اعتیاد به آدرنالین

اعتیاد به آدرنالین

اعتیاد به آدرنالین

آدرنالین ماده ای است که در در هنگام احساس هیجان، ترس یا خشم در بدن فرد تولید می شود. منشا این هورمون غدد فوق کلیه می باشد و اصولا آدرنالین زمانی ترشح می شود که فرد با خطر رو به رو می شود، لحظه دعوا یا پرواز هم تفاوتی ندارد. بعضی افراد هستند که به هیجان جویان معروفند، این لفراد همان معتادان آدرنالین هستند. روان شناسی به نام زوکرمن رفتار هیجان جویانه را، دنبال کردن تجربیات خطر ناک و به یاد ماندنی، بدون در نظر گرفتن ریسک های جانی ،مالی، اجتماعی و یا قانونی تعریف می کند. هیجان جویی نوعی ویژگی شخصیتی قوی و کلی است و مانند بسیاری از ویژگی های شخصیتی دیگر بیش از 50درصد آن  بستگی دارد.

ورزش های خطرناک نیز می تواند گزینه مناسبی برای معتادان آدرنالین باشد. این ورزش ها می توانند شامل بانجی جامپینگ، سخره نوردی و یا مسابقه اتومبیل رانی و یا هر فعالیت دیگری که شامل خطر زیادی شود.

بعضی از افراد هم هیجان را در فعالیت های غیر ورزشی و یا حتی مشاغل خطر ناک مانند آتش نشانی، می یابند.گروهی از هیجان جویان هم به خاطر هیجان خاصی که در این جور مشاغل دیده می شود به آنها جذب می شوند.

البته هیجان جویان بیشتر از بقیه افراد در معرض خطراتی مثل سوء مصرف مواد هم قرار دارند، زیرا در این کار ریسک کمتری وجود دارد ولی توهم ناشی از آن به همان اندازه هیجان انگیز است. اخیرا دانشمندا شباهت های زیادی بین مغز معتادان مواد مخدر و هیجان جویان پیدا کرده اند. این شباهت مرتبط است با هورمون دیگری به نام دوپامین که هورمون لذت می باشد و تاثیر مستقیمی بر روی سیستم پاداش و خوشحالی مغز دارد. مغز و بدن معتادان و هیجان جویان احتمالا بیش از حد تحریک می شود زیرا مغز آنها در هنگام مواجهه با هیجان، دوپامین بیشتری ترشح می کند. احساس لذت و شادابی زیاد باعث می شود که شخص هیجان جو برای بیشتر احساس کردن دوباره برگردد.

البته ویژگی هیجان جویی شاید برای انسان امروزی کارامد بوده باشد، بدون تجربیات خطرناک انگیزه کمی برای اکتشاف وجود داشت. همانطور که می دانیم که اگر هیجان جویی کریستف کلمب معروف نبود، سفر او هرگز شکل نمی گرفت و قاره آمریکا به این زودیا کشف نمی شد

 

اخبار

تگ ها: emsig
Compare 0