مقایسه بخور سرد با بخور گرم

مقایسه بخور سرد با بخور گرم
با شروع فصل سرما و سرد شدن هوا مشکلاتی مانند خشکی بینی، گلودرد و سرماخوردگی افزایش می یابند.

این مشکلات به دلیل خشکی هوا بدتر می شوند. از طرفی استفاده از سیستم های گرمایشی هوا را بیشتر خشک می کند و نیاز به دستگاهی که هوا را مرطوب کند افزایش می یابد. در چنین شرایطی شما به سراغ خرید دستگاه بخور می روید. اما قبل از خریدن دستگاه بخور باید بدانید چه نوع دستگاه هایی در بازار هستند و هر کدام چه ویژگی ها و خصوصیاتی دارند تا خریدی مناسب و به صرفه و کاربردی داشته باشید.


انواع دستگاه بخور

در بازار با توجه به نیاز های متفاوت به مرطوب کردن هوا دو نوع دستگاه بخور موجود است: دستگاه بخور سرد دستگاه بخور گرم یا داغ

دستگاه های بخور گرم، برای ایجاد بخار آب را گرم می کنند. به دلیل گرمایی که این نوع دستگاه ها ایجاد می کنند در فصل تابستان چندان مورد استقبال قرار نمی گیرند. دستگاه بخور گرم با استفاده از یک المنت حرارتی، آب را در دمای 100 درجه سانتی گراد به جوش می آورد و بخار خروجی آن 55 درجه سانتی گراد است.

این دستگاه ها برای پاکسازی بینی و سینوس های مسدود شده مناسب می باشد.

بخور گرم تسکین دهنده گرفتگی بینی و عفونت های مجاری تنفسی است. بخور گرم شدت درد و سرفه های خشک در هوای سرد را کاهش می دهد. 

دستگاه های بخور سرد خود دارای دو نوع هستند. که عبارتند از: دستگاه بخور سرد تبخیری در دستگاه های بخور سرد تبخیری با استفاده از یک فن، هوای گرم داخل اتاق به درون بخور هدایت می شود و همین هوای گرم موجب تبخیر آب شده و بخور سرد از دستگاه خارج می شود. دستگاه بخور سرد اولتراسونیک در بخورهای اولتراسونیک از ارتعاشات و فرکانس برای تبخیر آب استفاده می شود که همین امر موجب بیصدا بودن این دستگاه ها می شود.

دستگاه های بخور سرد برای آلرژی و بیماران مبتلا به آسم بسیار مناسب است. دستگاه بخور سرد از برق کمتری استفاده می کند، ولی احتمال رشد باکتری در آن بیشتر است، لذا باید به طور مداوم تمیز گردد.

دستگاه بخور سرد که کم صداتر از نوع گرم عمل میکند و مصرف اترژی در ان کمتر است معمولا در همه فصول استفاده میشود. ،خطر سوختگی ایجاد نمیکند. بخور سرد باکتری ها و ویروس ها را از بین میبرد. بخور سرد رطوبت محیط را بدون افزایش دما تامین می کند. بخور سرد استرس را کاهش می دهد. بخور سرد احساس طراوت و شادابی ایجاد می کند. دستگاه بخور سرد به نوسانات برق حساس نیست.

در این مقاله سعی کرده ایم از هر جنبه هر دو نوع را مورد بررسی قرار دهیم و ویژگی های هریک را معرفی کنیم.


تفاوت های دستگاه بخور سرد و گرم

مصرف برق

دستگاه بخور گرم به دلیل این که آب را با المنت هایی که دارد گرم می کند، مصرف برق بیشتری نسبت به دستگاه بخور سرد دارد.

مصارف درمانی

برای درمان سرماخوردگی و درمان خشکی سینوس ها، بخور سرد خیلی بهتر از بخور گرم است. انتقال ویروسی در هوای خشک ویروس ها خیلی راحت تر منتقل می شوند. استفاده از بخور سرد در این مواقع بسیار بهتر از بخور گرم است. تحقیقات نشان داده است که افزایش رطوبت محیط بیش از 40 درصد احتمال سرایت بیماری های آنفولانزا و سرماخوردگی را کاهش می دهد.

با خرید دستگاه بخور سرد، این اطمینان را پیدا می کنید که بدون مشکل رطوبت مورد نیاز خود را تامین کرده اید. از طرفی افزایش رطوبت به بهبود تنفس نیز کمک می کند، سینوس های خشک را درمان می کند و مانع از انتقال ویروس ها می شود. علاوه براین دستگاه بخور سرد می تواند مانع از خر و پف شما شود و شما و اطرافیانتان خواب بهتری داشته باشید.


انواع دستگاه ماساژور بدن برقی با کیفیت عالی


استفاده در اتاق کودکان

در محیط هایی که کودکان هستند استفاده از بخور گرم بسیار خطرناک است و توصیه می شود از بخور سرد برای اتاق کودکان خود استفاده کنید.

برای اتاق های کوچک بخورهای گرم نیز می توانند کافی باشند اما برای قسمت های بزرگتر نیاز به بخور سرد دارید زیرا منطقه تحت پوشش در بخور سرد بسیار بیشتر از بخور گرم است. نتیجه برای اکثر افرادی که به دنبال بهبود سلامتی و راحتی هستند، استفاد از بخور سرد را توصیه می کنیم.

رطوبت دادن به پوست

برای رطوبت دادن به پوست بخور گرم بسیار مناسب تر است و به شفافیت پوست نیز کمک زیادی می کند.

قیمت

با توجه به این که دستگاه بخور گرم برای تولید بخار از حرارت استفاده می کند، مصرف برق بالایی نسبت به بخور سرد نیز دارد. از طرفی زمان تبدیل بخار در بخورهای سرد بسیار کم تر است. بنابراین چه از نظر مالی و چه از نظر زمانی بخور سرد مناسب تر است.

نگهداری مخزن

بخور های سرد باید هر روز با آب و صابون شسته شوند و برای پر کردن مخزن آن ها بهتر است از آب سرد جوشیده شده استفاده کرد.

پوشش دهی

پوشش دهی دستگاه بخور سرد بیشتر از دستگاه بخور گرم می باشد.

برند

EmsiG آلمان دستگاه های بخور متنوعی را در هر دو نوع سرد و گرم تولید کرده است. شما می توانید این محصولات را در صفحه دستگاه بخور امسیگ مشاهده نمایید.

ایمنی

با وجود این که دستگاه بخور گرم به دلیل حرارتی که دارد برای کودکان، سالمندان و حیوانات خانگی خطرناک است در مقابل دستگاه بخور سرد بسیار ایمن است و به بهترین شکل رطوبت مورد نیازتان را فراهم می سازد بدون این که خطر سوختن را به همراه داشته باشد.


خرید بالش طبی پشت کمری متناسب با آناتومی بدن


دستگاه بخور سرد تهیه کنیم و یا گرم؟

قبل از پاسخ به این سوال در ابتدا باید به نیاز دستگاه تنفسی اشاره کنیم. جهت استنشاق راههای هوایی تنفسی انسان بخصوص حبابچه های هوایی نیاز به هوای گرم و مرطوب دارند و نه هوای سرد. چنانچه شما هوای سرد و یا خشک استنشاق نمایید مثل تنفس در یک هوای سرد زمستانی، هوا پس از عبور از مخاط بینی و چرخش هوایی در این منطقه گرم شده و بتدریج که به انتهای راه هوایی میرسد رطوبت را در طی مسیر از مخاط راه هوایی کسب میکند. بدین ترتیب هوای رسیده به حبابچه های هوایی گرم و مرطوب خواهد بود. این پدیده بخصوص در افراد دارای حساسیت ریوی از جمله بیماران آسمی دارای اهمیت بیشتری است چون این افراد تنفس تند دارند و فرصت کافی برای گرم و مرطوب کردن هوا را نداشته و در یک حمله نفس تنگی هوای سرد و خشک بجای هوای گرم و مرطوب به انتهای ریه میرسد و در بازدم این افراد بر عکس سایرین هوای مرطوب خارج میشود که نهایتا این مساله باعث خشکی راه هوایی ایشان میشود و سلامتی آن ها را به خطر می اندازد.

از طرفی دیگر گاهی لازم است فرد از بخور سرد استفاده کند و آن هم در زمان حمله خروسک "croup"میباشد. در اینجا سرما باعث تنگی عروق حنجره و راههای هوایی شده و بدینسان راه هوایی را از حالت تورم خارج مینماید. در منابع پزشکی استفاده از بخور سرد فقط در حمله خروسک و برونشیولیت حاد اشاره گردیده و لا غیر.

 

پیشنهاد امسیگ: خرید تشک برقی گرمایی

دستگاه بخور از نوع سرد ( تکنولوژی نسل جدید اولتراسونیک با مصرف برق ناچیز و بدون تغییر دمای محیط و تبدیل آب به ریز ترین قطرات بخار آب در حد 1 میکرون که به راحتی وارد مجاری تنفسی میشود و 90% پزشکان توصیه بر انتخاب بخور سرد دارن مخصوصا برای نوزادان و کودکان 
 
 اگر از دستگاه بخور برای اتاق کودکان می خواهید استفاده کنید و یا در مکانی که از دستگاه بخور استفاده می کنید، کودکان رفت و آمد دارند، استفاده از بخور گرم یا داغ می تواند بسیار خطرناک باشد. دستگاه بخور گرم به دلیل داشتن حرارت در خروجی بخار برای کودکان خطرناک است. از طرفی احتمال لمس دستگاه توسط کودکان و سوختن آنها وجود دارد. در صورتی هم که دستگاه به هر دلیلی نشتی داشته باشد، آب گرم ممکن است موجب سوختگی شود.
توجه داشته باشید که طولانی و یا دائم روشن گذاشتن دستگاه بخور چه سرد و یا گرم باعث رشد و تکثیر عوامل آلرژن از جمله مایت و قارچهای میکروسکوپی میشود که بخصوص در افراد آلرژیک باعث تشدید علائم آلرژی میشود.
 

نتیجه گیری:

  1. در زمان حمله خروسک و برونشیولیت از بخور سرد استفاده کنید.
  2. در سرماخوردگی و حملات آسم بخور گرم ارجح است.
  3. روشن نمودن طولانی دستگاه بخور چه سرد و چه گرم توصیه نمیشود.

در انتها از شما دعوت می کنیم که صفحه دستگاه های بخور متنوع امسیگ را نیز مشاهده نمایید.

محصولات مرتبط
مجله سلامتی

نظرات کاربران شما هم می توانید درمورد این مطلب نظر بدهید