گوشی پزشکی یک دستگاه پزشکی است که توسط پزشکان، پرستاران و متخصصان پزشکی برای کنترل قلب و ریه ها مورد استفاده قرار می گیرد.

اصطلاح انگلیسی گوشی پزشکی

اصطلاح استتوسکوپ ریشه در یونان باستان دارد که استتوس به معنای قفسه ی سینه و دامنه است که می تواند به عنوان وسیله ای برای گوش دادن ترجمه شود.

نحوه استفاده از گوشی پزشکی

تا جای امکان در فضایی آرام از گوشی پزشکی استفاده کنید. زیرا اغلب گوشی های پزشکی تکنولوژی خاصی برای کاهش نویز و حذف سر و صدای پس زمینه را دارند، لذا در این فضا ها به خوبی می توانیم صدای قلب و ریه ها را بشنویم.

  • برای شنیدن صدای مورد نظر، موقعیت بیمار تاثیر بسیاری دارد، که برای شنیدن صدای قلب بهتر است دراز بکشد و برای ریه ها نیز، بهتر است بنشیند.
  • البته برای شنیدن صدا در قفسه سینه، از گوشی پزشکی به طور مستقیم بر روی پوست، استفاده نمایید.

تعداد ضریان قلب در افراد مختلف

در یک شخص عادی 100-60 ضربه در یک دقیقه

فرد ورزشکار 60-40 ضربه در یک دقیقه

نوزادان و کودکان زیر 10 سال به طور طبیعی 190-70 ضربه که برای سنین مختلف آن متفاوت می باشد.

  • بدین ترتیب از طریق گوشی پزشکی می توانیم تعداد ضربان قلب را متوجه شویم و اگر تعداد آن بیشتر از تعداد طبیعی باشد باید به دنبال دلیل آن باشیم.

 

دیدگاه شما

یكی از عوامل مهم توسعه تجارت الكترونیكی، ایجاد اعتماد و اطمینان در میان كاربران خدمات الكترونیكی می باشد. در ایران مركز توسعه تجارت الكترونیكی مسئولیت ایجاد زیر ساخت های امنیت و اعطای نماد اعتماد الكترونیكی به کسب و کارهای اینترنتی را برعهده دارد. ساماندهی سایت‌های تجاری در كشور موثرترین گام برای ایجاد فضای تجارت الكترونیكی به‌خصوص خواهد بود. به نحوی‌كه مردم در هنگام خرید از طریق اینترنت با اطمینان از این‌كه سایت‌ها به تعهدات خود در قبال آنان عمل خواهند كرد و حقوق مصرف كنندگان را به رسمیت می‌شناسند،‌ اقدام به خرید می كنند.

نماد اعتماد الکترونیک امسیگ