همه چیز در مورد بخور سرد

همه چیز در مورد بخور سرد
دستگاه بخور را شاید بسیاری از شما استفاده کرده باشید. اما معمولا اکثر ما از بخور گرم استفاده می کنیم، امروز قصد داریم تا در مورد بخور سرد بیشتر به شما اطلاعات بدهیم.

استفاده از دستگاه های بخور آب سرد هوای محیط را به خصوص در مناطق خشک مرطوب کرده و از پیری زودرس پوست جلوگیری می کند. شاید خیلی از افراد تصور کنند که بخور تنها مخصوص به آب گرم است. اما بخور آب سرد نیز فواید جادویی زیادی دارد که پزشکان بسیاری استفاده از آن را توصیه می کنند.

هوا در شهرهای صنعتی و کوچک حتی در داخل منازل نیز بسیار آلوده و پر از ریزگرد است که تنفس در آن می تواند منجر به بروز بیماری های مختلف شود. از طرفی با شروع سرما و خشک شدن هوا در فصل پاییز و زمستان، مشکلات تنفسی و پوستی زیادی برای افراد پیش خواهد آمد که به مرور زمان تاثیرات خود را روی پوست، چروک های زودرس، مشکلات تنفسی و سرفه های شدید و خشک می گذارد. استفاده از بخور سرد می تواند تا حد بسیار زیادی این مشکلات پوستی و تنفسی را برطرف کند.

فواید استفاده از دستگاه بخور آب سرد

کمک به درمان سرماخوردگی

دستگاه بخور آب سرد با مرطوب شدن هوا باعث کاهش سرفه های شدید و خشک سرماخوردگی و آنفولانزا می شود و به روند درمان بیماری نیز کمک می کند. از طرفی دستگاه بخور آب سرد سینوس ها بدن را نیز نرم و تقویت می کند. وظیفه سینوس ها در بدن مقابله با ویروس ها و باکتری های وارد شده به بدن است و خشک شدن سینوس باعث می شود که کارایی خود را از دست بدهد.

دستگاه بخور آب سرد تا حد بسیار زیادی خشکی سینوس را رفع کرده و از شما در برابر ویروس ها و باکتری های موجود در هوا محافظت می کند. بخور آب سرد در زمان سرما خوردگی نیز بینی و گلوی شما را نرم کرده و باعث سرعت روند درمانتان می شود.

جلوگیری از انتشار باکتری و ویروس

تحقیقات نشان می دهد، ویروس ها و باکتری ها در محیط های مرطوب تا 90 درصد از بین رفته یا ویژگی انتشار و تکثیرپذیری خود را از دست می دهند. بنابراین با استفاده از یک دستگاه بخور آب سرد می توانید محیط زندگی یا کار خود را استرلیزه کنید و از تکثیر آلودگی و بیماری جلوگیری کنید.

جلوگیری از پیری زودرس پوست

شاید بارها توجه کرده باشید که خانم هایی که در شهرهای مرطوب شمالی زندگی می کنند، حتی بدون استفاده از کرم های گران قیمت پوستی بسیار جوان و شاداب دارد. رطوبت موجود در هوا باعث می شود پوست همواره آب رسانی شده و جوان بماند. یکی از مهم ترین فواید استفاده از دستگاه بخور آب سرد لطیف شدن و جوان سازی پوست و جلوگیری از پیری زودرس آن است. همچنین بخور آب سرد از بروز بیماری های پوستی ناشی از خشکی هوا مانند اگزما جلوگیری می کند.

کاهش خونریزی بینی

خونریزی بینی به دلیل خشکی مویرگ ها و پوست داخل بینی یکی از شایع ترین مشکلات افراد بسیاری به خصوص در محیط های خشک است. دستگاه بخور آب سرد پوست و مویرگ های داخلی بینی را نیز نرم کرده و از بروز خونریزی های مداوم جلوگیری می کند.

ایجاد حس آرامش

استفاده از دستگاه های بخور آب سرد و یا گرم در منزل تا حد زیادی باعث کاهش استرس می شود و محیطی گرم و آرامش بخش را به شما هدیه می کند. می توانید بعد از یک روز پرتنش کاری، دستگاه بخور خود را روشن کنید و در یک شرایط مطبوع و آرامش بخش استراحت کنید.

عوارض بیماری های آلرژیک

از آنجا که بسیاری از بیماری های آلرژیک نوعی پاسخ سیستم ایمنی بدن به شرایط خارجی مانند ذرات گرد و غبار است، دستگاه بخور آب سرد با کاهش میزان ذرات معلق در هوا باعث می شود بیماری های آلرژیک در افراد ایجاد نشده یا از شدت عوارض آن کم شود.

مزایای بخور سرد

ممکن است برای شما هم پیش آمده باشد که بخواهید دستگاه بخور بخرید اما بین انتخاب بخور سرد یا گرم تردید داشته باشید. در این مقاله به بررسی بخور سرد و معرفی مزایای آن پرداخته ایم. اگر از دستگاه بخور برای اتاق کودکان می خواهید استفاده کنید و یا در مکانی که از دستگاه بخور استفاده می کنید، کودکان رفت و آمد دارند، استفاده از بخور گرم یا داغ می تواند بسیار خطرناک باشد. دستگاه بخور گرم به دلیل داشتن حرارت در خروجی بخار برای کودکان خطرناک است. از طرفی احتمال لمس دستگاه توسط کودکان و سوختن آنها وجود دارد. در صورتی هم که دستگاه به هر دلیلی نشتی داشته باشد، آب گرم ممکن است موجب سوختگی شود. در فصول سرد که هوا خشک می شوند، استفاده از دستگاه های بخور بسیار اهمیت می یابد. تمام دستگاه های بخور سرد، گرم یا داغ، رطوبت هوا را افزایش می دهند. اما این بخار آب به راه های هوایی پایینی کودک شما می رسد و اینجاست که دمای آن اهمیت می یابد. در صورتی که از دستگاه بخور استفاده می کنید، باید به این نکته توجه کنید که تمیزی آن اهمیت زیادی دارد. در دستگاه بخور به دلیل این که آب راکد می ماند محلی برای رشد و تکثیر باکتری ها فراهم می شود و این باکتری ها در هوا پخش می شوند. بنابراین برای جلوگیری از پخش باکتری ها در هوا، آب دستگاه بخور را به صورت روزانه عوض کنید و در هر دفعه تعویض آب، دستگاه را بشویید. شستن، تمیز کردن و خشک کردن مخزن دستگاه بخور به صورت روزانه، یکی از راه های ایمن نگهداشتن دستگاه بخور است. همچنین بهتر است برای پر کردن مخزن آب دستگاه بخور از آب جوشیده شده یا آب تصفیه شده که املاح کمتری دارند استفاده کنید. توجه داشته باشید که بخور سرد شما بهتر است با سیستم اولتراسونیک کار کند. اولتراسونیک در واقع به این روش کار می کند که با دادن فرکانس به آب باعث ارتعاش آب می شود. این دستگاه ها به دلیل استفاده از فرکانس بسیار کم صدا هستند. برای مشاهده انواع دستگاه بخور از صفحه محصولات دستگاه بخور دیدن نمایید.

محصولات مرتبط
مجله سلامتی

نظرات کاربران شما هم می توانید درمورد این مطلب نظر بدهید