یکی از بیماری هایی که امروزه مردان و زنان زیادی را در جامعه درگیر خود کرده است فشار خون بالاست. در ایالات متحده از هر سه نفر، یک نفر به فشارخون بالا مبتلا است و این بدین معناست که حدود 65 میلیون نفر از افراد بالغ در امریکا دچار فشارخون بالا هستند. به غیر از افرادی که دچار فشارخون بالا یا هایپرتنشن هستند، افراد زیاد دیگری نیز هستند که در معرض خطر ابتلا به به این بیماری بوده و این در حالیست که نیمی از افراد بالای 60 سال، مبتلا به هایپرتنشن  و یا 90 درصد احتمال ابتلا به این بیماری را دارند.

به طور معمول خطر ابتلا به فشار خون بالا، با بالا رفتن سن افزایش می یابد. سن 45 سالگی و یا زودتر مرز خطر برای ابتلا به این بیماری می باشد. در ایالات متحده نژاد آفریقایی امریکایی، زودتر به این بیماری دچار می شوند و همچنین شدت این بیماری برای این نژاد بیشترو حادتر است. ازعوامل دیگری که باعث افزایش ریسک ابتلا به فشار خون بالا می باشد، چاقی و سابقه خانوادگی ابتلا به فشارخون است. هایپرتنشن و یا فشارخون بالا، زمانی برای ما خطر ساز است که برای سال های متمادی به این بیماری دچار هستیم و اصلا از وجود آن خبر نداریم.

باوجود تمامی آمارها، هایپرتنشن را با روش های زیادی می توان کنترل کرد و یا حتی از ابتلا به آن جلوگیری کرد.

سیستم گردش خون در بدن انسان مانند سیستم آبرسانی منازل عمل می کند، همانطور که آب تصفیه شده در لوله ها با فشار حرکت می کند، خون در رگ های ما نیز با فشار حرکت می کند و همانطور که فشار آب زیاد باعث از بین رفتن لوله ها می شود، فشار خون بالا نیز باعث تخریب و از بین رفتن رگ ها می شود. فشار خون زمانی بوجود می آید که،  فشار در دیواره سرخرگ ها به طور غیر معمول بالا می رود. این بالا بودن فشار در دیواره های سرخرگ ها در گذرزمان باعث بوجود آمدن مشکلات زیادی برای سلامتی ما می شود. از مشکلاتی که در اثرابتلا به فشار خون بالا برای ا بوجود می آید، می توانیم به بزرگ تر شدن قلب اشاره کنیم که این بزرگی احتمال سکته قلبی را افزایش می دهد. همچنین آسیب دیدن رگ ها در کلیه ها باعث آسیب جدی به آن ها می شود. اگر مویرگ ها در چشم ها نیز آسیب ببینند ممکن است باعث بروز مشکلات بینایی و حتی در موارد شدیدتر باعث از دست دادن بینای شود.

عوامل زیادی موجب ابتلا به بیماری فشار خون باللا می شوند اما رژیم غذایی مهمترین نقش را در ابتلا به این بیماری بازی می کند، مصرف بیش از اندازه نمک و یا مصرف کم پتاسیم، مصرف بیش از اندازه الکل،  ازعوامل اصلی ابتلا به فشارخون بالا هستند. از عوامل دیگر اضافه وزن و یا چاقی که در نتیجه فعالیت بدنی کم بوجود می آید و حتی استرس که امروزه همه ما می دانیم مادر اصلی تمامی بیماری ها ست، ازعوامل اصلی ابتلا به فشارخون هستند. و در نهایت مانند تمامی بیماری های مزمن، ریشه اصلی ابتلا به هایپرتنشن به سابقه ژنیتیکی و موروثی افراد باز می گردد.

 

دیدگاه شما

یكی از عوامل مهم توسعه تجارت الكترونیكی، ایجاد اعتماد و اطمینان در میان كاربران خدمات الكترونیكی می باشد. در ایران مركز توسعه تجارت الكترونیكی مسئولیت ایجاد زیر ساخت های امنیت و اعطای نماد اعتماد الكترونیكی به کسب و کارهای اینترنتی را برعهده دارد. ساماندهی سایت‌های تجاری در كشور موثرترین گام برای ایجاد فضای تجارت الكترونیكی به‌خصوص خواهد بود. به نحوی‌كه مردم در هنگام خرید از طریق اینترنت با اطمینان از این‌كه سایت‌ها به تعهدات خود در قبال آنان عمل خواهند كرد و حقوق مصرف كنندگان را به رسمیت می‌شناسند،‌ اقدام به خرید می كنند.

نماد اعتماد الکترونیک امسیگ