کودکان در معرض ابتلا به فشارخون بالا

کودکان در معرض ابتلا به فشارخون بالا
شاید شما هم مانند بسیاری از افراد، زمانیکه صحبت از فشارخون بالا به میان می آید به افراد مسن فکر میکنید، اما باید بدانید این بیماری به هیچ وجه مربوط به کسانیکه سن بالایی دارند، نیست و هرکسی در هر سن و سالی می تواند به این بیماری دچار شود و دانستن این نکته از آنجایی حائز اهمیت است که کودکان هم در معرض ابتلا به فشارخون بالا هستند.

در این مقاله سعی داریم به بررسی اینکه چرا آمار ابتلا به فشارخون بالا در میان کودکان افزایش یافته است بپردازیم. برای شناخت بهتر این موضوع اولین قدم آشنایی با علل و عوامل فشارخون بالا در میان کودکان است.

فشارخون بالا در کودکان چیست؟

فشارخون به فشاری که خون به هنگام گردش در شریان ها، به دیواره رگ ها وارد می کند می گویند و در شرایط غیر معمول فشار بیشتری به این جداره ها وارد می شود. این فشار باعث بازشدن بیش از حد رگ ها می شود، تا خون بتواند براحتی در آن ها جریان پیدا کند. در کسانیکه مبتلا به فشارخون بالا هستند، آسیب های ناشی از هایپرتنشن و یا فشارخون بالا،  منتهی به دیواره رگ ها نمی شود و این آسیب به قلب و سایر ارگان ها نیز انتشار میابد. در افراد بالغ با سنجش فشارخون و اندازه گیری آن براحتی می توان فشارخون بالا در این افراد تشخیص داد. در کودکان نیز سنجش فشارخون به همین صورت انجام می پذیرد، هرچند که اعداد بدست آمده باید با دقت بیشتری بررسی شوند. پزشک متخصص باید اعداد بدست آمده از کودک را مطابق با جدول سن، جنسیت و قد کودک بسنجد تا بتواند در این رابطه تصمیم گیری دقیقی انجام دهد.

شارخون بالا چه تاثیری برروی کودکان می گذارد؟

مانند بالغین، کودکان نیز از آسیب های طولانی مدتی که فشارخون بالا بر سلامتی دارد در امان نیستند، این عوارض شامل  بیماری های قلبی، سکته، بیماری ها کلیوی می باشد.

چاقی و فشارخون درکودکان

از ریسک فاکتورهای ابتلا به بالارفتن فشارخون در کودکان، می توان به داشتن سابقه خانوادگی فشارخون و چاقی اشاره کرد. سایر عوامل خطرناک شامل مصرف برخی از داروها، مثل داروهای تنظیم خواب می باشد. مهمترین عامل اصلی ابتلا به فشارخون بالا چاقی در کودکان است. چاقی نه تنها باعث افزایش ریسک ابتلا به فشارخون می شود، بلکه باعث افزایش احتمال ابتلا به سایر بیماری ها مثل دیابت و بیماری های قلبی نیز می شود.

در بیشتر مواقع چاقی در کودکان با دیگر بیماری ها ارتباط دارد اما دو علت اصلی ابتلا به چاقی شامل:

پرخوری و رعایت نکردن رژیم غذایی سالم ، بسیاری از کودکان بیش از نیاز بدنشان خوراکی مصرف می کنند، همچنین وقتی در رژیم غذایی کودکان اسنک های ناسالم گنجانده شود و ازغذاها و خوراکی های پر شکر استفاده شود، همگی می تواند باعث چاقی و افزایش وزن در کودکان شود. در نتیجه والدین نه تنها به میزان غذایی مصرفی کودکانشان باید توجه داشته باشند بلکه باید به کیفیت غذای مصرفی نیز دقت کنند.

از دیگر عوامل چاقی در کودکان می توان به کم تحرکی آن ها اشاره کرد. این روزها کودکان بیشتر زمان خود را صرف تماشای تلویزیون می کنند و از ورزش و انجام تحرکات فیزیکی خودداری می کنند.

مجله سلامتی

نظرات کاربران شما هم می توانید درمورد این مطلب نظر بدهید