دماسنج و انواع آن

دماسنج و انواع آن
دماسنج وسیله ای برای نشان دادن درجه ی حرارت است (چقدر سرد و یا چقدر گرم است).

دماسنج از یک لوله ی شیشه ای حاوی الکل یا جیوه و ... تشکیل شده است که در طول لوله گسترش می یابد. انواع دماسنج دماسنج با مایع جیوه دماسنج با مایع الکل دماسنج دیجیتال دماسنج مقاومتی دماسنج مادون قرمز و ... تب سنج پزشکی درجه ی حرارت دهانی را در بیمارانی می توان اندازه گرفت که می توانند دماسنج را در دهان خود نگه دارند، لذا از این نوع دماسنج نمی توان برای کودکان یا افرادی که مرتب سرفه می کنند و حالت تهوع دارند، استفاده نمود. دماسنج جیوه ای در دهه ی 1990 مردم در بسیاری از کشورها، ترمومتر جیوه ای را بسیار خطرناک می دانستند، زیرا جیوه برای انسان مضر است. لذا امروزه از دماسنج های دیجیتال یا دماسنج با مایعی جز جیوه استفاده می شود. تعیین دما در برخی از انواع ترمومترها با نگاه کردن به محلی که الکل یا جیوه درون لوله ثابت شده است، می توان مقدار دما را تعیین کرد و در برخی دیگر که نوع دیجیتال می باشد، به صورت بیتی بر روی نمایشگر نشان داده می شود.


4 مزایای استفاده از دماسنج

1. اندازه گیری دمای بدن افزایش دمای بدن و تب، بسیار شایع است. لذا وجود تب سنج، جهت نظارت دقیق بر آن و جلوگیری از خطرات احتمالی آن واجب و ضروری است.

2. اندازه گیری دمای غذا سرآشپزهای حرفه ای اعتقادشان بر این است که اگر غذا در دمای مناسبی سرو نشود، غذا طعم خوبی نخواهد داشت، لذا از طریق دماسنج دمای آن را اندازه می گیرند.

3. اندازه گیری دما در محیط های خطرناک در برخی از محیط های تجاری و صنعتی لازم است که دمای ماشین آلات سنگین یا کوره و ... اندازه گیری شود. در این مواقع می توانیم بدون تماس مستقیم و ایجاد مشکل، دما را اندازه گیریم.

4. اندازه گیری دقیق دما در برخی از موارد خاص نیاز است که دمای محیط به طور دقیق و لحظه ای مشخص باشد و دما از مقدار مشخصی تجاوز نکند. لذا در این مواقع دماسنج می تواند گزینه ی خوبی برایمان باشد. البته توجه به این نکته نیز ضروری است که دماسنج، انواع مختلفی دارد و براساس نوع نیاز و هزینه ی اختصاص داده شده برای خرید آن، می توانید دماسنج مناسبی را خریداری کنید.

مجله سلامتی

نظرات کاربران شما هم می توانید درمورد این مطلب نظر بدهید