فشارسنج چیست ؟

فشارسنج چیست ؟
شاید برای شما هم سوال باشد که فشار سنج چیست و چه ویژگی هایی دارد ؟ با ما همراه باشید.

 


فشارسنج چیست؟

فشارسنج وسیله ای برای اندازه گیری فشار خون است. این دستگاه یک کاف انعطاف پذیر برای بستن به دور بازو نیز دارد. در واقع دستگاه، فشار خون را به وسیله کافی که به دور بازو بسته می شود اندازه می گیرد. یک پمپ کاف را پر می کند و یک شیر آن را تخلیه می کند. یک گوشی پزشکی برای گوش دادن به صدای جریان خون نیز استفاده می شود.


انواع فشارسنج

بهتر است بدانید که تمام مدل‌ های دستگاه فشارسنج اساس کار یکسانی دارند، اما انواع مختلفی از این دستگاه در بازار موجود است. انواع دستگاه فشار سنج عبارت است از: دستگاه فشار سنج جیوه ای، فشار سنج عقربه ای و فشار سنج دیجیتالی.
دستگاه فشار سنج جیوه ای
دستگاه فشار خون جیوه ای جزء اولین و دقیق  ترین دستگاه ها برای اندازه گیری فشار خون محسوب می‌شود. این دستگاه سال ها به عنوان رایج ترین شیوه برای سنجش فشار خون به شمار می رفت و حتی امروزه نیز استانداردی طلایی برای خواندن فشار خون است.
در این دستگاه ستونی از جیوه وجود دارد که برای اندازه گیری فشار خون به کار برده می شود. نحوه عملکرد این دسته از فشارسنج ها بسیار شبیه فشارسنج های عقربه ای است با این تفاوت که از جیوه استفاده می کنند. از طرفی نیاز به کالیبراسیون دوره ای نیز ندارند.
بهتر است بدانید که میزان خطا در این دستگاه بسیار پایین می‌باشد. همچنین این دستگاه دوام بسیار بالایی دارد، به طوری که این امر باعث شده است در بین پزشکان از محبوبیت خاصی برخوردار باشد.
این دستگاه دارای یک کیسه باد می‌باشد که به وسیله یک تلمپه پر می‌شود که باعث ایجاد فشار شده و شریان‌ها را می‌بنند. این فشار هوا باعث حرکت عقربه‌ها می‌شود، که از این طریق فشار خون به نمایش در می آید.
این نوع از فشار سنج ها نیاز دارند که به طور دوره ای کالیبراسیون شوند.
فشار سنج دیجیتالی
از جدیدترین دستگاه های فشارسنج، دستگاه فشار سنج دیجیتالی می‌باشد؛ که دارای یک مانیتور و کیسه باد است. این محصول فشار خون را با خطای بسیار پایین و در زمان کوتاه به شکل دیجیتال نشان می‌دهد. بنابراین در مقایسه با دو دستگاه قدیمی تر، روش مصرفی بسیار آسان تر و سریع تر دارد. این روز ها این محصول به خاطر دقت بالا و سهولت در استفاده در میان پزشکان و مبتلایان به بیماری فشار خون طرفداران زیادی پیدا کرده است.

دستگاه های فشارسنج از نظر طرز استفاده 

دستگاه های فشارسنج از نظر طرز استفاده به دو دسته تقسیم می‌شوند؛ که عبارتند از: دستگاه فشارسنج دیجیتال مچی و دستگاه فشارسنج بازویی. دستگاه فشارسنج مچی که بر روی مچ بسته می‌شود، فشار خون را از طریق شریان‌های مچ اندازه می‌گیرد. دستگاه فشار سنج بازویی نیز همان طور که از نامش پیداست، بر روی بازو یا ساعد بسته می‌شود و از آن طریق فشار خون را اندازه می ‌گیرد.

 


نکات قبل از اندازه گیری فشار خون

 • حداقل نیم ساعت قبل از اندازه گیری فشار خون، فرد نباید فعالیت فیزیکی داشته باشد.
 • از مشروبات الکلی و سیگار استفاده نکرده باشد. زیرا این موارد بر میزان فشار خون تاثیر می گذارند و برای همین فشار درست را نمی توان اندازه گیری کرد.
 • قبل از اندازه گیری فشار خون، غذای سنگین نخورده باشد.
 • در هنگام اندازه گیری بدن فرد باید در آرامش کامل و در استراحت باشد و فرد نباید احساس ترس، دلهره و یا استرس داشته باشد.
 • فشار طبیعی افراد 12 بر روی 8 است. این عدد می تواند در خانم ها کمتر نیز باشد و مشکلی نیست.
 • اگر فشار شما کمتر از 7 باشد بسیار خطرناک است و باید سریعا به پزشک مراجعه کنید.

چگونگی اندازه گیری فشارخون با دستگاه فشارسنج بازویی

زمانی که قلب خون را به درون رگ ها پمپاژ می کند، فشار زیادی درون رگ ها ایجاد می شود که به آن فشار سیستولیک گفته می شود. بعد از این پمپاژ قلب استراحت می کند. در این زمان فشار درون رگ ها کاهش می یابد که به این فشار، فشار دیاستولیک گفته می شود.

در ابتدا کاف فشار سنج بازویی بیش از حد پر از هوا می شود و همین امر باعث کاهش فشار در رگ ها می شود. سپس یک شیر تخلیه هوای درون کاف را به آرامی خارج می کند.

زمانی که فشار کاف با فشار خون برابر شد، خون مجددا در رگ ها شروع به جریان یافتن می کند. این جریان خون صدا ایجاد می کند که با گوشی پزشکی قابل شنیدن است.

در همین موقع فشار سیستولیک برابر فشار نشان دهنده کاف است. زمانی که هیچ صدایی از جریان خون در رگ شنیده نمی شود، فشار نمایش داده شده فشار دیاستولیک است.

برای اعلام فشار سیستولیک و دیاستولیک معمولا از کلمه "بر روی" استفاده می کنند. به عنوان مثال 120 بر روی 80. این صدا ها را اولین بار شخصی به نام کوروتکوف کشف کرد بنابراین به آن صداهای کوروتکوف نیز گفته می شود.


نحوه اندازه گیری فشار خون با فشارسنج دیجیتال

 1. بدن در حالت آرامش کامل و استراحت باشد.
 2. اگر فرد بر روی صندلی نشسته است، پاها باید بر روی زمین باشند و یا بر روی زمین بنشیند.
 3. بهتر است فشار خون را از بازوی چپ بگیرید زیرا بازوی چپ به قلب نزدیکتر است.
 4. زاویه دست باید 90 درجه باشد و یا دست را بر روی میز به صورت صاف قرار دهید.
 5. دست نباید مشت باشد و باید باز باشد و کف دست به سمت بالا باشد.
 6. کاف فشارسنج باید به گونه ای بر روی بازو بسته شود که 2 انگشت بالاتر از گودی دست باشد.
 7. کاف باید به صورتی بسته شود که نه سفت باشد و نه شل. به طوری که 2 انگشت به راحتی داخل کاف برود. نه کمتر و نه بیشتر.
 8. کاف به گونه ای باید بسته شود که لوله اتصال کاف به دستگاه بر روی دست قرار بگیرد.
 9. در حین اندازه گیری فشار خون توسط دستگاه فشارسنج فرد نباید حرکت و یا صحبت کند.
 10. با رعایت تمامی این شرایط اکنون می توانید دکمه فشارسنج دیجیتال را بزنید تا دستگاه به صورت خودکار شروع به اندازه گیری فشار خون کند.

خرید دستگاه فشارسنج

امروزه با توجه به مشغله زیاد و ترافیک، علاوه بر خرید حضوری می‌توانید از طریق اینترنتی و از فروشگاه‌های معتبر اقدام به خرید دستگاه فشار سنج کنید. امروزه برند های متفاوتی اقدام به تولید این دستگاه می کنند که هر کدام ویژگی های خاص خود را دارند. شما می توانید با در نظر گرفتن بودجه خود مناسب ترین دستگاه را انتخاب نمایید.

نكاتی كه باید قبل از خرید دستگاه اندازه گیری فشار خون به آن دقت كرد

میزان حافظه فشار سنج دیجیتال
میزان حافظه نگهداری اطلاعات بسیار مهم است . اكثر موارد بهتر است فشار سنج شما توانایی نگهداری حداقل یك ماه اطلاعات اندازه گیری شده را داشته باشد .
ضمانت نامه فشار سنج
در هنگام خرید فشار سنج دیجیتالی به ضمانت نامه آنها نیز توجه كنید و بفهمید که آیا خدمات پس از فروش دارند یا خیر. بعد از اطمینان حاصل کردن از خدمات ضمانت نامه فشار سنج اقدام به خرید آن کنید.
فشار سنج دیجیتال مچی یا بازویی؟
استفاده از فشار سنج مچی راحت تر از فشار سنج بازویی است ولی توجه داشته باشید كه فشار اندازه گیری شده از روی بازو دقیق تر از مچ است .
دقت فشارسنج دیجیتالی اقدام به خرید فشار سنج هایی کنید که دارای تاییدیه از سازمانهای معتبر پزشكی جهان هستند و دقت آنها تضمین شده است. این فشار سنج ها امكاناتی از جمله تشخیص آریتم قلبی ( نامنظمی عملكرد قلب) و میزان ضربان قلب نیز دارند . كلیه فشار سنج هایی که دارای تاییدیه آمریكا FDA ، ISO ، CE اروپا پزشكی و.... هستند، دقت بالایی دارند و بسیار مورد اطمینان هستند.
میزان باطری فشار سنج دیجیتال
میزان موجود بودن باطری و دوام آن نیز بسار مهم است و اینكه آیا باطری های این دستگاه را پس از اتمام دوره عمرشان می توان تهیه كرد یا خیر . نداشتن باطری باعث می شود كه هنگام استفاده فشار سنج را به برق وصل نمایید . فشار سنج های خوب دارای باطری آلكا لاین می باشند كه در بازار موجود است و آداپتور همراه دارد كه در مواقع ضروری بتوان از برق استفاده كرد .
كاف دستگاه فشار سنج
به اندازه كاف فشار سنج توجه داشته باشید . اندازه كاف نادرست باعث نشان دادن فشار نادرست توسط دستگاه می شود.
قیمت
یکی دیگر از فاکتورهای مهم برای خرید فشارسنج قیمت آن است. توجه داشته باشید که فشارسنج گران قیمت تر دلیل بر دقیق تر بودن یا بهتر بودن نیست. بنابراین در هنگام خرید فشارسنج قیمت را ملاک بهتر بودن در نظر نگیرید.
صفحه نمایش
یکی دیگر از فاکتورهای تاثیر گذار در خرید فشارسنج اندازه صفحه نمایشگر آن است. صفحه نمایش فشارسنج باید به خوبی دیده شود و عددی که نشان می دهد در اندازه مناسب و واضح باشد تا دچار اشتباه نشوید.

خرید بالش طبی مموری فوم برای داشتن یک خواب راحت


 

 
محصولات مرتبط
مجله سلامتی

نظرات کاربران شما هم می توانید درمورد این مطلب نظر بدهید