آیا مواد افزودنی غذاها موجب نفخ شکم می شود؟

آیا مواد افزودنی غذاها موجب نفخ شکم می شود؟
امروزه می دانیم هرچقدر مواد افزودنی غذاها کمتر باشد بهتر است. اما برخی اوقات این مواد افزودنی برای ما مفید هستند بطور مثال اینولین، اینولین نوعی فیبر می باشد که در پودر پروتئین، نان های رژیمی و ماست و بستنی مورد استفاده قرار می گیرد، اما مشکل اینجاست که اینولین با سیستم گوراشی برخی از افراد سازگار نیست.

اینولین فیبری است که بطور طبیعی در گیاهانی مانند کنگر فرنگی، مارچوبه، پیاز و سیر یافت می شود. اینولین پروبیوتیک است و این بدین معناست که باکتری های مفید بدن از اینولین تغذیه می کنند. تحقیقات نشان می دهد که اینولین باعث رشد باکتری‌های مفید بدن شده، در نتیجه افزایش این باکتری های مفید بر سلامت کلی بدن بسیار تاثیرگذار است. سلامت با کتری های مفید بدن باعث تقویت سیستم ایمنی بدن و بهتر هضم شدن غذا می شود.

اینولین در روده باریک جذب نمی شود و در حقیقت اینولین منبع مفید غذایی، برای باکتری های درون روده می باشد. سلول های کولون انرژی مورد نیاز خود را از طریق اسیدهای چربی که قبلا توسط باکتری های روده ساخته شده اند، بدست می آورند.

هرچند بیشتر افراد بالغ تنها نیمی از فیبر مورد نیاز بدن خود را، در رژیم غذایی روزانه مورد استفاده قرار می دهند، اما مصرف فیبر بیشتر باعث جلوگیری از بیماری هایی نظیر یبوست می شود. در مطالعات انجام شده نشان داده شد که مصرف اینولین با کاهش دادن اشتها و بوجود آوردن احساس سیری باعث کاهش وزن نیزمی شود. همچنین مصرف اینولین باعث جذب بیشتر و بهتر کلسیم از غذایی دریافتی می شود.

باوجود تمامی مزایای ذکر شده اینولین در برخی افراد ممکن است موجب نفخ شکم، باد کردن شکم و درد شکمی شود. اینولین پس از ورود به روده سریعا توسط کولون ها شکسته می شود که همین امر موجب بروز برخی از عوارض ناخواسته می گردد. اگر شما هم مشکوک به این هستید که آیا به اینولین حساسیت دارید یا خیر باید این نکته را بدانید که سیستم گوارشی بدن شما بعد از مدتی ممکن است با اینولین تطبیق پیدا کرده و قادر به تحمل آن باشد.

برای اینکار می توانید مصرف پودر اینولین را تدریجی آغاز کنید و هربار کمی از آن به نوشیندنی و یا غذاهای خود اضافه کنید و با گذشت زمان کم کم این مقدار را افزایش دهید. عوارض جانبی اینولین که باعث بروز مشکلات برای شما می شود، با استفاده‌های مداوم و طولانی بهبود می‌یابد. با این حال ممکن است برخی افراد نتوانند این پروسه طولانی  و حتی مقدار کمی از اینولین را نیز تحمل کنند.

با وجود اینکه  مصرف اینولین موثر در کنترل دیابت  است و همچنین باعث کاهش وزن می شود و برای بسیاری از افراد خطری دربر ندارد اما اگر شما جز دسته افرادی هستید که از آلرژی های غذایی رنج می برید حتما قبل از خرید محصولات لبنی مثل ماست و یا بستنی و برخی آبمیوه ها که بطور طبیعی در آنها فیبر وجود ندارد، برچسب روی این محصولات را بدقت مطالعه فرمایید، بدلیل اینکه اگر در توضیحات محصول نوشته شده باشد که دارای فیبر است حتما مقدار کمی اینولین به محصول اضافه شده است.

محصولات مرتبط
مجله سلامتی

نظرات کاربران شما هم می توانید درمورد این مطلب نظر بدهید