1733

در سال ۱۷۳۳ میلادی، استفان هالز(Stephen Hales)، کشیش و دانشمند علوم طبیعی انگلیسی، توانست برای اولین بار به طور مستقیم فشار خون را اندازه گیری کند. او این کار را بر روی یک اسب انجام داد. هالز با وارد کردن یک لوله شیشه ای بلند به صورت عمودی به شریان اسب، افزایش فشاری که خون را وادار به بالا رفتن از لوله میکند، مشاهده کرد.

استفان هالز1881

در سال ۱۸۸۱ میلادی، اولین فشارسنج خون غیر تهاجمی و مورد قبول از نظر پزشکی، توسط ساموئل زیگفرید کارل ریتر فان باخ (Samuel Siegfried Karl Ritter von Basch)، پزشک اتریشی و پزشک مخصوص امپراطور مکزیک، اختراع شد. فشارسنج ابداعی وی شامل یک لوله شیشه ای با دیواره ضخیم حاوی جیوه بود که با یک قطعه کوچک دکمه مانند باز میشد. این قطعه دکمه مانند نیز به پوسته یک گوی پُر شده با آب متصل بود. این ابزار بر روی شریان قرار داده میشد تا با فشار بر روی آن، اثر نبض را محو کند. این فشارسنج میتوانست نیروی مجهول حاصل از نبض را اندازه گیری و به واحد میلیمتر جیوه نشان دهد. مدتی بعد با توسعه مانومترهای عقربه ای، فان باخ اقدام به جایگزینی مانومتر عقربه ای به جای جیوه ای کرد.

ساموئل زیگفرید کارل ریتر فان باخ1896

در سال ۱۸۹۶ میلادی، اصلاحات دیگری بر روی فشارسنج جیوه ای توسط سیپیونه ریوا روچی (Scipione Riva-Rocci)،پزشک ایتالیایی، انجام شد. این اصلاحات که برای استفاده آسانتر صورت گرفته بود، شامل مواردی مانند استفاده از یک کاف که به دور بازو بسته میشد بود تا برای اِعمال هر فشاری به اندام مناسب باشد. پس از آن، هاروی کوشینگ (Harvey Cushing)، جراح اعصاب آمریکایی، ملاقاتی با ریوا روچی داشت و از دیدن فشارسنج خون حیرتزده شد. کوشینگ کمکهای زیادی برای معرفی این فشارسنج به جامعه پزشکی به خصوص در شمال آمریکا انجام داد.

سیپیونه ریوا روچی1901

در سال 1901 دستیار سیپیونه ریوا روچی به نام امسی اشنایدرEmsy Schnider که یک پزشک آلمانی بود با نظریه ای متفاوت با استاد خود اقدام به ساخت فشارسنج جدیدی نمود که علاوه بر کاف دارای عقربه و گوشی پزشکی بود. اشنایدر در همان سال با اقدام به تولید این محصول برند امسیگ را بنیان نهاد.

امسی اشنایدر1905

اندازه گیری فشار خون تا سال ۱۹۰۵ میلادی پیشرفتی نداشت تا این که نیکولای کوروتکوف (Nikolai Korotkov)، جراح روسی، تفاوت بین فشار خون سیستولی و دیاستولی را کشف کرد. این فشارها متناظر با شنیده شدن و نشدن صداهای درون شریان به سبب فشار اِعمالی و سپس رها شدن بود. کاربرد صداهای سیستولی و دیاستولی که تحت عنوان «صداهای کوروتکوف» شناخته میشوند، امروزه یک استاندارد مرسوم در اندازه گیری فشار خون است.

نیکولای کوروتکوف

Compare 0