همه چیز در رابطه با دیابت نوع دوم

همه چیز در رابطه با دیابت نوع دوم
نوع دوم دیابت بیماری است که افراد را در طول زندگی درگیر خود می کند، دیابت نوع دوم باعث می شود که بدن نتواند انسولین مورد نیاز خود را استفاده کند. افراد با دیابت نوع دوم، مقاوم به انسولین هستند. این نوع دیابت یکی از شایع ترین انواع دیابت است. در ایالات متخده حدود 27 میلیون نفر به این بیماری مبتلا هستند و 86 میلیون نفر، علایم قبل ازابتلا به این را دارند و میزان کلوگز در بدن این افراد نرمال نیست اما نه به اندازه که آن ها را جز دسته بیماران دیابتی برشمرد.

نشانه های دیابت نوع دوم

علایم و نشانه های این نوع دیابت می تواند خفیف باشد و درحقیقت 8 میلیون از افراد از اینکه مبتلا به این بیماری هستند اطلاع ندارند. مشانه های این بیماری شامل :

  • احساس تشنگی
  • تکرر ادرار
  • تاری دید
  • خلق و خوی بد
  • احساس گزش و بی حسی در انگشتان پا ها و دستان
  • زخم هایی که دیر بهبود میابند.
  • بیماری های قارچی که بطور مداوم بر میگردند.

چه عواملی باعث دیابت نوع دوم می شود؟

پانکراس در بدن وظیفه تولید انسولین را دارد. وظیفه این هورمون تبدیل گلوگز به انرژی از غذای دریافتی است. افرادی که مبتلا به این نوع بیماری هستند بدنشان انسولین تولید می کند اما سلول های بدن آن ها قادر به جذب این انسولین نیست. به گفته پزشکان این افراد نسبت به انسولین مقاوم هستند.

در مرحله اول، پانکراس انسولین بیشتری تولید می کند تا بتواند گلوکز بیشتری توسط سلول ها جذب کند اما به جای جذب، این قند ها در خون ذخیره می شود و قند خون بالا می رود. بطور معمول ترکیب این موارد باعث ابتلا به بیماری دیابت نوع دوم می شود.

ژن ها، دانشمندان معتقد هستند نوعی دی ان ای بروی اینکه چگونه بدن شما انسولین تولید کند تاثیر می گذارد.

اضافه وزن، چاقی و اضافه وزن یکی دیگر ازعوامل موثر در ابتلا به این بیماری است و بدن را نسبت به انسولین مقاوم می کند. اگر توده های چربی در اطراف شکم بیشتر باشد خطر ابتلا به این بیماری بیشتر می شود. به همین دلیل این روزها درصد ابتلا به این بیماری در کودکان و نوجوانان بیشتر از پیش شده است.

سندروم متابولیسم، کسانیکه بدن آن ها نسبت انسولین مقاوم است عموما از چربی دور شکم و پهلو ها، گلوکز بالا در خون، فشارخون بالا، کلسترول و تری گلیسیرید رنج می برند.

تولید گلوکز بیش ازاندازه در کبد ها، زمانیکه قند خون شما پایین باشد کبد برای بالانس کردن میزان قند خون، شروع به تولید کلوگز می کند و آن را به خون میفرستد. زمانیکه که شما خوراکی مصرف می کنید قند خونتان افزایش میابد و بطور معمول کبد اضافه این گلوکز را برای استفاده بعدی در خود ذخیره می کند. اما در بعضی افراد این اتفاق رخ نمی دهد و کبد مازاد این قند را درخود ذخیره نکرده و همچنان این میزان قند در خون باقی می ماند.

ارتباط نادرست میان سلول های بدن، بعضی وقت ها سلول ها سیگنال های اشتباهی را میفرستند و یا پیغام ارسال شده را بدرستی دریافت نمی کنند. زمانیکه این پیغام ها بروی ساخت و استفاده گلوکز و انسولین تاثیر می گذارند این زنجیره  از پیغام های اشتباه، منتهی به دیابت می شود.

نظرات کاربران شما هم می توانید درمورد این مطلب نظر بدهید