تاثیر درجه حرارت اتاق بر روی نتیجه آزمون

با خواندن این مقاله شاید بعدا زمانی که میخواهید امتحانی بدهید ابتدا درجه ترموستات را بررسی نمایید.

تحقیقاتی که به تازگی منتشر شده است نشان می دهد که درجه حرارت اتاق بر روی نتیجه آزمون های منطقی یا کلامی افراد تاثیر می گذارند. جالب است بدانید که میزان و نحوه این تاثیر برای مردان و زنان نیز متفاوت است.

این تحقیق به طور خاص نشان داد که زنان زمانی که اتاق گرم تر بود نمرات بهتری می گرفتند و مردان در اتاق های خنک تر عملکرد بهتری داشتند.

به گفته نویسندگان این تحقیق، Tom Chang از دانشکده تجارت دانشگاه کالیفرنیای شمالی و Agne Kajackaite از مرکز علوم اجتماعی برلین در آلمان WZB ، بسیاری از نظرسنجی ها نشان می دهند که زنان تمایل بیشتری نسبت به دمای بالاتر در محیط داخلی خانه در مقایسه با مردان دارند.

این تحقیق از 542 دانش آموز آلمانی که در 24 گروه تقسیم بندی شده بودند، تشکیل شده بود. از هر کدام از این گروه ها آزمون های منطق، ریاضی و آزمون های کلامی را در اتاق هایی با دمای حدود 61 درجه تا 91 درجه فارنهایت، گرفتند و در نهایت با توجه به پاسخ هایشان امتیازاتی را دریافت کردند. در انتها هر کدام از آنها با توجه به امتیازاتی که کسب کرده بودند پاداش نقدی دریافت کردند.

زنان که حدود 41 درصد از شرکت کنندگان را تشکیل می دادند، در ریاضیات و آزمون های کلامی نمرات بالاتری گرفتند در صورتی که در اتاق های سرد تر مردان بهتر نمره می گرفتند.

میزان بهبود عملکرد زنان در دماهای گرمتر بسیار بیشتر از کاهش عملکرد مردان در این دما بود.

طبق نتایج این تحقیق که در 22 May در مجله PLOS ONE منتشر شد، دمای اتاق بر عملکرد آزمون منطق چه برای مردان و چه برای زنان تاثیر نمی گذارد.

نویسندگان این تحقیق بر این باورند که دمای اتاق حتی از احساس راحتی فرد نیز بیشتر بر نتیجه آزمون تاثیر می گذارند. آنها می گویند: " تغییرات در دمای اتاق می تواند عملکرد شناختی را به طور قابل توجهی تحت تاثیر قرار دهد. البته میزان و نحوه این تاثیر گذاری برای مردان و زنان متفاوت است.

محققان اظهار داشتند که این آزمایش را بر روی گروه های دیگر دانش آموزان تکرار می کنند، بنابراین ممکن است این یافته ها با توجه به نتایج تحقیقات جدید دستخوش تغییر شوند.

سه شنبه, 7 خرداد, 1398

یكی از عوامل مهم توسعه تجارت الكترونیكی، ایجاد اعتماد و اطمینان در میان كاربران خدمات الكترونیكی می باشد. در ایران مركز توسعه تجارت الكترونیكی مسئولیت ایجاد زیر ساخت های امنیت و اعطای نماد اعتماد الكترونیكی به کسب و کارهای اینترنتی را برعهده دارد. ساماندهی سایت‌های تجاری در كشور موثرترین گام برای ایجاد فضای تجارت الكترونیكی به‌خصوص خواهد بود. به نحوی‌كه مردم در هنگام خرید از طریق اینترنت با اطمینان از این‌كه سایت‌ها به تعهدات خود در قبال آنان عمل خواهند كرد و حقوق مصرف كنندگان را به رسمیت می‌شناسند،‌ اقدام به خرید می كنند.

نماد اعتماد الکترونیک امسیگ