همه چیز در رابطه با لوپوس

بیماری سیستم ایمنی بنام لوپوس اریتماتوز سیستمیک یا همان لوپوس بیماری است که سلول های پوست توسط سیستم ایمنی بدن مورد حمله قرار می گیرد. سیستم ایمنی بدن در شرایط نرمال وظیفه حفظ و دفاع از سلول های بدن را دارد اما در این بیماری به دلیل حملاتی که به سلول های پوست می کند، پوست دچار آسیب و بیماری می شود.

چه کسانی لوپوس می گیرند؟

برطبق تحقیقات موسسه آمریکایی لوپوس، 1.5 میلیون نفر در آمریکا مبتلا به لوپوس هستند. این بیماری در رنگین پوستان و سیاه پوستان بیشتر از سفید پوستان دیده می شود. این بیماری در زنان و مردان وجود دارد اما 90 درصد کسانیکه که در آن ها لوپوس تشخیص داده می شود زنان هستند. زنان بین 14 تا 45 سال بیشترین آمار ابتلا به این بیماری را دارند بطوری که از هر 250 نفر، یک نفر این بیماری را دارد.

علایم و نشانه های لوپوس چیست؟

نشانه های این بیماری از هر فردی به فرد دیگر متفاوت است. در برخی از افراد ممکن است نشانه های کمی از این بیماری وجود داشته باشد و در بعضی دیگر علایم بیشتری وجود داشته باشد. این نشانه ها متفاوت و زیاد هستند در ادامه به بعضی از آن ها اشاره می کنیم.

  • درد مفاصل
  • تب  بی دلیل
  • التهاب مفاصل
  • خارش پوست
  • درد در قفسه سینه با تنفس عمیق
  • تکه های قرمز پروانه شکل در سطح پوست
  • ریزش مو
  • حساسیت به نور خورشید
  • احساس سردی در انگشتان و تغییر رنگ آن ها به بنفش
برای مبتلایان به لوپوس چه مشکلاتی رخ خواهد داد؟

کسانیکه به این بیماری مبتلا هستند اغلب از تب های پی در پی، کاهش وزن، احساس خستگی و کوفتگی شکایت می کنند. بیشترین مشکلی که مبتلایان به این بیماری خواهند داشت، در واقع حملات سیستم ایمنی به بخشی از بدن و ارگان های داخلی آن خواهد بود. در ادامه به برخی از این قسمت ها که تحت تاثیر این بیماری قرار یم گیرد اشاره خواهیم کرد.

پوست، از متداول ترین بخش هایی است که این بیماری به آن حمله می کند. بدلیل وجود تکه های قرمز رنگ بر روی سطح پوست، این بیماری، به بیماری پروانه ای نیز مشهور است. یک نوع از لوپوس وجود دارد که تنها پوست را تحت تاثیر قرار می دهد، نشانه های این نوع لوپوس شامل تکه های بزرگ و مدور قرمز رنگ بر روی پوست است که به زخم نیز منتهی می شود.

مفاصل،  آرتروز و درد مفاصل یکی دیگر از شایع ترین مشکلات لوپوس می باشد. درد در مفاصل وجود خواهد داشت بدون اینکه حتی در این قسمت ها التهابی دیده شود. آرتروز در این بیماری می تواند بصورت موقت برای چند روز و یا چند هفته باشد و یا اینکه بطور دایم بخشی از این بیماری باشد.

کلیه ها، کسانیکه کلیه هایشان درگیر این بیماری می شود، با خطر مرگ دست و پنجه نرم می کنند. مشکلات کلیوی در بین افرادی که سایر نشانه های لوپوس را دارند مانند آرتروز بیشتر شایع است.

خون، در گیر شدن خون با این بیماری می تواند با نشانه و یا بدون هیچ علایمی باشد. مبتلایان به این بیماری شاهد کاهش شدید میزان گلبول های قرمز و سفید در خون خود هستند.

 

دیدگاه شما

یكی از عوامل مهم توسعه تجارت الكترونیكی، ایجاد اعتماد و اطمینان در میان كاربران خدمات الكترونیكی می باشد. در ایران مركز توسعه تجارت الكترونیكی مسئولیت ایجاد زیر ساخت های امنیت و اعطای نماد اعتماد الكترونیكی به کسب و کارهای اینترنتی را برعهده دارد. ساماندهی سایت‌های تجاری در كشور موثرترین گام برای ایجاد فضای تجارت الكترونیكی به‌خصوص خواهد بود. به نحوی‌كه مردم در هنگام خرید از طریق اینترنت با اطمینان از این‌كه سایت‌ها به تعهدات خود در قبال آنان عمل خواهند كرد و حقوق مصرف كنندگان را به رسمیت می‌شناسند،‌ اقدام به خرید می كنند.

نماد اعتماد الکترونیک امسیگ