نکاتی برای مدیریت وضعیت استرس زا

شاید برای شما جالب باشد که بدانید استرس بیولوژیکی کشفی نسبتا جدید است. در اواخر دهه 1950 بود که هانس سلی، اولین متخصص غدد درون ریز، اولین استرس را شناسایی و کشف کرد. علائم استرس برای مدت طولانی قبل از سلی وجود داشت، اما کشف های او منجر بهتحقیقات جدیدی شد که میلیون ها نفر را در مقابله با استرس کمک کرده است. در این مقاله لیستی از 10 روش ساده ای که به کاهش استرس شما کمک می کند را آورده ایم:

گوش دادن به موسیقی

اگر در وضعیت استرس زایی قرار دارید، سعی کنید آرامش خود را حفظ کنید و در صورت امکان به موسیقی آرامش بخشی گوش دهید. پخش موسیقی آرام تاثیر مثبتی بر مغز و بدن دارد و می تواند فشار خون را نیز کاهش دهد. همچنین سطح کورتیزول که یک هورمون مرتبط با استرس است را  نیز کاهش دهد.

اگر موسیقی آرامی در اختیار ندارید به صدای طبیعت یا صدای دریا گوش دهید. این صداها نیز همان تاثیر آرامش بخش را دارند.

تماس با یک دوست

هنگامی که احساس تنش می کنید، از یکی از دوستان خود دعوت کنید و در مورد مشکل خود با وی صحبت کنید. داشتن روابط خوب با دوستان و عزیزان برای داشتن هر شیوه زندگی سالم مهم است و زمانی که به شدت تحت تاثیر قرار می گیریئ، آنها بسیار مهم هستند. صحبتی آرامش بخش حتی برای مدت کوتاهی می تواند تاثیر زیادی داشته باشد.

با خودتان صحبت کنید.

گاهی اوقات صحبت با یک دوست امکان پذیر نیست. در این مواقع صحبت کردن با خودتان بهترین راه حل بعدی می باشد. نگران نباشید، دیوانه به نظر نمی رسید. فقط به آرامی با خودتان صحبت کنید و بازگویی مشکل از شدت آن می کاهد. به خودتان تاکید کنید که همه چیز خوب خواهد بود.

درست بخورید.

سطح استرس و رژیم غذایی مناسب با یکدیگر در ارتباط هستند. هنگانی که ما دچار استرس می شویم، اغلب فراموش می کنیم غذای خوبی تهیه کنیم و به استفاده از غذاهای شیرین وچرب می پردازیم. در این مواقع سعی کنید از خوردن غذاهای شیرین پرهیز کنیدو برنامه ریزی کنید. میوه و سبزیجات بخورید و ماهی هایی که سطح امگا 3 بالایی دارند را در رژیم غذایی خود جای دهید.

خندیدن

خنده انتشار آندورفین ها را بهبود می بخشد و سطح هورمون های ایجاد کننده استرس مانند کورتیزول و آدرنالین را کم می کند. خنده سیستم عصبی شما را خوشحال می کند.

چای بنوشید.

کافئین موجب افزایش فشار خون کوتاه مدت می شود. به جای خوردن قهوه و نوشیدنی های انرژی زا، چای سبز را امتحان کنید. چای سبز حاوی آنتی اکسیدان های سالم و همچنین تینین است که یک اسید آمینه است که تاثیر آرام بخش بر سیستم عصبی دارد.

هشیار باشید.

راه هایی که تا الان معرفی کردیم، به صورت موقتی و فوری استرس را برطرف می کنند. اما برخی تغییرات در شیوه زندگی می تواند در بلند مدت موثر باشد. از یوگا و تای چی تا مدیتیشن و پیلاتس، همگی فعالیت هایی برای تقویت ذهن هستند که به کاهش استرس کمک بسیاری می کنند. پیوستن به یک کلاس را امتحان کنید.

ورزش (حتی برای یک دقیقه )

ورزش به معنای رفتن به ورزشگاه و انجام ورزش های سنگین نیست. یک پیاده روی کوتاه مدت در اطراف دفتر و یا چند دقیقه ایستادن و انجام حرکات کششی در محل کار می تواند کمک زیادی به کاهش استرس کند.

خواب خوب

متاسفانه کمبود خواب یکی از دلایل استرس است. خوابیدن 7 تا 8 ساعت خواب در طول شبانه روز ضروری است. یک خواب خوب در طول شب به کاهش استرس کمک می کند و ذهن را تقویت می کند. کم خوابی یکی از مواردی است که موجب خستگی ذهن و افزایش استرس می شود.

نفس عمیق بکشید.

توصیه "نفس عمیق بکشید" ممکن است کلیشه ای باش. اما زمانی که استرس دارید، راهی بسیار موثر برای کاهش آن است. از قرن ها پیش راهبان بودایی به کشیدن نفس عمیق می پرداختند. بعد از ورزش 3 تا 5 دقیقه ای، بر روی یک صندلی بنشینید، پای خود را روی کف زمین قرار دهید و دست خود را روی زانو قرار دهید و به آرامی و عمیق نفس بکشید. تنفس کم عمق استرس را افزایش می دهد و تنفس عمیق، میزان اکسیژن خون را افزایش می دهدو ذهن را پاک می کند.

 

استرس بخشی اجتناب ناپذیر از زندگی است، اما این بدان معنا نیست که شما باید آن را نادیده بگیرید. استرس بیش از حد می تواند مشکلات بالقوه جسمی و روانی را ایجاد کند.

خبر خوب این است که در بسیاری از موارد، استرس قابل کنترل است.  با صبر و استفاده از استراتژی های مفید، شما می توانید استرس خود را کاهش دهید، چه استرس در خانه باشد چه در محل کار.

دیدگاه شما

یكی از عوامل مهم توسعه تجارت الكترونیكی، ایجاد اعتماد و اطمینان در میان كاربران خدمات الكترونیكی می باشد. در ایران مركز توسعه تجارت الكترونیكی مسئولیت ایجاد زیر ساخت های امنیت و اعطای نماد اعتماد الكترونیكی به کسب و کارهای اینترنتی را برعهده دارد. ساماندهی سایت‌های تجاری در كشور موثرترین گام برای ایجاد فضای تجارت الكترونیكی به‌خصوص خواهد بود. به نحوی‌كه مردم در هنگام خرید از طریق اینترنت با اطمینان از این‌كه سایت‌ها به تعهدات خود در قبال آنان عمل خواهند كرد و حقوق مصرف كنندگان را به رسمیت می‌شناسند،‌ اقدام به خرید می كنند.

نماد اعتماد الکترونیک امسیگ