فواید استفاده از دستگاه بخور برای حیوانات خانگی

فواید استفاده از دستگاه بخور برای حیوانات خانگی
دستگاه بخور با افزودن ذرات آب به صورت بخار در هوا موجب ایجاد رطوبت و کاهش خشکی هوای محیط خانه شما می گردد.

چگونه رطوبت در هوا روی حیوانات خانگی تاثیرگذار است؟

از آنجا که هدف اصلی استفاده از دستگاه بخور تنظیم سطح رطوبت محیط منزل یا محل کار شما می باشد، باید بدانید که رطوبت روی حیوانات خانگی شما چه تاثیری می گذارد.

مانند ما انسان ها، رطوبت می تواند نقش مهمی در سلامت سگ ها یا حیوانات خانگی شما داشته باشد. هنگامی که هوا خشک باشد، رطوبت پوست حیوانات خانگی کشیده شده و باعث خشکی پوست و ایجاد جوش روی پوست و حتی ریزش موی آن ها می گردد. از آنجایی که غشای مخاطی آن ها در این شرایط ضعیف تر می گردد، آن ها مستعد ابتلا به عفونت هستند.

گذشته از این، بسیاری از سگ ها از آلرژی و آسم رنج می برند. از آنجایی که در هوای خشک آلرژن ها و آلاینده های بیشتری وجود دارد، سگ های شما احتمال بیشتری برای ابتلا به آبریزش بینی، مشکلات تنفسی، حملات آسم و یا سایر مشکلات تنفسی را دارند.

از آنجایی که دستگاه بخور برای جلوگیری از خشکی هوا و ایجاد رطوبت کار می کند، حیوانات خانگی از وجود چنین دستگاهی در خانه خوشحال خواهند شد. با این حال قرار دادن حیوانات خانگی در محیط خیلی مرطوب نیز خوب نیست.

فواید استفاده از دستگاه بخور برای حیوانات خانگی

با توجه به آنچه که بالا گفتیم، می دانید که استفاده از یک مرطوب کننده در محیط خانه برای حیوانات خانگی می تواند مفید باشد. در ادامه به برخی از فواید استفاده از دستگاه بخور برای پت ها را بیان می کنیم.

راه بینی را باز می کند

بینی حیوانات خانگی خصوصا سگ ها، مکانی برای تصفیه هوا و تامین رطوبت و گرما است. وقتی هوا خشک می گردد، مخاط غلیظ و چسبناک می شود و حیوان خانگی شما از تنگی نفس رنج می برد. استفاده از یک دستگاه بخور برای تامین رطوبت هوای محیط، می تواند بینی را مرطوب و از ایجاد مخاط اضافه جلوگیری می کند.

رفع خشکی پوست

وقت حیوان خانگی شما پوست خشکی داشته باشد، باعث خارش در پوست شده و حیوان مرتب خود را می خاراند. این خارش موجب اذیت آن ها می گردد. با استفاده از دستگاه بخور پوست حیوان خانگی شما دیگر دچار خشکی نمی گردد.

جلوگیری از واکنش های آلرژیک

هنگامی که سطح رطوبت هوا بالا برود، آلاینده ها در هوا به زمین نشسته و در نتیجه آلرژن های کمتری در هوای تنفسی حیوان خانگش شما می باشد.

کاهش خروپف

مانند باز کردن مجرای بینی، یک مرطوب کننده می تواند با آسان کردن تنفس حیوان خانگی شما، خروپف را نیز کاهش دهد.

تاثیر بخور بر حیوانات خانگی

برای نمایش انواع و خرید دستگاه بخور روی آن کلیک کنید.

خطرات استفاده از دستگاه بخور برای دوستان پشمالو شما

با وجود مزایای استفاده از دستگاه بخور، باید خطرات احتمالی را نیز در نظر گرفت.

سوختن: برخی از دستگاه های بخور دارای بخور گرم و داغ هستند، در نتیجه آب مخزن می تواند داغ باشد.

بسیاری از حیوانات خانگی مخصوصا سگ ها، بسیار کنجکاو هستند. هنگامی که دستگاه بخور را روشن می کنید، ممکن است بخواهند آن را لمس و حتی دستگاه را واژگون کنند. هنگامی که دستگاه واژگون می گردد، آب داغ خارج می شود و باعث سوختگی حیوان خانگی شما می شود. شما باید دستگاه بخور را در نقطه ای دور از دسترس حیوانات خانگی خود قرار دهید.

کپک، باکتری و گرد و غبار: یک دستگاه بخور می تواند به احتقان، سرفه، آسم و سایر مشکلات تنفسی کمک کند. با این وجود اگر به صورت منظم دستگاه بخور را تمیز نکنید، می تواند باعث ایجاد کپک و باکتری گردد و حیوان خانگی شما نیز در معرض این خطر قرار می گیرد.

شوک الکتریکی: دستگاه های بخور در صورت استفاده صحیح از دستگاه نمی توانند منجر به برق گرفتگی شوند. اما هنگامی که دستگاه در مجاورت پریز برق باشد، در صورت واژگون شدن دستگاه و ریختن آب در اطراف پریز برق امکان برق گرفتگی وجود دارد.

اسانس: استفاده از اسانس در دستگاه بخور برای ما به بهبود کیفیت خواب، بهبود خلق و خوی و بهبود سیستم تنفسی کمک می کند. ولی به عنوان مثال سگ ها حس بویایی بالایی نسبت به ما انسان ها دارند، بنابراین اسانسی که می تواند برای ما مفید باشد می تواند برای حیوان خانگی شما زیاد و حتی سمی باشد.

اولتراسونیک: بسیاری از مردم استفاده از دستگاه های بخور اولتراسونیک را ترجیح می دهند زیرا نسبت به سایر مدل های دستگاه بخور بی صداتر هستند. دلیل صدای بسیار پایین این دستگاه ها این است که گوش انسان ها صدای اولتراسونیک را نمی توانند بشوند. با این حال صدایی که برای ما قابل شنیدن نیست می تواند برای حیوان خانگی شما آزار دهنده باشد. هنگام استفاده از دستگاه رفتار حیوان خانگی خود را زیر نظر داشته باشید تا ببینید این فرکانس بالا می تواند بر آن ها تاثیر بگذارد یا خیر.

سطح رطوبت ایده آل برای سگ های خانگی و خانواده چقدر است؟

رطوبت میزان بخار آب موجود در هواست. هر چه رطوبت نسبی بالاتر باشد، بخار آب بیشتری در هوا وجود دارد. اما چه میزان رطوبت خوب است؟ رطوبت ایده آل هم برای انسان ها و هم برای سگ ها 40 تا 60 درصد است.

به طور کلی رطوبت نسبی ایده آل برای سلامتی و آرامش چیزی بین 30 تا 50 درصد می باشد در حالی که USDA رطوبت تا 65 درصد را توصیه می کند. سطح رطوبت خیلی کم می تواند منجر به مشکلاتی مانند افزایش خشکی پوست و مو، عدم تحمل گرما و مشکلات تنفسی مانند آسم شود.

رطوبت بیش از حد می تواند منجر به رشد کپک ها و قارچ ها و همچنین افزایش پاسخ های آلرژیک در افراد و حیوانات شود.

 

در نهایت مزایای داشتن یک دستگاه بخور بیشتر از معایب آن است. دستگاه بخور نه تنها برای سگ ها ایمن و مفید هستند، بلکه برای کودکان و سایر حیوانات خانگی نیز مفید هستند. با وجود خطراتی، می توانید با رعایت نکاتی حیوانات خانگی خود را از خطر دور کنید و از فواید دستگاه بخور نهایت استفاده را نمایید. به یاد داشته باشید که در هنگام استفاده از دستگاه بخور گرم که آب در دستگاه به نقطه جوش می رسد، بسیار احتیاط کنید.

 

محصولات مرتبط
مجله سلامتی

نظرات کاربران شما هم می توانید درمورد این مطلب نظر بدهید