تحقیق بزرگی درباره ارتباط بین آلزایمر و سکته مغزی صورت گرفته است. نتایج تحقیقات نشان می دهد که افرادی که تجربه سکته مغزی داشته اند دو برابر دیگران در معرض ابتلا به بیماری آلزایمر هستند.

تحقیقات دیگری نیز ارتباطی بین سکته مغزی و آلزایمر را بیان می کردند، اما قادر نبودند میزان این تاثیر را اندازه بگیرند.

در این مطالعه برای اولین بار میزان تاثیر سکته مغزی بر آلزایمر اندازه گیری شد.

محققان این تحقیق را با 36 مطالعه بر روی 1.9 میلیون نفر که قبلا دچار سکته مغزی شده بودند و 12 مطالعه بر روی 1.3 میلیون نفر که اخیرا از سکته مغزی رنج می بردند، انجام دادند. در آخر در مجموع این تحقیق بر روی 3.2 میلیون نفر از سراسر جهان که سابقه سکته مغزی داشتند، صورت گرفته است.

این مطالعه همچنین فاکتورها و عوامل دیگری که بر روی آلزایمر تاثیر می گذارند، مانند فشارخون بالا، دیابت و بیماری های قلبی عروقی را نیز مورد بررسی و آزمایش قرار داده است.

حتی با در نظر گرفتن این عوامل نیز یافته ها نشان می دهند که قوی ترین ارتباط و تاثیر را سکته مغزی بر روی آلزایمر دارد.

طبق گزارش سازمان بهداشت جهانی، سالانه 15 میلیون نفر دچار سکته مغزی می شوند. آمار افراد مبتلا به آلزایمر در حال حاضر 50 میلیون نفر در سراسر دنیاست. پیش بینی می شود این عدد در سال 2050 به 131 میلیون نفر برسد.

با این حال اکثر افراد علائم آلزایمر را پس از سکته مغزی نشان نمی دهند. این مساله بسیار مهمی است. زیرا نشان می دهد که مراقبت های بعد از سکته مغزی بسیار اهمیت دارند و اگر درست انجام نشوند احتمال اینکه فرد بعدا دچار آلزایمر شود بسیار بالا می رود.

این مطالعه همچنین نشان داده است که می توان بیماری آلزایمر را با بررسی مناطق آسیب دیده مغز و نقاط آسیب دیده آن در اثر سکته مغزی، پیش بینی کرد و مراقبت های لازم را در خصوص جلوگیری از بروز این بیماری انجام داد.

این مطالعه ثابت کرد که سکته مغزی بر آلزایمر بسیار تاثیر می گذارد و حتی میزان آن را نیز اندازه گیری کرد. اما تاثیر عوامل دیگری مانند ژنتیک و سطح تحصیلی و ... هنوز در ابهام است.

سه شنبه, 13 شهريور, 1397

یكی از عوامل مهم توسعه تجارت الكترونیكی، ایجاد اعتماد و اطمینان در میان كاربران خدمات الكترونیكی می باشد. در ایران مركز توسعه تجارت الكترونیكی مسئولیت ایجاد زیر ساخت های امنیت و اعطای نماد اعتماد الكترونیكی به کسب و کارهای اینترنتی را برعهده دارد. ساماندهی سایت‌های تجاری در كشور موثرترین گام برای ایجاد فضای تجارت الكترونیكی به‌خصوص خواهد بود. به نحوی‌كه مردم در هنگام خرید از طریق اینترنت با اطمینان از این‌كه سایت‌ها به تعهدات خود در قبال آنان عمل خواهند كرد و حقوق مصرف كنندگان را به رسمیت می‌شناسند،‌ اقدام به خرید می كنند.

نماد اعتماد الکترونیک امسیگ