عوارض فشار خون بالا

مقدمه

فشار خون بالا به عنوان یک عامل تهدید کننده ی بیماری های قلبی است و می تواند قبل از بروز علائم آن، موجب آسیب به بدنتان گردد. تقریبا نیمی از افرادی که به این بیماری دچار هستند، درمان نمی شوند که اکثرا نیز دچار حمله ی قلبی و یا سکته می شوند.

البته از طریق ایجاد تغییر در نحوه ی زندگی و یا درمان می توان خطرات ابتلا به عوارض آن را کاهش داد.

عوارض فشار خون بالا

 1. آسیب به رگ های سالم :

  رگ های سالم، انعطاف پذیر و قوی هستند. سطح داخلیشان صاف بوده و خون به راحتی درون آن جریان دارد. بالا رفتن فشار خون ممکن است موجب :

 

 • رگ های آسیب دیده و تنگ :

  فشار خون بالا باعث آسیب رساندن به سطح داخلی رگ ها می گردد و از طرفی چربی های موجود در غذا ممکن است وارد جریان خون شده و در نهایت در این رگ های آسیب دیده جمع شوند. و این مسئله باعث انعطاف پذیری کمتر دیواره ی رگ ها شده و جریان خون را درون آن ها محدود می کند.

 

 • بی خوابی:بی خوابی موجب جریان ثابت خون درون یک رگ ضعیف می گردد، که این مسئله باعث می شود که بخشی از دیواره ی آن را بزرگ کند و یک آنوریسم را ایجاد کند. آنوریسم می تواند موجب پارگی رگ ها و یا خونریزی داخلی گردد.

 

 1. آسیب به قلب :

  قلب خون را به بدن متصل می کند. فشار خون بالا می تواند دلایل مختلفی از جمله :

 

 • بیماری عروق کرونر:

  این بیماری بر روی رگ هایی که خون را به قلب می رسانند اثر گذاشته و باعث می شود که خون به طور آزادانه درون رگها جریان نداشته باشد.و عدم حرکت آزادنه خون، می تواند باعث ایجاد درد قفسه ی سینه، حمله ی قلبی و یا ریتم نامنظم قلب شود.

 

 • نارسایی قلبی :

  فشارخون بالا موجب ایجاد فشار به قلب می گردد. بدین ترتیب قلب در برابر حمله ی قلبی و ... کارایی و قدرت خود را از دست می دهد و ضعیف است.

 

 1. آسیب به مغز :

  مغز نیز مانند قلب، برای زنده ماندن به یک منبع تغذیه خون نیاز دارد. ولی فشار خون بالا می تواند موجب عوارضی چون :

 

 • حمله ischemic گذرا (TIA):

  این حمله موجب ایجاد اختلال در تامین خون مغز می گردد.

در واقع فشار خون بالا موجب لخته شدن خون و در نهایت اختلال در جریان خون می گردد.

البته این حمله نوعی هشدار است که شما در معرض سکته قرار دارید. پس حتما به پزشک مراجعه کنید.

 

 • سکته ی مغزی :

  سکته مغزی زمانی رخ می دهد که که به مغزمان اکسیژن و یا مواد مغذی نرسد، در واقع فشار خون بالا موجب تضعیف رگ های خونی مغز و یا تنگ و پاره شدن آن می گردد. همچنین فشار خون بالا موجب لخته شدن خون در رگ ها و مسدود کردن مسیر حرکت خون در بدن و در نهایت موجب سکته ی مغزی می گردد.

 

 • دمانس (Dementia) :

  در واقع نوعی بیماری مغزی است که موجب ایجاد مشکل در تفکر، صحبت کردن، حافظه، بینایی و حرکت می شود. به عنوان مثال دمانس عروقی ناشی از تنگ شدن عروق خونی و عدم حرکت آزادانه ی جریان خون در بدن می باشد. که می تواند موجب سکته ی مغزی گردد.

 

 • اختلال شناختی ضعیف :

  این اختلال با پیری و مشکلات جدی ناشی از آلزایمر همراه است. فشار خون بالا و زوال عقل موجب مسدود شدن جریان خون و رسیدن آن به مغز می گردد.

 

 1. آسیب به کلیه :

  کلیه های ما مواد اضافی خون را تصفیه می کند که این مسئله به رگ های خونی درون آن وابسته است. فشار خون بالا به عروق خونی آسیب رسانده و باعث ایجاد انواع بیماری های کلیوی می شود. ازجمله می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 

 • نارسایی کلیه :

  عامل مهم نارسایی کلیه، فشار خون بالا است. زیرا فشار خون بالا می تواند به رگ های بزرگ منتهی به کلیه و رگ های خونی درون کلیه آسیب رسانده و این عامل باعث می شود که کلیه نتواند خون را تصفیه کند. با تصفیه نشدن مواد اضافی خون، ممکن است نیاز به پیوند کلیه باشد.

 

دیدگاه شما

یكی از عوامل مهم توسعه تجارت الكترونیكی، ایجاد اعتماد و اطمینان در میان كاربران خدمات الكترونیكی می باشد. در ایران مركز توسعه تجارت الكترونیكی مسئولیت ایجاد زیر ساخت های امنیت و اعطای نماد اعتماد الكترونیكی به کسب و کارهای اینترنتی را برعهده دارد. ساماندهی سایت‌های تجاری در كشور موثرترین گام برای ایجاد فضای تجارت الكترونیكی به‌خصوص خواهد بود. به نحوی‌كه مردم در هنگام خرید از طریق اینترنت با اطمینان از این‌كه سایت‌ها به تعهدات خود در قبال آنان عمل خواهند كرد و حقوق مصرف كنندگان را به رسمیت می‌شناسند،‌ اقدام به خرید می كنند.

نماد اعتماد الکترونیک امسیگ