عوارض فشار خون بالا

مقدمه

فشار خون بالا به عنوان یک عامل تهدید کننده ی بیماری های قلبی است و می تواند قبل از بروز علائم آن، موجب آسیب به بدنتان گردد. تقریبا نیمی از افرادی که به این بیماری دچار هستند، درمان نمی شوند که اکثرا نیز دچار حمله ی قلبی و یا سکته می شوند.

البته از طریق ایجاد تغییر در نحوه ی زندگی و یا درمان می توان خطرات ابتلا به عوارض آن را کاهش داد.

عوارض فشار خون بالا

 1. آسیب به رگ های سالم :

  رگ های سالم، انعطاف پذیر و قوی هستند. سطح داخلیشان صاف بوده و خون به راحتی درون آن جریان دارد. بالا رفتن فشار خون ممکن است موجب :

 

 • رگ های آسیب دیده و تنگ :

  فشار خون بالا باعث آسیب رساندن به سطح داخلی رگ ها می گردد و از طرفی چربی های موجود در غذا ممکن است وارد جریان خون شده و در نهایت در این رگ های آسیب دیده جمع شوند. و این مسئله باعث انعطاف پذیری کمتر دیواره ی رگ ها شده و جریان خون را درون آن ها محدود می کند.

 

 • بی خوابی:بی خوابی موجب جریان ثابت خون درون یک رگ ضعیف می گردد، که این مسئله باعث می شود که بخشی از دیواره ی آن را بزرگ کند و یک آنوریسم را ایجاد کند. آنوریسم می تواند موجب پارگی رگ ها و یا خونریزی داخلی گردد.

 

 1. آسیب به قلب :

  قلب خون را به بدن متصل می کند. فشار خون بالا می تواند دلایل مختلفی از جمله :

 

 • بیماری عروق کرونر:

  این بیماری بر روی رگ هایی که خون را به قلب می رسانند اثر گذاشته و باعث می شود که خون به طور آزادانه درون رگها جریان نداشته باشد.و عدم حرکت آزادنه خون، می تواند باعث ایجاد درد قفسه ی سینه، حمله ی قلبی و یا ریتم نامنظم قلب شود.

 

 • نارسایی قلبی :

  فشارخون بالا موجب ایجاد فشار به قلب می گردد. بدین ترتیب قلب در برابر حمله ی قلبی و ... کارایی و قدرت خود را از دست می دهد و ضعیف است.

 

 1. آسیب به مغز :

  مغز نیز مانند قلب، برای زنده ماندن به یک منبع تغذیه خون نیاز دارد. ولی فشار خون بالا می تواند موجب عوارضی چون :

 

 • حمله ischemic گذرا (TIA):

  این حمله موجب ایجاد اختلال در تامین خون مغز می گردد.

در واقع فشار خون بالا موجب لخته شدن خون و در نهایت اختلال در جریان خون می گردد.

البته این حمله نوعی هشدار است که شما در معرض سکته قرار دارید. پس حتما به پزشک مراجعه کنید.

 

 • سکته ی مغزی :

  سکته مغزی زمانی رخ می دهد که که به مغزمان اکسیژن و یا مواد مغذی نرسد، در واقع فشار خون بالا موجب تضعیف رگ های خونی مغز و یا تنگ و پاره شدن آن می گردد. همچنین فشار خون بالا موجب لخته شدن خون در رگ ها و مسدود کردن مسیر حرکت خون در بدن و در نهایت موجب سکته ی مغزی می گردد.

 

 • دمانس (Dementia) :

  در واقع نوعی بیماری مغزی است که موجب ایجاد مشکل در تفکر، صحبت کردن، حافظه، بینایی و حرکت می شود. به عنوان مثال دمانس عروقی ناشی از تنگ شدن عروق خونی و عدم حرکت آزادانه ی جریان خون در بدن می باشد. که می تواند موجب سکته ی مغزی گردد.

 

 • اختلال شناختی ضعیف :

  این اختلال با پیری و مشکلات جدی ناشی از آلزایمر همراه است. فشار خون بالا و زوال عقل موجب مسدود شدن جریان خون و رسیدن آن به مغز می گردد.

 

 1. آسیب به کلیه :

  کلیه های ما مواد اضافی خون را تصفیه می کند که این مسئله به رگ های خونی درون آن وابسته است. فشار خون بالا به عروق خونی آسیب رسانده و باعث ایجاد انواع بیماری های کلیوی می شود. ازجمله می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 

 • نارسایی کلیه :

  عامل مهم نارسایی کلیه، فشار خون بالا است. زیرا فشار خون بالا می تواند به رگ های بزرگ منتهی به کلیه و رگ های خونی درون کلیه آسیب رسانده و این عامل باعث می شود که کلیه نتواند خون را تصفیه کند. با تصفیه نشدن مواد اضافی خون، ممکن است نیاز به پیوند کلیه باشد.

 

به اشتراک بگذارید:

دیدگاه شما