تاثیر بخور بر سلامتی

تاثیر بخور بر سلامتی
هوای بسیار خشک باعث مشکلات زیادی مانند خشکی چشم و گلودرد می شودوهمچنین سرماخوردگی و آنفلوآنزا در این هوا بیشتر شایع می شود.

دستگاه بخور باعث می شود که فضای خانه و کار به بهبود خشکی چشم و گلو ما کمک شایانی داشته باشد. 

فواید استفاده از دستگاه بخور

استفاده از دستگاه مرطوب کننده هوا در زمستان به شما در جلوگیری از بیماری کمک می کند. همچنین می تواند پوستتان را زیباتر و نرمتر کند و رطوبت را به آن بازگرداند.

خواب راحت

خشکی هوا اغلب باعث خروپف می شود اگر خروپف می کنید، باید بدانید که اگر خانه هوای مرطوبی داشته باشد شما کمتر خر و پف می کنید.

 کاهش عفونت

در هوای مرطوب ویروس ها و باکتری ها نمی توانند زنده باشند دلیل آن اینست که میزان رطوبت بالا مانع از انتقال ویروس هایی می شود که در فضا پخش هستند. بخور می تواند به شما برای پیشگیری از عفونت کمک کند. 

سلامت گیاهان و حیوانات خانگی

یک مرطوب کننده می تواند به حفظ سلامت گیاهان خانگی شما کمک کند. گیاهانی که در حفظ سلامتی همه مفید هستند. گیاهان از انتشار مواد سمی در هوا نیز جلوگیری می کنند. گیاهان در هوای خشک زمستان رنج می برند. در زمستان و هوای سرد خاک خشک تر از معمول است و برگ ها بیمار می شوند و میریزند.

حیوانات خانگی داخل خانه از همان راحتی و مزایای بهداشتی که شما دارید بهره مند خواهند شد. یک مرطوب کننده که هوا را تصفیه می کند یک ایده عالی است برای حیوان خانگی که آلرژی هم داشته باشد.

کاهش آلرژی

اگر آلرژی دارید، شما می توانید از بخور استفاده کنید و آلرژی خود را با سرمایه گذاری روی یک بخور خوب با تصفیه هوا و ضد میکروب کاهش دهید. آلرژیک و آسم با علائم خونریزی بینی، لب های ترک خورده، گلودرد وخارش پوست بروز می کنند. خانه گرم تر با خرید بخور شما یک خانه گرمتر خواهید داشت که می تواند صورت حساب را نیز در فصل گرما کمتر کند. مرطوب کننده نه تنها با پوست خشک وویروس انفولانزا مبارزه می کند بلکه باعث خواهد شد تا خانه ی شما گرم تر شود.

تاثیر بخور در رشد کودکان

مزایای بخور در کودکان به خصوص نوزادان فوق العاده است از آنجایی که بخور هوای محیط را مرطوب می کند کودک شما را از خشک شدن پوست نجات میدهد. پوست بچه ها به هوای خشک حساس است بنابراین ما باید از یک بخور مناسب برای مرطوب کردن هوا استفاده کنیم .

مرطوب شدن هوا باعث می شود نوزادان راحت تر نفس بکشند و در نتیجه خواب راحت تری داشته باشند.

تاثیر بخور در سینوس و بینی

اگر شما دچار سینوزیت مزمن هستید، حتما می ‌دانید که درزمستان باید مراقب باشید تا سینوزیت شما عود نکند چون با آلرژی فصلی و سرما خوردگی دوباره فعال می شود و بخورها و مرطوب کننده های هوا برای مرطوب کردن محیط خانه برای مقابله با خشکی بینی و سینوس مورد استفاده قرار می گیرند. هر دو با برق کار می کنند و ما می توانیم به راحتی آنها را جابجا کنیم و از اتاقی به اتاق دیگر ببریم.

محافظت از مو

اگر محیط اطراف خشک باشد روی موهای ما نیز اثر می گزارد و باعث خشکی موها می شود. یک مرطوب کننده ی خوب باعث می شود در روزهای خشک و سرد زمستان شما هوای مرطوبی داشته باشید و این باعث رشد بهتر و نرمی موهای شما می شود.

تاثیر در تارهای صوتی

هوای خشک تاثیر مستقیم در تارهای صوتی ما می گذارد. استفاده از بخور آب و بخور مرطوب مانند بابونه و نعناع بازکننده راه تنفس و تقویت کننده تارهای صوت هستند. هوای خشک وارد تارهای شما می شود و باعث ضمختی صدا در صبح می شود.

اگر هنگام خواب یک بخور مناسب در اتاقتان داشته باشید. مسلما صبح صدای شما تغییری نخواهد کرد.

سایر مزایا:

  • از خشکی پوست جلوگیری می کند.
  • در درمان عفونت های دستگاه تنفسی کاربرد دارد.
  • باعث بهبود مجاری تنفسی و از بین بردن سرفه ها می گردد.
  • بهترین درمان برای سرماخوردگی و آنفلوانزا است.
  • باعث ایجاد رطوبت در محیط می گردد بدون آنکه دمای محیط (با توجه به نوع دستگاه بخور) افزایش یا کاهش یابد.

نکات مهم هنگام استفاده از دستگاه رطوبت‌ساز

در بخش اول این مقاله شما را با انواع دستگاه های بخور و اینکه چرا باید هوای محیط را مرطوب نگه دارید آشنا کردیم در ادامه قصد داریم مواردی که به هنگام استفاده از بخور باید رعایت شود را، یادآور شویم.
 
  • اگر فرزند شما مبتلا به آلرژی و یا آسم می باشد، باید قبل از استفاده از دستگاه رطوبت‌ساز در منزل با پزشک خود مشورت کنید، رطوبت محیط باعث آسان تر شدن تنفس در افراد مبتلا به آلرژی و آسم می شود، مخصوصا در فصل سرد سال که در آن ابتلا به سرماخوردگی بیشتر شایع است، اما باید در نظر داشت که اگر به میزان رطوبت محیط توجه نداشته باشید ممکن است دچار مشکلاتی نیز شوید. زیرا رطوبت بیش از اندازه محیط موجب رشد آلرژن ها و قارچ ها می شود و در نتیجه باعث تحریک بیشترآسم و آلرژی می گردد.
  • زمانی که هوا بیش از اندازه مرطوب است باید از فن  و دستگاه تهویه هوا استفاده کنید.
  • دستگاه بخور خود را پاکیزه نگه دارید. فیلتر و مخزن کثیف در دستگاه بخور به سرعت تبدیل به محلی برای رشد باکتری ها و قارچ ها می شود. این آلودگی و قارچ ها برای کسانی که بخصوص مبتلا به آلرژی و آسم هستند می توانند مشکل ساز شود. حتی در افرادی که سالم هستند، فرستاده شدن این قارچ ها و باکتری ها به هوای محیط، برای آن ها مشکلاتی از قبیل عفونت های ریوی ویا علایمی مانند آنفولانزا را به همراه دارد.
حفظ رطوبت محل زندگی به ‌خصوص در فصول سرد سال، یکی ازراه‌های حفظ سلامتی است و دستگاه ‌های بخور تا حد زیادی به این مسئله کمک ‌می کنند، اما نباید به‌ طور دایمی استفاده شوند ونباید رطوبت هوای اتاق بیشتر از حد مجاز افزایش یابد. برای مطالعه بیشتر از شما دعوت می کنیم از صفحه محصولات دستگاه بخور نیز دیدن فرمایید.
محصولات مرتبط
مجله سلامتی

نظرات کاربران شما هم می توانید درمورد این مطلب نظر بدهید