همه چیز درباره آلرژی

همه چیز درباره آلرژی
در این مطلب به بررسی آلرژی و انواع آن می پردازیم.

آلرژی چیست؟

آلرژی یا همان حساسیت، واکنش غیر طبیعی سیستم ایمنی به یک ماده خارجی است که عموماً بی ضرر می باشد. وقتی یک فرد به چیزی حساسیت دارد، سیستم ایمنی به اشتباه این ماده را آسیب رسان فرض کرده و به آن واکنش نشان می دهد. بسته به نوع ماده خارجی، انواع مختلفی از آلرژی پدید می آید.

افراد زیادی در سراسر دنیا به انواع آلرژی مبتلا هستند. در واقع به طور میانگین از هر 5 نفر یک نفر آلرژی دارد. پس اگر شما هم یکی افرادی هستید که با تغییر فصل یا خوردن برخی غذاها دچار واکنش های آلرژیک می شوید این مطلب را از دست ندهید.

انواع آلرژی

شرایط زیادی ممکن است باعث ایجاد حساسیت در بدن شوند که در ادامه شایع ترین آنها را نام می بریم.

  1. حیوانات خانگی و حشرات
  2. گرد و خاک
  3. داروها
  4. غذاها
  5. گرده افشانی گیاهان

علائم کلی آلرژی

واکنش آلرژیک باعث التهاب و تحریک می شود. علائم و نشانه های آن به نوع آلرژن بستگی دارد. واکنش های آلرژیک ممکن است در روده، پوست، سینوس ها، چشم و بینی رخ دهد. به علت شباهتی که بین این واکنش ها و سرماخوردگی وجود دارد ممکن است در برخی موافق موجب اشتباه در تشخیص شوند.

راه های درمان آلرژی

موثرترین راه برای درمان آلرژی دوری کردن از وضعیتی است که شما را دچار این واکنش می کند. اما با اینحال گاهی اوقات این امکان وجود ندارد مثلاً برای کسانی که حساسیت فصلی دارند (این حساسیت معمولاً در اوایل فصل بهار و پاییز شدت می یابد) به علت پخش بودن ذرات آلرژی زا در هوا ، اجتناب از عامل حساسیت میسر نیست. به همین علت پزشکان داروهایی را تجویز می کنند که صرفاً علائم آلرژی را کاهش می دهد.

  1. آنتی هیستامین ها: این دارو عملکرد هیستامین را مسدود می کند. با اینکه این دارو بدون نسخه هم قابل تهیه می باشد اما باید در مصرف آن احتیاط کرد چرا که ممکن است برای برخی افراد به ویژه کودکان مناسب نباشد لذا قبل از استفاده آن با پزشک خود مشورت کنید.
  2. ضد احتقان بینی: این دارو که از طریق بینی استفاده می شود ، اثر کوتاه مدتی در رفع علائم حساسیت های فصلی، حساسیت به حیوانات خانگی و گرد و خاک دارد.
  3. اسپری های استروئیدها: این اسپری ها نیز از طریق بینی مصرف می شوند و به کاهش مخاط آن کمک می کنند.

 

افراد با علایم آب ‌ریزش شدید بینی، عطسه‌های پی ‌در ‌پی و خارش‌ های پوستی دچار آلرژی میشوند. حساسیت فصلی نتیجه تماس افراد با مواد آغازگر این واکنش‌ها مانند مواد مختلفی همچون گرده‌ی گیاهان، قارچ‌ها، پرزهای حیوانات و برخی از غذاها مثل بادام زمینی و یا شیر باشند که پوست را تحریک می‌کنند.

وقتی شما دچار حساسیت میشوید این به این معناست که سیستم ایمنی بدن نسبت به مواد ظاهرا بی آزار موجود در محل زندگیتان، واکنشی افراطی نشان میدهد.

چه کسانی دچار آلرژی میشوند؟

هرکسی در هر مقطع سنی میتواند دچار آلرژی شود .آلرژی میتواند در زمان زمان کودکی بروز کند و یا اینکه تا زمان بزرگسالی هیچ علائم و نشانه ای از آلرژی نداشته باشید.

انواع آلرژی و نشانه ها

حساسیت غذایی ، حساسیت فصلی ، آلرژی به حیوانات از انواع آلرژی ها بشمار میروند.

حساسیت فصلی

آلرژی در فصل بهار : هیچ درمانی برای آلرژی در فصل بهار وجود ندارد اما شما میتوانید با استفاده از  داروهای تجویز شده برای حساسیت  و پاکسازی کامل محل زندگی‌تان مثل گردگیری و همچینین باز نگذاشتن درها و پنجره ها برای جلوگیری از ورود گرده ها و گرد و غبار به داخل منزل تا حد بسیار زیادی از آلرژی در فصل بهار جلوگیری کنید.

آلرژی در فصل تابستان :آلرژی در فصل تابستان معمولا بر اثر گرده افشانی گیاهان اتفاق میافتد.

آلرژی در فصل پائیز: گرد و غبار در واقع عامل اصلی تحریک کننده حساسیت در این فصل میباشند.

آلرژی در فصل زمستان : اگر شما به خاک و گرد وغبار آلرژی دارید متوجه میشوید وقتی در فصل زمستان زمانی را بیرون از منزل سپری میکنید علائم و نشانه های آلرژی را در خود احساس میکنید.

حساسیت غذایی

یک آلرژی غذایی معمولا هر زمان که غذای مربوطه مصرف شود، موجب ایجاد نوعی واکنش در بدن فرد می‌شود. علایم ممکن‌ است در بین افراد متفاوت باشند و همیشه برای فرد این سوال را بوجود می آورد که آیا نسبت به غذایی که مصرف کرده واکنش آلرژیک داشته یا خیر ؟

حساسیت به شیر

اگر شما به شیر آلرژی دارید حتما از مصرف شیر و فرآورده های لبنیاتی و همچنین خوراکی هایی که در آن از سیر استفاده شده اجتناب کنید.نشانه های حساسیت به شیر شامل استفراغ یا گرفتگی معده و خس‌خس کردن میباشد.

حساسیت به پروتئین شیر(casein)

اگر استفاده از یک لیوان شیر و یا مصرف تکه ای از پیتزا باعث بروز نشانه های حساسیت  در شما میشود شما ممکن است به پروتئین های موجود در شیر حساسیت داشته باشید.

حساسیت به آجیل

تنها راه جلوگیری از واکنش آلرژیک نسبت به آجیل ها اجتناب از مصرف آنها و خوراکی هایی که در آنها از آجیل استفاده شده میباشد برخی از آجیل های حساسیت زا شامل بادام زمینی و گردو میباشد.

آلرژی به تخم مرغ

اینگونه حساسیت بیشتر در کودکان رخ میدهد و درموارد بسیار کمی در بزرگسالان اتفاق میافتد درجه ی  واکنش آلرژیک بدن نسبت به تخم مرغ در کودکان میتواند از خفیف تا بسیار شدید باشد

حساسیت پوستی

درماتیت تماسی زمانی ظاهر می‌شود که پوست در تماس با یک ماده‌ی محرک یا آلرژن قرار گیرد. علایم آن خارش، تاول، سوزش و ایجاد ضایعاتی در سطح پوست است. کهیر، تورم قرمز رنگی است که روی سطح پوست ظاهر می‌شود. کهیر  اغلب در نتیجه‌ی قرار گرفتن در معرض یک آلرژن و یک عفونت بروز می‌کند. علت کهیر م تا اندازه‌ی زیادی ناشناخته باقی مانده‌است.

حساسیت به نیکل از دیگر مواردی که می‌تواند منجر به ایجاد واکنش آلرژیک پوست شود، تماس مستقیم  با فلز نیکل  و یا استفاده از محصولی که در آن از نیکل استفاده شده است.

درمان و پیشگیری از آلرژی ها

شما  میتوانید برای درمان علائم و نشانه های حساسیت از داروهای تجویز شده استفاده کنید مانند تزریق آمپول ها ی  ضدحساسیت و از همه مهتر با ایجاد تغییر در سبک زندگی، مثل استفاده از فیلتر های هوا و اجتناب از مواردی که در شما باعث ایجاد آلرژی میشوند از مهمترین راههای پیشگیری از حساسیت هستند.

محصولات مرتبط
مجله سلامتی

نظرات کاربران شما هم می توانید درمورد این مطلب نظر بدهید