به طور معمول فشار خون پایین مشکلی ایجاد نمی کند و جای نگرانی نیست. اما اگر فشار خون شما خیلی پایین باشد، خون به ارگان های حیاتی به خوبی منتقل نمی شود و موجب سرگیجه یا احساس خستگی می شود. اگر علائم فشار خون پایین را دارید و نگران هستید، به پزشک مراجعه کنید.

تمام افراد بزرگسال باید حداقل 5 بار فشار خون خود را اندازه بگیرند. با علائم فشار خون پایین بیشتر آشنا شوید.

فشار خون پایین چیست؟

قلب به صورت مداوم خون را از طریق شریان ها، رگ ها و مویرگ ها پمپ می کند. فشار خون، اندازه نیرویی که خون بر دیواره شریان ها وارد می کند است. زیرا خون از طریق شریان ها جریان می یابد. فشار خون بر حسب میلی متر جیوه است و دو مقدار متفاوت را برای تعیین آن اندازه می گیرند :

فشار سیستولیک: فشار خون در شریان ها زمانی که قلب خون را به درون شریان ها پمپ می کند.

فشار دیاستولیک: فشار خون در شریان ها زمانی که قلب بین دو پمپ پیاپی در حال استراحت است.

به عنوان مثال اگر فشار خون سیستولیک شما 120 میلی متر جیوه و فشار دیاستولیک 80 میلی متر جیوه باشد، فشار خون شما به صورت 120/80 بیان می شود. فشار خون طبیعی بین 90/60 تا 140/90 است. اگر فشار خون شما بیش از این مقدار باشد، فشار خون شما بالاست و این باعث می شود که شما بیشتر در معرض خطر ابتلا به بیماری های جدی مانند حمله قلبی یا سکته مغزی باشید.کسانی که فشار خون کم تر از 90/60 دارند، دارای فشار خون پایین هستند.

 

 

علت فشار خون پایین چیست؟

فشار خون پایین علت های مختلفی می تواند داشته باشد.

از جمله سن، درجه حرارت، استفاده از دارو، بیماری و ...

درمان فشار خون پایین:

به طور معمول فشار خون پایین نباید درمان شود مگر اینکه برای فرد مشکلاتی از قبیل سرگیجه و یا از حال رفتن به دنبال داشته باشد. در صورتی که علائم فشار خون پایین بروز کردند، پزشک شما در مورد بهترین روش درمان شما تصمیم خواهد گرفت.

البته مواردی هستند که شما برای بهبود علائم فشار خون پایین می توانید انجام دهید. مانند :

  • مدت زمان کوتاهی در حالت آهسته باشید. ایستادن برای مدت طولانی بسیار خطرناک است.
  • به اندازه کافی آب بنوشید.
  • از ساق ها و جوراب های با ساق بلند استفاده کنید. این کار باعث گرم شدن پا ها می شود و جریان خون را بهبود می بخشد.
  • نمک رژیم غذایی خود را افزایش دهید.

 

دیدگاه شما

یكی از عوامل مهم توسعه تجارت الكترونیكی، ایجاد اعتماد و اطمینان در میان كاربران خدمات الكترونیكی می باشد. در ایران مركز توسعه تجارت الكترونیكی مسئولیت ایجاد زیر ساخت های امنیت و اعطای نماد اعتماد الكترونیكی به کسب و کارهای اینترنتی را برعهده دارد. ساماندهی سایت‌های تجاری در كشور موثرترین گام برای ایجاد فضای تجارت الكترونیكی به‌خصوص خواهد بود. به نحوی‌كه مردم در هنگام خرید از طریق اینترنت با اطمینان از این‌كه سایت‌ها به تعهدات خود در قبال آنان عمل خواهند كرد و حقوق مصرف كنندگان را به رسمیت می‌شناسند،‌ اقدام به خرید می كنند.

نماد اعتماد الکترونیک امسیگ