دیابت را بهتر بشناسیم

آمار بالای مبتلایان به بیماری دیابت در سراسر جهان باعث شده که سازمان بهداشت جهانی 14 نوامبر (23 آبان ماه) را در تقویم به این بیماری اختصاص دهد. چناچه دیابت در مراحل اولیه تشخیص داده شود قابل کنترل می‌باشد اما متاسفانه بسیاری از افراد مبتلا به دیابت (بیش از یک سوم) از وجود آن بی اطلاع بوده و همین امر باعث پیشرفت جبران ناپذیر این بیماری در بدن آن‌ها می‌شود.

 

دیابت چیست؟

دیابت یک بیماری مزمن است که طی آن بدن انسان قادر به تولید انسولین و یا استفاده درست از آن نیست. در واقع انسولین یک هورمون است که توسط لوزوالمعده یا همان پانکراس تولید می‌شود وظیفه این هورمون کنترل مقدار گلوکز (قند) در خون است. پانکراس عضوی ست که در پشت معده قرار دارد و هورمون ها را در سیستم گوارش آزاد می کند. در بدن سالم، هنگامی که سطح قند خون بیش از حد بالا می رود، سلول های خاصی در پانکراس (به نام سلول های بتا) به آزاد سازی انسولین می‌پردازند. اما در بدن فرد مبتلا به دیابت سطح قند خون افزایش یافته که این امر می تواند به اندام ها، عروق خونی و اعصاب آسیب برساند.

 

انواع دیابت

در این مقاله قصد داریم به طور مفصل به سه نوع اصلی دیابت یعنی (دیابت نوع1، دیابت نوع2، دیابت بارداری) پرداخته و علائم آنها را بررسی کنیم.

 

دیابت نوع 1

دیابت نوع 1 زمانی اتفاق می افتد که سیستم ایمنی بدن طی یک واکنش خودکار ایمنی به اشتباه به سلول های بتای پانکراس حمله کرده و آن‌ها را می کشد. در نتیجه، قند به جای آنکه به عنوان انرژی مصرف شود، در خون آزاد می شود. حدود 10 درصد از افراد مبتلا به دیابت، از نوع 1 آن رنج می‌برند. دیابت نوع 1 معمولا در دوران کودکی یا نوجوانی اتفاق می‌افتد، اما ممکن است در بزرگسالان نیز رخ دهد.دیابت نوع 1 همیشه با تزریق انسولین قابل درمان و کنترل است. یک برنامه ورزشی و تغذیه مناسب به حفظ قند خون در سطوح مطلوب کمک می کند.

علائم و نشانه‌های دیابت نوع 1

 • احساس تشنگی غیرعادی و خشکی دهان
 • تکرر ادرار
 • احساس خستگی و بی انرژی بودن
 • گرسنگی مداوم
 • کاهش وزن ناگهانی
 • شب ادراری
 • تاری دید

 

دیابت نوع 2

دیابت نوع 2 زمانی اتفاق می افتد که بدن به درستی نمی تواند انسولین را آزاد کند یا انسولین را به اندازه کافی مصرف نمی کند حدود 90 درصد از افراد مبتلا به دیابت نوع 2 دیابت دارند. دیابت نوع 2 بیشتر در بزرگسالان رخ می‌دهد، اما کودکان نیز میتوانند تحت تأثیر آن قرار گیرند. بسته به شدت دیابت نوع 2، ممکن است از طریق فعالیت بدنی و برنامه ریزی تغذیه ای قابل کنترل و مدیریت باشد ، یا ممکن است برای کنترل قند خون از داروها ویا انسولین استفاده شود. این نوع از دیابت اغلب، نه همیشه، با اضافه وزن یا چاقی همراه است، که همین امر به خودی خود سبب ایجاد مقاومت به انسولین و افزایش سطح قند خون می شود. افراد مبتلا به دیابت نوع 2 در ابتدای ابتلا به آن میتوانند وضعیت خود را از طریق ورزش و رژیم کنترل کنند.

علائم و نشانه‌های دیابت نوع 2

برخی از علائم این نوع دیابت مانند دیابت نوع 1 بوده با این تفاوت که شدت علائم در این نوع از دیابت به علت پیشرفته بودن بیماری، بیشتر از نوع 1 است.

 • تشنگی بیش از حد و خشکی دهان
 • تکرر ادرار شدید
 • خستگی بیش از اندازه
 • خواب رفتن مکرر دست ها و پاها
 • بروز عفونت‌های قارچی برروی پوست
 • کند بودن روند بهبود زخم
 • تاری دید

 

دیابت بارداری

نوع سوم دیابت، دیابت حاملگی، یک وضعیت موقت است که در دوران بارداری رخ می دهد. خانم‌هاي بارداري كه استعداد ابتلا به ديابت در آن‌ها وجود دارد داراي عوامل خطرزاي بسياري هستند كه احتمال ديابت حاملگي در ايشان شايع‌تر مي‌‌شود. اگر چه بعد از زايمان و به دنيا آمدن نوزاد، ديابت از بين مي‌رود اما ممكن است در بارداري بعدي، مجدداً ظاهر گردد.در واقع دیابت حاملگی یک نوع دیابت است که شامل میزان قند خون بالا در دوران بارداری است. آمار می گوید حدود 50 درصد خانم‌هايي كه طي دوران حاملگي دچار ديابت مي‌شوند ممكن است به طور دائمي به ديابت مبتلا شوند. در اين صورت حتماً بايد تحت نظر پزشك متخصص، براي خود و فرزندانشان برنامه‌هاي صحيحي را آموزش ببينند.

به رغم اين كه ديابت با توجه به علم امروز عارضه‌اي است كه كاملاً رفع نمي‌شود و تا آخر عمر همراه فرد باقی می‌ماند، ‌اما مي‌توان با کمک پزشك متخصص و برخورداری از سبک زندگی سالم به گونه ای آنر ا کنترل کرد که فرد مبتلا، تصويري از يك بيماري در ذهن خود ايجاد ننمايد.

دیدگاه شما

یكی از عوامل مهم توسعه تجارت الكترونیكی، ایجاد اعتماد و اطمینان در میان كاربران خدمات الكترونیكی می باشد. در ایران مركز توسعه تجارت الكترونیكی مسئولیت ایجاد زیر ساخت های امنیت و اعطای نماد اعتماد الكترونیكی به کسب و کارهای اینترنتی را برعهده دارد. ساماندهی سایت‌های تجاری در كشور موثرترین گام برای ایجاد فضای تجارت الكترونیكی به‌خصوص خواهد بود. به نحوی‌كه مردم در هنگام خرید از طریق اینترنت با اطمینان از این‌كه سایت‌ها به تعهدات خود در قبال آنان عمل خواهند كرد و حقوق مصرف كنندگان را به رسمیت می‌شناسند،‌ اقدام به خرید می كنند.

نماد اعتماد الکترونیک امسیگ