انواع مختلف بالش

انواع مختلف بالش
اکثر انسان ها هنگامی که از خواب بیدار می شوند، در ناحیه ی گردن خود، درد را حس می کنند، لذا استفاده از یک بالش مناسب می تواند مانع از مشکلاتی از این قبیل گردد. هدف استفاده از یک بالش مناسب، قرار دادن گردن در تراز مناسب نسبت به بدن است. لذا با انتخاب چنین بالشی می توانیم درد گردن را کاهش دهیم و یا آن را به طور کامل از بین ببریم.

انتخاب نوع بالش

برای یک بالش مناسب باید به نکات زیر توجه کنیم:
  • ویژگی بالش
  • مواد سازنده ی بالش
  • عادات و طرز خوابیدنمان

انواع بالش

بالش های نرم
این بالش ها معمولا بزرگتر از سایر بالش ها هستند و برای استفاده در طولانی مدت مناسب نبستند اما به دلیل زیبایی تنها برای مهمانان مورد استفاده قرار می گیرند. استفاده دراز مدت از این نوع بالش ها ناراحتی در قسمت گردن به وجود می آورد.
بالش پر
همه می دانند پر بسیار سبک است اما جالب است بدانید استحکامی به اندازه فلز تیتانیوم دارد. بالش های از جنس پر کاملا طبیعی، حالت ارتجاعی دارند و از سر و گردن خیلی خوب پشتیبانی می کنند. بهترین بالش پر نوعی از آن است که از پرهای کوچکی که به هم پیچیده شده اند، ساخته شده باشد و به هیچ عنوان نباید از روی بالش تیزی احساس شود.
اگر شما بخواهید یک بالش فوق العاده نرم، قابل شستشو، سبک و با دوام می خواهید، بالش پر بهترین گزینه برای شما می تواند باشد.
بالش های فوم
بالش های از جنس فوم محصولات جدید و راحتی هستند که به دلیل حالتشان به فرم بدن در می آیند و به این صورت فشار وارد بر بدن و سر را کم می کنند. این بالش ها همچنین مانع از افتادن سر و گردن می شوند. به این صورت که سر و گردن را به خوبی در خود جای می دهند. بنابراین هنگام خوابیدن سر شما از روی بالش نمی افتد. این نوع بالش ها در اندازه های متفاوت موجود هستند و در فروشگاه ها عرضه می شوند.
بالش مموری فوم داشتن طول عمر بالا، پوشش فوق العاده عالی و بسیار راحت و گرم بودن از ویژگی های این نوع بالش است. این بالش در نوع نرم و سفت در بازار موجود است که انتخاب بین این دو نوع کاملا سلیقه ای است. این بالش به دلیل ساختاری که دارد انحنای گردن را به خوبی می پوشاند و تکیه گاه بسیار مناسبی برای سر می باشد. این بالش به گونه ای طراحی شده است که برای کسانی که به طرفین میخوابند نیز مناسب است. علاوه بر آن با داشتن منحنی، سر و گردن را در موقعیت مناسبی نسبت به بدن قرار می دهد. معمولا بالش طبی از جنس مموری فوم ساخته می شود.
بالش نازک
این بالش ها برای افرادی که می خواهند در تخت خواب خود کتاب بخوانند و همچنین کسانی که به بیماری واریس مبتلا هستند بسیار مناسب است. زیرا با قرار دادن این بالش زیر پایشان، پاهای انها بالاتر قرار می گیرد و همین امر باعث آرامش آنان می شود. جنس این نوع بالش فوم یا نخ های پلی استر و یا ترکیبی از هر دوتاست.
بالش بارداری
برای بالش دوران بارداری دو نوع بالش طراحی شده است. یک نوع، بالش های نازکی هستند که برای 3 ماهه دوم بارداری و محافظت از شکم باردار طراحی شده اند. نوع دوم، بالش هایی با اندازه های 350 سانتی متری هستند که در تمام طول پا قرار می گیرند و کمر دردهای ناشی از بارداری را کاهش می دهند.
بالش های بغلی
این بالش ها برای افرادی مناسب هستند که دوست دارند در هنگام خوابیدن بالشی را در بغل خود بگیرند. همچنین کسانی که کمر درد یا زانو درد دارند یا میخواهند در هنگام خواب بالشی را بین پاهایشان قرار دهند، این بالش ها گزینه مناسبی برایشان هستند.
بالش های میکروبی
این نوع بالش ها در ژاپن بیشتر مورد استفاده قرار می گیرند و بهترین نگهداری از سر و گردن را دارند.
بالش لاتکس
بالش های لاتکس به صورت طبیعی از پوست درخت لاستیک یا از لاستیک مصنوعی ساخته می شوند. این بالش ها خاصیت ضدمیکروبی دارند و سر و گردن را به خوبی پوشش می دهند.
بالش علفی
همان طور که از اسم این بالش ها پیداست، از پوسته دانه ها ساخته می شوند. این بالش ها برای گردن درد بسیار مناسب می باشند.
بالش تنگی نفس
این بالش ها برای راحتی خوابیدن برای افرادی که دچار تنگی نفس هیتند و مجبورند با لوله هایی که به دهان و بینی شان وصل است تنفس کنند، طراحی شده است. داخل این نوع بالش ها رشته های پلی استر و فوم هایی با قابلیت شگل پذیری وجود دارد. نکته ای که در هنگام خرید این نوع بالش ها باید به آن توجه داشت این است که این نوع بالش ها به هیچ عنوان نباید سنگین باشند.
بالش گردن
در قدیم بالش ها برای گردن مناسب نبودند و بیشتر به جای پوشش دادن گردن، سر را پوشش می دادند. اما بالش دور گردنی به طور مخصوص برای حفاظت از مهره های گردن طراحی شده اند ولی در عین حال برای زیر سر نیز مناسب می باشند.
این بالش ها قابل استفاده در کنار و یا پشت نیز هستند. این بالش ها در اندازه های مختلفی عرضه می شوند تا آسایش بیشتری را به همراه داشته باشند.
بالش کمر
این بالش برای کسانی که در قسمت مهره های پایین کمر خود احساس درد و ناراحتی دارند طراحی شده است.
این نوع بالش برای پر کردن پشت کمر در حالت نشسته استفاده می شود که انحنای پشت ستون فقرات را پوشش می دهد.
بالش مهتاب
این نوع بالش وزن سر شما را با هدف کاهش فشار روی گردن و ستون فقرات، به طور مساوی توزیع می کند. این نوع بالش همچنین برای تنفس راحت تر و جلوگیری از خر و پف به کار می رود.
بالش جانبی
این بالش دارای یک لبه منحنی است که در دو طرف بالاتر و در وسط پایین تر است. این طراحی مناسب گردن است. بالش های جانبی به دلیل داشتن طراحی مناسب فضای راحتی برای شانه ها فراهم می کنند و راحتی بیشتری را به دنبال دارند.
 
پیشنهاد امسیگ: خرید ماساژور برقی بدن
 
بالش نیم دایره
این نوع بالش را می توان در مکانهای مختلفی استفاده کرد، مانند زیر گردن، زیر سر، زیر زانو و پشت کمر.
بالش راحت
این بالش ها از نظر شکل شبیه بالش های سنتی هستند. برای کسانی که به بالش های سنتی علاقه مندند این نوع بالش می تواند مفید باشد زیرا علاوه بر داشتن طرح سنتی ارگونومیک نیز هست.
بالش گوه
افرادی که جراحی پشت دارند و یا افرادی که دچار درد مزمن در پشت خود هستند، اغلب از این نوع بالش استفاده می کنند. این بالش موقعیت مناسبی برای قسمت فوقانی بدن و پاها ایجاد می کند.
بالش سفر
هنگامی که شما در مسافرت هستید نیز نیاز به بالشی دارید که آرامش شما را در طول مسافرت نیز داشته باشد. این بالش ها استفاده های متفاوتی دارند که می توانند برای گردن، پشت یا زیر نشیمنگاه استفاده شوند.
بالش های مسافرتی، بالش های کوچکی به شکل U هستند. در هنگام نشستن در هواپیما و ماشین مانع از خم شدن بیش از حد به یک طرف می شوند و به نحوی عمل می کنند که سر همواره به جلو نگه داشته شود. کسانی که جای زیادی ندارند می توانند از بالش مسافرتی بادی استفاده نمایند.

ترازوی دیجیتال امسیگ برای سنجش دقیق وزن

نتیجه گیری

برای انتخاب بهترین بالش باید در مورد چگونگی خواب خود بیشتر فکر کنید. اگر شما فردی هستید که زیاد می خوابید، بالش های جانبی، بالش نیم دایره و بالش گردن برای شما مناسب است. بعد از انتخاب نوع بالش نکته بعدی سایز بالش است. از خرید بالش خیلی کوچک یا خیلی بزرگ پرهیز کنید. با انتخاب سایز بالش غلط، توانایی بالش کاهش می یابد.

 

محصولات مرتبط
مجله سلامتی

نظرات کاربران شما هم می توانید درمورد این مطلب نظر بدهید