چگونه می توانیم از سنگ کلیه جلوگیری کنیم؟

سنگ کلیه یکی از بیماری های دردناکی است که مشکلات زیادی را برای کلیه ها وبدن ما بوجود می آورد. بهترین راه رهایی از سنگ کلیه پیشگیری از ابتلا به آن است. مواردی که با اجرای آن، می توانیم از ابتلا به این بیماری جلوگیری کنیم، بسیار ساده و راحت هستند و دچار نشدن به این مشکل، ساده تر از چیزی است که فکر می کنید. با مصرف خوراکی های سالم ورعایت رژیم غذایی، مایعات فراوان، داروهای مناسب، شانس بوجود آمدن سنگ کلیه را در خود پایین می آورید و شاید با رعایت کردن همین رژیم بتوانید برای همیشه از سنگ کلیه راحت شوید!

 در ادامه این مقاله می خواهیم شما را با نکاتی که باید برای جلوگیری از سنگ سازی کلیه ها، به آن توجه داشته باشید، آشنا کنیم.

کلیه چه کسانی سنگ ساز است ؟

سنگ کلیه اصطلاحی است که به تمامی انواع سنگ های کلیه،اعم از کوچک، کریستالی اطلاق می شود. هر نوع سنگ کلیه به دلایلی غذایی متفاوتی بوجود می آیند. برخی از این سنگ ها بر اثر عفونت کلیه ها ساخته می شوند و برخی دیگر به خاطر وجود مواد آلی خاصی در سیستم بدن شما.

ژن ها هم در این میان بی تاثیر نیستند. 40 درصد از کسانی که کلیه های سنگ ساز دارند، خانواده درجه یک آن ها نیز کلیه های سنگ ساز داشته اند. بدن این افراد کلسیم زیاد و یا سیترات کمی دفع می کند.

برخی دیگر از مواردی که باعث سنگ کلیه می شود شامل :
  • چاقی، زمانی که اضافه وزن دارید، کلیه ها بیشتر سنگ سازی می کنند و این شرایط همچنان مشابه وقتی است که دیابت دارید.
  • نقرس، زمانی که اوریک اسید در بدن شما بالا می رود به نقرس مبتلا می شوید. این بیماری باعث بوجود آمدن سنگ های کریستالی می شود.
  • جراحی سیستم گوارشی، اگر شما در سیستم گوارشی خود عمل جراحی انجام دادید ریسک شما برای ابتلا به سنگ کلیه بالا می رود.
  • کلسیم بالا، برخی از شریطی که باعث بالا رفتن میزان کلسیم در خون می شود موجب ساخت سنگ در کلیه ها می شود.
  • بیماری های کلیوی، برخی از بیماری ها در کلیه نیز باعث سنگ سازی آن می شود.

مردان میانسال بیشتر در خطر سنگ سازی کلیه ها هستند اما این اتفاق می تواند برای هر شخصی در هر سنی روی دهد.

برای جلوگیری از ابتلا به این بیماری باید به چه نکاتی توجه داشته باشید؟

اگر شما حتی در سلامتی کامل بسر می برید، رژیم غذایی شما نقش بسزایی در سنگ ساز شدن کلیه ها دارد. یکی از دلایل مهمی که کلیه های شما را سنگ ساز می کند عدم مصرف مایعات کافی و آب می باشد. نوشیدن ناکافی مایعات بدین معناست که کمتر ادرار می کنید و وقتی دفع کمتری داشته باشید در نتیجه به سنگ ها فرصت بیشتری برای شکل گرفتن در کلیه ها داده اید.

نمک، مصرف بیش از اندازه نمک باعث می شود که سدیم زیادی وارد بدن شما شود و سدیم بیشتر، موجب دفع بیشتر کلسیم در ادرار می شود. دفع بیش از اندازه کلسیم کلیه ها را مستعد ساختن سنگ می کند. اگر در رژیم غذایی خود از کلسیم زیادی استفاده می کنید اما مصرف آن به همراه نمک است، باید بدانید که وجود نمک در رژیم غذایی شما باعث دفع کلسیم زیادی از بدن می شود.

 

 

 

دیدگاه شما

یكی از عوامل مهم توسعه تجارت الكترونیكی، ایجاد اعتماد و اطمینان در میان كاربران خدمات الكترونیكی می باشد. در ایران مركز توسعه تجارت الكترونیكی مسئولیت ایجاد زیر ساخت های امنیت و اعطای نماد اعتماد الكترونیكی به کسب و کارهای اینترنتی را برعهده دارد. ساماندهی سایت‌های تجاری در كشور موثرترین گام برای ایجاد فضای تجارت الكترونیكی به‌خصوص خواهد بود. به نحوی‌كه مردم در هنگام خرید از طریق اینترنت با اطمینان از این‌كه سایت‌ها به تعهدات خود در قبال آنان عمل خواهند كرد و حقوق مصرف كنندگان را به رسمیت می‌شناسند،‌ اقدام به خرید می كنند.

نماد اعتماد الکترونیک امسیگ