آلرژی چیست؟

آلرژی یا همان حساسیت، واکنش غیر طبیعی سیستم ایمنی به یک ماده خارجی است که عموماً بی ضرر می باشد. وقتی یک فرد به چیزی حساسیت دارد، سیستم ایمنی به اشتباه این ماده را آسیب رسان فرض کرده و به آن واکنش نشان می دهد . بسته به نوع ماده خارجی ، انواع مختلفی از آلرژی پدید می آید.

افراد زیادی در سراسر دنیا به انواع آلرژی مبتلا هستند . درواقع به طور میانگین از هر 5 نفر یک نفر آلرژی دارد. پس اگر شما هم یکی افرادی هستید که با تغییر فصل یا خوردن برخی غذاها دچار واکنش های آلرژیک می شوید این مطلب را از دست ندهید.

 

انواع آلرژی

شرایط زیادی ممکن است باعث ایجاد حساسیت در بدن شوند که در ادامه شایع ترین آنها را نام می بریم .

  1. حیوانات خانگی و حشرات
  2. گرد و خاک
  3. داروها
  4. غذاها
  5. گرده افشانی گیاهان

 

علائم کلی آلرژی

واکنش آلرژیک باعث التهاب و تحریک می شود. علائم و نشانه های آن به نوع آلرژن بستگی دارد. واکنش های آلرژیک ممکن است در روده، پوست، سینوس ها، چشم و بینی رخ دهد. به علت شباهتی که بین این واکنش ها و سرماخوردگی وجود دارد ممکن است در برخی موافق موجب اشتباه در تشخیص شوند.

 

راه های درمان آلرژی

موثرترین راه برای درمان آلرژی دوری کردن از وضعیتی است که شما را دچار این واکنش می کند. اما با اینحال گاهی اوقات این امکان وجود ندارد مثلاً برای کسانی که حساسیت فصلی دارند (این حساسیت معمولاً در اوایل فصل بهار و پاییز شدت می یابد) به علت پخش بودن ذرات آلرژی زا در هوا ، اجتناب از عامل حساسیت میسر نیست. به همین علت پزشکان داروهایی را تجویز می کنند که صرفاً علائم آلرژی را کاهش می دهد.

  1. آنتی هیستامین ها: این دارو عملکرد هیستامین را مسدود می کند. با اینکه این دارو بدون نسخه هم قابل تهیه می باشد اما باید در مصرف آن احتیاط کرد چرا که ممکن است برای برخی افراد به ویژه کودکان مناسب نباشد لذا قبل از استفاده آن با پزشک خود مشورت کنید.
  2. ضد احتقان بینی: این دارو که از طریق بینی استفاده می شود ، اثر کوتاه مدتی در رفع علائم حساسیت های فصلی، حساسیت به حیوانات خانگی و گرد و خاک دارد .
  3. اسپری های استروئیدها: این اسپری ها نیز از طریق بینی مصرف می شوند و به کاهش مخاط آن کمک می کنند.

دیدگاه شما

یكی از عوامل مهم توسعه تجارت الكترونیكی، ایجاد اعتماد و اطمینان در میان كاربران خدمات الكترونیكی می باشد. در ایران مركز توسعه تجارت الكترونیكی مسئولیت ایجاد زیر ساخت های امنیت و اعطای نماد اعتماد الكترونیكی به کسب و کارهای اینترنتی را برعهده دارد. ساماندهی سایت‌های تجاری در كشور موثرترین گام برای ایجاد فضای تجارت الكترونیكی به‌خصوص خواهد بود. به نحوی‌كه مردم در هنگام خرید از طریق اینترنت با اطمینان از این‌كه سایت‌ها به تعهدات خود در قبال آنان عمل خواهند كرد و حقوق مصرف كنندگان را به رسمیت می‌شناسند،‌ اقدام به خرید می كنند.

نماد اعتماد الکترونیک امسیگ