در دنیای امروزه به دلیل رژیم های غذایی نامناسب و استرس ها و تنش های فراوان، حفظ سلامتی اهمیت ویژه ای دارد. در بین این بیماری ها، بیماری های مربوط به قلب و فشار خون بسیار شایع شده اند. قلب یکی از حساس ترین اندام های بدن است و بیماری های مربوط به آن بسیار مهم هستند.

بیماری فشار خون صدمات بسیاری برای تمامی قسمت های بدن ایجاد می کند. پایین بودن آن می تواند منجر به عدم رسیدن خون به نقاط مهم بدن و بالا بودن آن می تواند باعث پاره شدن مویرگ ها و یا خونریزی شود.

این بیماری بسیار خطرناک است اما اگر به موقع تشخیص داده شود و مرتب کنترل شود به راحتی قابل درمان است و مشکلی برای فرد ایجاد نمی شود. مهم ترین کاری که در این زمینه می بایستی انجام دهید اندازه گیری دقیق و منظم فشار خونتان است تا در صورت بروز هر گونه تغییر به پزشک مراجعه کنید. برای این کار شما نیاز به یک فشارسنج در منزل خود دارید.

اما اندازه گیری فشار خون به دلیل حساسیت بالایی که دارد بسیار مهم است و نیاز است که شما نکاتی را در این خصوص رعایت نمایید.

 

نکاتی که قبل از اندازه گیری باید به آنها توجه نمایید:

 1. حتما دفترچه راهنمای دستگاه فشارسنج را به دقت مطالعه نمایید.
 2. هرگز بعد از موارد زیر فشار خود را اندازه نگیرید. زیرا عدد درستی نشان نمی دهد و شما را دچار اشتباه می کند:
 • کشیدن سیگار
 • خوردن مشروبات الکلی و صنعتی
 • خوردن غذای سنگین یا پرچرب
 • انجام فعالیت فیزیکی مانند پیاده روی یا بالا رفتن از پله ها
 1. هرگز پشت سر هم فشار خود را اندازه نگیرید. زیرا زمانی که شما فشار خون خود را اندازه میگیرید، رگ های شما دچار اسپاسم می شوند و حداقل 30 دقیقه باید صبر کنید تا به حالت عادی بازگردند و بعد مجددا اقدام به اندازه گیری فشار خون کنید.
 2. برای کارایی بهتر و افزایش طول عمر دستگاه از باتری آلکالاین استفاده نمایید.

 

نکاتی که در هنگام اندازه گیری باید به آنها توجه نمایید:

 1. دقت کنید که فشارسنج بر روی میلی متر جیوه باشد و نه بر حسب کیلو پاسکال
 2. سعی کنید همیشه کاف را بر روی دست چپ خود ببندید. زیرا این دست به قلب نزدیک تر است. اما اگر به دست راست خود نیز می بندید موردی ندارد ولی همیشه با یک دست فشارتان را اندازه بگیرید.
 3. کاف را به اندازه دو انگشت بالاتر از گودی آرنج ببندید.
 4. زمانی که کاف را بستید، لوله متصل به دستگاه روی دستتان قرار گیرد.
 5. کاف را نه خیلی سفت و نه خیلی شل ببندید، کاف باید به گونه ای باشد که دو انگشت زیر آن جا گیرند نه کمتر و نه بیشتر.
 6. زاویه دست باید90 درجه باشد و در راستای قلب قرار بگیرد. برای این کار دست خود را روی یک میز قرار دهید.
 7. سعی کنید بر روی یک صندلی بنشینید و کف پاهایتان صاف روی زمین قرار گیرد.
 8. در هنگام اندازه گیری فشار خون حرف نزنید و حرکت نکنید.
 9. در هنگام اندازه گیری توسط دستگاه، عضلات خود را سفت نکنید و دست خود را نیز مچ نکنید. این کار عدد فشار خون شما را دچار تغییر می کند و فشار خون درستی را دستگاه نمایش نمی دهد.

 

در آخر خوب است بدانید بهترین زمان اندازه گیری فشار خون صبح و به صورت ناشتا است.

دیدگاه شما

یكی از عوامل مهم توسعه تجارت الكترونیكی، ایجاد اعتماد و اطمینان در میان كاربران خدمات الكترونیكی می باشد. در ایران مركز توسعه تجارت الكترونیكی مسئولیت ایجاد زیر ساخت های امنیت و اعطای نماد اعتماد الكترونیكی به کسب و کارهای اینترنتی را برعهده دارد. ساماندهی سایت‌های تجاری در كشور موثرترین گام برای ایجاد فضای تجارت الكترونیكی به‌خصوص خواهد بود. به نحوی‌كه مردم در هنگام خرید از طریق اینترنت با اطمینان از این‌كه سایت‌ها به تعهدات خود در قبال آنان عمل خواهند كرد و حقوق مصرف كنندگان را به رسمیت می‌شناسند،‌ اقدام به خرید می كنند.

نماد اعتماد الکترونیک امسیگ