نحوه استفاده و نگهداری از دستگاه بخور

نحوه استفاده و نگهداری از دستگاه بخور
دستگاه بخور به هوا رطوب اضافه می کند و خشکی هوا را از بین می برد. این رطوبت دهی به هوا مخصوصا در فصل زمستان کاربرد زیادی دارد چون در این فصل هوای داخل منازل به دلیل استفاده از دستگاه های گرم کننده خشک می شود و این عدم رطوبت هوا باعث خشکی چشم ها، لب ها، بینی و پوست می شود. اگر رطوبت مورد نیاز هوای محیط اطرافتانرا تامین نکنید سینوس ها نیز تحت تاثیر قرار می گیرند و ممکن است دچار عفونت و یا خونریزی بینی نیز شوید.

در کنار تمامی مواردی که اشاره شد، اگر دچار سرماخوردگی شده باشید و یا مشکلات ریوی داشته باشید، تنفس شما با دشواری های زیادی همراه خواهد بود که استفاده از دستگاه بخور می تواند باعث بهبود تنفس و رفع این مشکلات شود.

انواع رطوبت دهنده هوا

بخور: دستگاه بخور گرم مانند گذاشتن آب بروی گاز عمل، و بخار گرم تولید می کند. البته استفاده از آب و حرارت آن بروی گاز اگر شما فرزند کوچکی در خانه دارید توصیه نمی شود و ممکن است برای کودک شما خطر آفرین باشد.

استفاده از دستگاه بخور نه تنها امنیت بیشتری دارد بلکه رطوبت لازم محیط را تامین می کند و نسبت به انواع دیگر رطوبت دهنده ها باعث رشد باکتری کمتری در هوا می شود. لازم به ذکر است تمیز نگه داشتن دستگاه بخور نباید فراموش شود.

دستگاه بخور اولترا سونیک : این نوع دستگاه از سیستم بسیار سریع لرزش برای تبدیل آب به بخار استفاده می کند. این دستگاه معمولا بدون صدا می باشد و از کارایی بالایی برخوردار است و قیمت مناسبی دارد.

چه زمانی باید از دستگاه بخور استفاده کنید؟

منزل شما باید درجه رطوبتی بین عدد 30 تا 50 درصد داشته باشد. با وسیله های رطوبت سنج که براحتی در بازار قابل دسترس است می توانید رطوبت خانه خود را اندازه گیری کنید. اگر بینی شما دچار خونریزی می شود و گلو درد دارید و همچنین پوست شما خشک شده است باید بدانید که رطوبت محیط زیر 30 درصد است و باید از دستگاه بخور استفاده کنید.

زمانی که از بخور و یا رطوبت دهنده هوا استفاده می کنید باید همچنان رطوبت منزل را نیز اندازه گیری کنید، رطوبت بالای 50 درصد باعث رشد قارچ ها و باکتری در محیط خانه می شود. رطوبت بالای 60 د رصد هم میکروارگانیسم ها را به خانه شما دعوت می کند و باعث جرم گرفتن پنجره ها و سطوح می شود.

برخی از دستگاه ها بخور رطوبت داخل منزل را اندازه گیری می کنند و بطور اتوماتیک بعد از اینکه محیط به ر طوبت مطلوب رسید خاموش می شوند.

از چه نوع دستگاه بخوری استفاده کنید؟

آب های شهری بسته به منطقه ای که زندگی می کنید، حاوی انواع مختلفی از مواد آلی و معدنی هستند که با استفاده از آن در دستگاه بخور، دستگاه شما جرم می گیرد و این جرم ها محل رشد میکروب و ارسال آن به هوای محیط می شود. همانند کتری آب که اگر به آن توجه کرده باشید جرم سفید رنگی کف آن می بندد، در دستگاه های اولتراسونیک بخور هم این اتفاق می افتد. لذا برای جلوگیری از آب مقطر موجود در مغازه ها و فروشگاه ها استفاده کنید تا نیاز کمتری به تمیز کردن دستگاه بخور داشته باشید و براحتی از
آن استفاده کنید.

نکات قابل توجه در هنگام استفاده از دستگاه بخور

دستگاه بخور مانند هر وسیله دیگری نیاز به مراقبت دارد و باید نکاتی را در هنگام استفاده از آن رعایت کنید. در ادامه به شما چند نکته ساده را معرفی می کنیم که با رعایت آنها می توانید از دستگاه بخور خود بهتر استفاده کنید. دستگاه های بخور به دلیل پخش کردن قطره های آب در هوا، نباید در مجاورت دستگاه های الکترونیکی مانند موبایل، تبلت و لب تاپ قرار گیرند. زیرا قطرات آب بر روی بردهای این دستگاه ها می نشیند و موجب خرابی آن ها می شود. محیط پیرامون دستگاه بخور باید باز باشد. از قرار دادن دستگاه بخور در مجاورت دیوار یا در فضاهای کوچک پرهیز کنید. فضای مناسب برای استفاده از دستگاه بخور با گنجایش مخزن 5 تا 6 لیتر، 50 تا 120 متر مربع است. اگر می خواهید از دستگاه بخور در اتاق خواب و یا در اتاق کودک یا نوزادتان استفاده کنید باید به این نکته دقت کنید که در زمان روشن بودن دستگاه درب اتاق باز باشد تا هوا در جریان باشد. دستگاه بخور باید به صورت مرتب تمیز شود. این کار برای استفاده بهینه تر از دستگاه بسیار لازم است و با تمیز کردن مرتب آن مانع از رشد باکتری ها در آن می شوید. از طرفی رسوب موجود در دستگاه بخور طول عمر آن را کاهش می دهد، بنابراین بهتر است برای بالا بردن طول عمر دستگاهتان رسوب های آن را با کمی سرکه سفید و فرچه تمیز کنید. در هنگام روشن بودن دستگاه به هیچ عنوان مخزن آب آن را برندارید. زیرا اگر هنگامی که دستگاه بخور روشن است تانک آن را جابجا کنید قطرات آب وارد فن دستگاه شده و موجب خرابی دستگاه می شود. برای پر کردن مخزن، میبایستی دستگاه را خاموش کرده، آن را از پریز برق بکشید و سپس مخزن آن را برداشته و از آب پر کنید. بیش از اندازه از دستگاه بخور استفاده نکنید. روشن بودن دستگاه بخور به مدت طولانی و مداوم علاوه بر این که طول عمر مفید آن را کاهش می دهد، برای سلامتی نیز مضر است. زیرا رطوبت هوا را به میزان خیلی زیاد افزایش می دهد و موجب مشکلاتی مانند نشستن قطرات آب بر روی وسایل، سخت شدن تنفس و قارچ زدن بر روی وسایل و دیوارها می شود. برخی از دستگاه های بخور دارای مخزنی شفاف یا نشانگر برای نشان دادن میزان آب هستند. شما می توانید زمانی که آب دستگاه کم شده است، دستگاه را خاموش کنید و بعد از پر کردن مخزن، آن را روشن نمایید. البته برخی از دستگاه های بخور دارای چراغ هشدار کمبود آب هستند که زمانی که این چراغ روشن می شود بدین معناست که آب مخزن رو به اتمام است. از طرفی دیگر برخی از دستگاه های بخور قابلیت خاموشی خودکار دارند. زمانی که اندازه آب دستگاه تمام می شود، به صورت خودکار خاموش می شود و بدین صورت دستگاه بخور نمی سوزد. دستگاه بخوری بخرید که بی صدا کار کند. صدای دستگاه بخور به خصوص در شب ها یکی دیگر از نکاتی است که برای داشتن آرامش بیشتر بهتر است به آن توجه کنید و بخوری را انتخاب کنید که بی صدا کار می کند. جهت مشاده مشخصات بیشتر دستگاه های بخور به صفحه دستگاه های بخور در همین وب سایت مراجعه نمایید.


دستگاه بخور هم مانند تمامی لوازم برقی دارای نکاتی است برای استفاده که رعایت آنها هم بر نحوه کار و عملکرد و هم بر عمر دستگاه تاثیر زیادی دارد که در زیر به این نکات پرداخته ایم که امیدواریم مفید واقع شود. 1. دستگاه بخور باید در حالت متوسط و کم کار کند تا عمر دستگاه بخورتان بیشتر شود. 2. دستگاه بخورتان را دور از دسترس اطفال نگهداری کنید، زیرا ممکن است محفظه ی آن را بشکند و محتمل هزینه ی اضافی شوید. 3. در هنگام خالی کردن محفظه ی آب دستگاه بخور، آن را از سمت خروجی فن خالی نکنید تا از ریختن آب درون فن و سوختن آن جلوگیری کنید. 4. در طول روز حداقل 3-2 نیم ساعت به دستگاه بخورتان استراحت دهید و آن را خاموش نمایید. 5. ترجیحا از آب جوشیده برای دستگاه بخورتان استفاده نمایید تا از جرم گرفتن دستگاه بخور و ... جلوگیری کنید. 6. همواره شناور دستگاه بخور را تمیز کنید زیرا ممکن است بخاطر عدم تمیزی، شناور گیر کرده و دستگاه با تشخیص اشتباه عدم داشتن آب، خاموش شود. 7. حتما به قابلیت دستگاه بخورتان توجه کنید که اگر قابلیت استفاده از اسانس را نداشت از اسانس استفاده نکنید. زیرا باعث خرابی دستگاه می گردد. 8. حتما دفترچه ی راهنمای دستگاه را مطالعه کنید و در صورت امکان از فروشنده ی محصول اطلاعات لازم را دریافت کنید در مجموع این نکاتی که گفته شد نکاتی عمومی هست برای استفاده بهتر و طولانی تر از دستگاه بخور که رعایت این نکات رو به شما سفارش میکنیم و اگر تجربه یا نکته دیگری در این زمینه دارید در بخش نظرات در انتهای صفحه با ما در میان بگذارید . در انتها برای مشاهده محصولات این دسته هم میتوانید به بخش دستگاه بخور مراجعه کنید .


با رعایت چند نکته ساده به راحتی می توانید طول عمر دستگاه بخور خود را افزایش دهید. در ادامه به شما نکاتی معرفی می کنیم که به راحتی قابل انجامند. 1. توجه داشته باشید که اگر خانه شما عایق های خوبی داشته باشد و رطوبت از داخل خانه به بیرون نرود، دستگاه بخور بسیار بهتر عمل می کند. 2. اگر در خانه شما فردی که به گرد و غبار آلرژی داشته باشد و یا دچار بیماری آسم باشد را دارید، به دلیل حساس بودن میزان رطوبت برای این افراد، حتما قبل از استفاده از دستگاه بخور، با یک پزشک مشورت کنید. 3. زمانی که برای مدتی می خواهید از دستگاه بخور استفاده نکنید، آب آن را خالی کرده و سپس تمیز کنید و داخل آن تا زمان استفاده آب نریزید. 4. برای اطمینان از عملکرد دستگاه و زیاد نشدن میزان رطوبت هوا می توانید از یک رطوبت سنج استفاده نمایید. برخی از دستگاه های بخور با یک رطوبت سنج داخلی که میزان رطوبت هوا را اندازه میگیرد ساخته شده اند که به صورت خودکار دستگاه بخور را خاموش و روشن می نماید اما این رطوبت سنج ها همیشه دقیق و قابل اعتماد نیستند. 5. اگر در خانه از سیستم های گرمایشی استفاده می کنید، بهتر است رطوبت را نیز به آن اضافه کنید. در این صورت هم از مشکلات خشکی هوا رهایی می یابید و هم می توانید در مصرف انرژی صرفه جویی کنید و هزینه های خود را نیز کاهش دهید. زیرا رطوبت احساس گرما ایجاد می کند و دمای ترموستات را می توانید کمتر کنید بدون این که احساس سرما داشته باشید.

مجله سلامتی

نظرات کاربران شما هم می توانید درمورد این مطلب نظر بدهید