آیا شما به اندازه کافی می خوابید؟

آیا شما به اندازه کافی می خوابید؟
بدون شک خواب یکی از عوامل تاثیر گذار در زندگی همه ماست. اگر به اندازه کافی استراحت نکنیم ممکن است در طول روز و در نهایتا در طولانی مدت با مشکلات زیادی از لحاظ روانی و جسمانی مواجه شویم.

هر فرد با توجه به سن و متغیر های دیگر به میزان متفاوتی از خواب و استراحت نیاز دارد و این میزان زمان خواب و استراحت می تواند به عوامل مختلفی بستگی داشته باشد. در ادامه این مقاله سعی داریم تا شما را برای سنجیدن اینکه به چه میزان زمان کافی و لازم برای استراحت نیاز دارید، یاری کنیم.

نوزادان تا سه ماهگی به 14 تا 17 ساعت خواب در روز نیاز دارند.

نوزادان از چهار ماهگی تا یازده ماهگی به 12 تا 15 ساعت خواب در روز نیاز دارند.

کودکان از سن 1 تا 2 سالگی به 11 تا 14 ساعت خواب در روز احتیاج دارند.

کودکان، زمانیکه به مهد کودک میروند (3 تا 5 سال ) باید 10 تا 13 ساعت در روز بخوابند.

بچه ها از سن 6 سالگی تا 11 سالگی باید 9 تا 11 ساعت در روز استراحت کنند و بخوابند.

خواب کافی برای نوجوانان 14 تا 17 ساله 8 تا 10 ساعت می باشد.

بهترین میزان زمان خواب برای بیشتر افراد بالغ، زمانی بین 7 تا 9 ساعت است اما این میزان ممکن است برای برخی افراد، به 6 ساعت تغییر کند و یا برای بعضی دیگر 10 ساعت باشد.

افراد میانسال باید بین 7 تا 8 ساعت در طول 24 ساعت بخوابند و استراحت کنند.

زنان باردار در سه ماهه اول بارداری ممکن است به ساعت های بیشتر از حد معمول به خواب نیاز داشته باشند.

هر چند متخصصین معتقدند اگر شما در طول روز از انرژی کافی برخوردار نیستید و حتی به هنگام کارهای خسته کننده احساس خواب آلودگی می کنید این بدین معناست که شما به اندازه کافی استراحت نکرده اید.

میزان زمانی که شما به خواب نیاز دارید گاهی اوقات می تواند تغییر کند. بطور مثال اگر شما در شب قبل کم خوابیده باشید باید روز بعد این کمبود را جبران کنید. می توانید بدن خود را مثل یک بانک در نظر بگیرید و میزان خوابی که شما باید در طول روز داشته باشید را مانند بدهی خود به این بانک  درنظر بگیرید. هر قدر از از این میزان برداشت کنید باید آن را جایگزین کنید. هرچند شاید شما به کمبود خواب ممکن است عادت کرده باشید اما این نکته را باید بدانید که این کمبود در فعالیت های روزانه شما تاثیر بسزایی خواهد داشت.

عواقب کمبود خواب

کمبود خواب ممکن است باعث موارد زیر شود.

  • اختلال در حافظه
  • احساس افسردگی
  • تضیف سیستم ایمنی بدن و در نتیجه بیمار شدن ها پی در پی
  • عدم تحمل درد

بسیاری از مطالعات نشان داده اند که فقدان خواب کافی بسیار خطرناک است. در آزمایشات انجام شده عملکرد کسانی که دچار کمبود خواب بودند به عملکرد کسانیکه دچار مسمومیت شده بودند، بسیار شبیه بود.

رانندگان خسته هر ساله تقریبا باعث 83 هزار مورد تصادفات می شوند و 803 مورد از این تصادف منجر به مرگ، در سال 2016 گزارش شد. البته برخی تحقیقات حاکی از بیشتر بودن آمار تلفات بر اثر کم خوابی است. قهوه و دیگر محصولات حاوی کافئین به هیچ وجهه نمی توانند جایگزینی برای کم خوابی شدید باشند.

کلمات کلیدی خواب کافی
محصولات مرتبط
مجله سلامتی

نظرات کاربران شما هم می توانید درمورد این مطلب نظر بدهید