراد بیمار این است یا درد را حس نمی کنند و یا نمی توانند جابجا شوند. مثلا در افراد فلج به دلیل از بین رفتن حس، درد را حس نمی کنند و در نهایت جابجا نمی شوند. از طرفی افرادی نیز هستند که دچار شکستگی در ناحیه ی لگن شده و ... که این افراد درد را حس می کنند ولی نمی توانند جابجا شوند.

 

روش پیشگیری از ایجاد زخم بستر

شخص بیمار باید هر 30 دقیقه تا یک ساعت جابجا شود و نواحی ای از بدن که با زمین در تماس هستند چک شود تا در صورتی که قرمزی در این نقاط دیده شود، جهت جلوگیری از پیشروی آن اقدام گردد.

 

 

دیدگاه شما

یكی از عوامل مهم توسعه تجارت الكترونیكی، ایجاد اعتماد و اطمینان در میان كاربران خدمات الكترونیكی می باشد. در ایران مركز توسعه تجارت الكترونیكی مسئولیت ایجاد زیر ساخت های امنیت و اعطای نماد اعتماد الكترونیكی به کسب و کارهای اینترنتی را برعهده دارد. ساماندهی سایت‌های تجاری در كشور موثرترین گام برای ایجاد فضای تجارت الكترونیكی به‌خصوص خواهد بود. به نحوی‌كه مردم در هنگام خرید از طریق اینترنت با اطمینان از این‌كه سایت‌ها به تعهدات خود در قبال آنان عمل خواهند كرد و حقوق مصرف كنندگان را به رسمیت می‌شناسند،‌ اقدام به خرید می كنند.

نماد اعتماد الکترونیک امسیگ