اگر با دقت به دستگاه دیالیز با تمام جزییات ، کابلها و تجهیزاتش نگاه کنید متوجه میشوید عضو کوچک لوبیا شکل بدنتان چه کار پیچیده ای را انجام داده و با چه ظرافتی مشغول به فعالیت است.

کلیه یا همان عضو لوبیا شکل ، یکی از اندام های درونی بدن ماست که وظیفه اصلی آن تصفیه خون است. در بدن هر انسانی یک جفت کلیه وجود دارد . امروزه مشکلات کلیوی یکی از رایج ترین بیماری ها در سراسر دنیاست که افراد زیادی از آن رنج می برند.

کلیه های شما در در هر دو طرف ستون فقراتتان و پایین قفسه سینه قرار دارند، آنها چندین کار مختلف را انجام می دهند. مهمترین وظیفه آنها این است که مواد زائد، آب اضافی و سایر ناخالصی ها را از خون شما می گیرند. این مواد زائد در مثانه شما ذخیره می شوند و بعدا از طریق ادرار خارج می شوند.

علاوه بر این، کلیه های شما pH، نمک و پتاسیم را در بدن شما تنظیم می کنند. آنها همچنین هورمون هایی تولید می کنند که فشار خون را تنظیم کرده و تولید گلبول های قرمز را کنترل می کنند.

 

عواملی که موجب نارسایی کلیه ها می شوند

در ادامه به معرفی چند عامل تاثیرگذار بر سلامت کلیه ها که مانع از عملکرد درست آنها می شوند ، می پردازیم.

 

  1. دیابت

    قند خون بالا باعث افزايش حجم خوني مي‌شود كه از داخل رگهاي كليه مي‌گذرند و به مرور زمان اين عامل موجب مي‌شود تا روزنه های اين رگها وظيفه خود را به‌خوبي انجام ندهند و حتي مواد بزرگ مثل پروتئين را از خود عبور دهند.

 

  1. فشارخون بالا

یکی از وظایف مهم کلیه ها ساخت هورمون تنظیم فشارخون است. فشارخون بالا به رگ های بدن آسیب رسانده و موجب کاهش خون رسانی به کلیه ها شده و عملکرد آن را با اختلال رو به رو می کند.

 

عوامل دیگری مانند چاقی ، سیگار کشیدن ، ژنتیک ، جنسیت و سن نیز می تواند خطر ابتلا به بیماری را در این ارگان افزایش دهد.

 

روش های حفظ سلامت کلیه ها

حفظ یک سبک زندگی سالم ، بهترین کاری است که می توانید انجام دهید تا اطمینان حاصل کنید که کلیه شما سالم است. برای رسیدن به این سبک زندگی لازم است کارهای زیر را انجام دهید:

  • ورزش منظم
  • خوردن غذاهای سالم
  • نظارت بر فشار خون
  • کنترل سطح قند خون
  • نوشیدن مقدار زیادی مایعات

دیدگاه شما

یكی از عوامل مهم توسعه تجارت الكترونیكی، ایجاد اعتماد و اطمینان در میان كاربران خدمات الكترونیكی می باشد. در ایران مركز توسعه تجارت الكترونیكی مسئولیت ایجاد زیر ساخت های امنیت و اعطای نماد اعتماد الكترونیكی به کسب و کارهای اینترنتی را برعهده دارد. ساماندهی سایت‌های تجاری در كشور موثرترین گام برای ایجاد فضای تجارت الكترونیكی به‌خصوص خواهد بود. به نحوی‌كه مردم در هنگام خرید از طریق اینترنت با اطمینان از این‌كه سایت‌ها به تعهدات خود در قبال آنان عمل خواهند كرد و حقوق مصرف كنندگان را به رسمیت می‌شناسند،‌ اقدام به خرید می كنند.

نماد اعتماد الکترونیک امسیگ