آخرین اطلاعات گزارش شده از شیوع ویروس کرونا حاکی از آن است که این بیماری در تمامی قاره های جهان به جز قطب جنوب گسترش یافته است. رئیس جمهور کره جنوبی، برای مبارزه با این ویروس، کشور را در وضعیت قرمز قرار داد و این در حالیست تا بحال 2000 مورد از این بیماری در این کشور شناخته شده است و 13 نفر جان خود را از دست داده اند.

مواردی که در ایتالیا شناخته شده اند بیشتر 650 مورد بوده است که هیچ کدام از آن ها ارتباطی به مسافرت نداشته اند و در حال حاضر شهر هایی که در آن ها این بیماری گزارش شده است را قرنطینه کرده اند و مراسم های عمومی همگی تعطیل شده است.

در کشور خودمان نیز کسانیکه به این بیماری دچار شده اند به صورت منطقه ای بوده و شیوع این بیماری به دلیل سفر به کشورهای خطرناک نبوده است و از 256 مورد گزارش داده شده تا کنون 26 مورد جان خود را از دست داده اند.

 بیش از 1700 نفر از پرستاران و پزشکانی که از بیماران مبتلا به کرونا مراقبت می کنند دچار این بیماری شده اند که از این تعداد 6 نفر آن ها جان باختند. در میان لیست این جان باختگان نام دکتر چینی که اولین بار در مورد این ویروس هشدار داد نیز دیده می شود .

تمامی افرادی که در 14 روز گذشته از چین به ایالات متحده آمده بودند به مدت دو هفته در خانه های خود قرنطینه شدند. این اولین دستور قرنطینه ایالات متحده در 50 سال گذشته می باشد. چیزی که اکنون بر همگان مشخص شده است، اینست که افراد بدون هیچ علایم و نشانه ای نیز می توانند این ویروس را به دیگران منتقل کنند.

آیا کرونا مانند آنفولانزا فصلی است ؟

آیا این ویروس در هوای گرم از بین می رود ؟ هنوز اطلاعات دقیقی در این مورد بدست نیامده است اما این امکان وجود دارد که با گرمتر شدن هوا این ویروس از بین برود.

ویروس های تنفسی مانند آنفولانزا، اغلب فصلی هستند، ممکن است ویروس کرونا نیز مانند آن ها عمل کند اما هنوز اطلاعات در مورد نحوه عملکرد این ویروس ناقص است و کشورها به دلیل عدم اطلاعات کافی در مورد این ویروس باید سخت گیری های لازم را انجام دهند.

علائم و نشانه های ویروس کرونا

کشور چین برای تشخیص بیماری کرونا آزمایشی را درست کرد و اطلاعات مورد نیاز را در اختیار بقیه کشورها قرار داد. علایم این بیماری بعد از 2 تا 14 روز از در معرض قرار گرفتن این ویروس بصورت تب، سرفه و تنگی نفس ظاهر می شود.

منبع این ویروس کجاست و چگونه پخش می شود؟

سازمان های بهداشتی، هنوز اطلاع دقیقی از نحوه پخش این ویروس در دست ندارند، این ویروس از شخصی به شخص دیگر انتقال می یابد. بیماری های مشابه مانند سارس و مرس از طریق قطراتی که از عطسه و سرفه افراد به بیرون منتشر می شد، بیماری را منتقل می کردند. این ویروس  در حیواناتی مانند شتر، گربه و خفاش دیده شده است. در برخی از گزارشات منتشر شده مار را نیز ناقل این بیماری می دانند. این ویروس نیز به غذاهای دریایی و جانوران زنده ای که در ووهان چین بفروش می رسد نیز مرتبط می باشد.

 

سه شنبه, 20 اسفند, 1398

یكی از عوامل مهم توسعه تجارت الكترونیكی، ایجاد اعتماد و اطمینان در میان كاربران خدمات الكترونیكی می باشد. در ایران مركز توسعه تجارت الكترونیكی مسئولیت ایجاد زیر ساخت های امنیت و اعطای نماد اعتماد الكترونیكی به کسب و کارهای اینترنتی را برعهده دارد. ساماندهی سایت‌های تجاری در كشور موثرترین گام برای ایجاد فضای تجارت الكترونیكی به‌خصوص خواهد بود. به نحوی‌كه مردم در هنگام خرید از طریق اینترنت با اطمینان از این‌كه سایت‌ها به تعهدات خود در قبال آنان عمل خواهند كرد و حقوق مصرف كنندگان را به رسمیت می‌شناسند،‌ اقدام به خرید می كنند.

نماد اعتماد الکترونیک امسیگ