فشار خون

فشار اعمال شده توسط جریان خون به دیواره سرخرگها، فشار خون نامیده می شود. قلب مانند یک پمپ عمل می کند و با هر پمپ، فشار بیشتری به دیواره سرخرگ ها وارد می نماید. در هنگام خروج خون از قلب، فشار خون به دو صورت اندازه گیری می شود:

فشار حداکثر یا فشار سیستولیک که بیشترین فشار است و با انقباض قلب برای پمپ کردن خون به سرخرگها ارتباط دارد و فشار حداقل یا فشار دیاستولیگ که فشار خون در حد فاصل دو انقباض متوالی قلب است.

فشار خون بالا

در صورتیکه فشارخون فرد از 90/140 میلی متر جیوه تجاوز کند، شخص دچار عارضه فشارخون است. این دو رقم به معنای فشار سیستولیک (140 میلیمتر جیوه) و فشار دیاستولیک (90 میلی متر جیوه) هستند. بیماری فشار خون معمولا فاقد نشانه های اولیه است. بنابراین با اندازه گیری مرتب فشارخون می توان از بالا بودن فشارخون آگاه شده و برای درمان اقدام نمود.

دلایل ازدیاد فشارخون بالا

در برخی از افراد افزایش فشارخون به دلیل عملکرد نامناسب کلیه ها و غدد فوق کلیوی است. عوامل زیادی برای بالا بودن فشارخون در نظر گرفته شده اند که از آن جمله می توان به تیرگی پوست، عوامل ژنیتیکی، افزایش سن، چاقی، استعمال مفرط نمک، الکل و غیره اشاره کرد. کنترل فشارخون با روش های مختلف امکان پذیر است، از جمله این روشها می توان به ورزش کردن، کاهش مصرف نمک و الکل و همچنین کاهش وزن اشاره نمود.

علایم و عوارض فشارخون بالا

اغلب، ازدیاد فشارخون بدون بروز علایم خاصی، به وجود می آید، از این رو انجام معاینات منظم در کنترل و مدیریت فشارخون بدن بسیار ضروری است. علائم احتمالی عبارتند از:

تنگی نفس، خون ریزی بینی (بدون علت مشخص)، سردرد، سرگیجه (این علائم فقط ناشی از فشارخون بالا نیستند).

بالا بودن فشارخون در مرحله اول روی دیواره سرخرگها تاثیر گذاشته و موجب ضخیم شدن آنها می شود. پس از گذشت مدت زمانی طولانی عوارض آن روی سایر اعضای بدن از جمله قلب، مغز و کلیه پدیدار می گردد. در صورت عدم کنترل این عارضه، فرد بیمار دچار سکته قلبی یا مغزی می شود. از عوارض دیگر فشارخون می توان به از کار افتادن کلیه ها، آنژین صدری (درد قفسه سینه)، فلج شدن، از دست دادن قدرت تکلم، زوال عقل و غیره اشاره نمود.

راهکارهای خود مدیریتی

تغییر در عادت های زندگی می تواند به کنترل یا کاهش فشارخون شما کمک کند. پزشک شما ممکن است توصیه های زیر را داشته باشد:

تغذیه سالم، کاهش وزن، مصرف دارو، قطع مصرف الکل و سیگار، کاهش استرس و خواب منظم.

 

دیدگاه شما

یكی از عوامل مهم توسعه تجارت الكترونیكی، ایجاد اعتماد و اطمینان در میان كاربران خدمات الكترونیكی می باشد. در ایران مركز توسعه تجارت الكترونیكی مسئولیت ایجاد زیر ساخت های امنیت و اعطای نماد اعتماد الكترونیكی به کسب و کارهای اینترنتی را برعهده دارد. ساماندهی سایت‌های تجاری در كشور موثرترین گام برای ایجاد فضای تجارت الكترونیكی به‌خصوص خواهد بود. به نحوی‌كه مردم در هنگام خرید از طریق اینترنت با اطمینان از این‌كه سایت‌ها به تعهدات خود در قبال آنان عمل خواهند كرد و حقوق مصرف كنندگان را به رسمیت می‌شناسند،‌ اقدام به خرید می كنند.

نماد اعتماد الکترونیک امسیگ