فشارخون بالا چیست

فشارخون بالا چیست
یکی از بیماری هایی که امروزه مردان و زنان زیادی را در جامعه درگیر خود کرده است فشار خون بالاست. در ایالات متحده از هر سه نفر، یک نفر به فشارخون بالا مبتلا است و این بدین معناست که حدود 65 میلیون نفر از افراد بالغ در امریکا دچار فشارخون بالا هستند.

فشار خون بالا چیست؟

فشار خون بالا به حالتی گفته میشود که سرعت جریان خون در رگهای بدن بالاتر از حد نرمال باشد.و یا نیرویی که خون از قلب پمپ میشود به دیواره رگ فشار وارد میکند،فشار خون بالا به انhypertension گفته میشود.
 
فشارخون سرخرگها خون را از قلب به دیگر نقاط بدن می‌رسانند. برای آنکه خون بتواند در این عروق به جریان در آید، نیاز به فشار مناسبی دارد. این فشار جریان خون در سرخرگهای بدن، یعنی فشاری که در هر انقباض عضله قلب در اثر برخورد خون به دیواره سرخرگ وارد می‌شود، فشار خون نام دارد. هنگامی که سرخرگهای بزرگ ، قابلیت ارتجاع و استحکام طبیعی خود را از دست بدهند و عروق کوچک ، نیز باریکتر شوند، فشار خون بالا می رود. قلب همانند یک پمپ با انقباض و استراحت خود ، خون را به داخل عروق می‌فرستد. در زمانهای مختلف مراحل این پمپاژ ، فشار خون در سرخرگها تغییر می‌کند. تنها راه بدست آوردن (تشخیص) فشار خون بالا (HBP) باشد باید مدام فشار خونتان تست شود. درک عدد فشار خون شما کلید کنترل فشار خون بالا است.
 
فشاری که باجریان خون به دیواره های رگ وارد می شود فشارخون نام دارد. وظیفه ی قلب پمپ کردن خون به رگ ها می باشد و خون از طریق رگ ها وارد سایر اجزای بدن می شود.
فشار خون بالا که با نام هایپرتنشن نیز شناخته می شود یکی از عوامل اصلی و ریشه بیسیاری از بیماری های مختلف و خطرناک است که در نهایت منجر به مرگ افراد می شود. فشار خون بالا باعث تحت فشار قرار گرفتن قلب نیز می شود و همچنین این فشار بالا باعث آسیب دیدن دیوار رگ های و سحت تر شدن این جداره ها نیز می شود. هایپر تنشن و یا فشارخون بالا باعث بیماری های کلیوی انواع سکته ها و مشکلات قلبی می شود.
عدد فشار خون و این که نشان دهنده چیست؟
 
فشارخون بالا معمولا با استفاده از دستگاه های فشارسنج در افراد تشخیص د اده می شود به صورتیکه دستگاه فشارسنج بازویی به دور بازو بسته می شود وبا باد کرد قسمت کاف cuff  و سنسورهای که در این دستگاه وجود دارد، عدد فشار خون بدست می آید.
 
 
عدد فشارخون بوسیله دو عدد سیستولیک و دیاستولیک بدست می آید، عدد سیستولیک عدد بالاتر و بزرگتر است و این عدد نشان دهنده میزان فشار، زمانیکه قلب در حال تپش است و عدد دیاستولیک نشان دهنده فشاری است که قلب درحال استراحت و آماده سازی خود برای تپش بعدی است، عدد دیاستولیک عدد کوچکتر می باشد. فشارخون نرمال در واقع هر عددی کوچکتر از 80/120 می باشد و زمانی که افراد مستعد به فشارخون بالا باشند عدد سیسوتولیک آن ها عددی بین 120 تا 129 می باشد و عدد دیاستولیک حدود 80 است. هایپرتنشن و یا فشارخون بالا در واقع عدد 80/130 و یا بیشتر می باشد. برای افراد بالای 65 سال زمانیکه فشارخون آن ها 80/130 باشد استفاده از درمان های مربوط به فشارخون الزامی است
فشار خون به کمک دو عدد اندازه گیری و بیان می شود. به عنوان مثال گفته می شود که “فشار خون 120 روی 80″ یا “فشار خون 12 روی 8″. عدد اول فشار خون سیستولیک است که نشان دهنده ی حداکثر فشار خونی است که بر اثر ضربان قلب در شریان ها به وجود می آید. عدد دوم فشار خون دیاستولیک است که نشان دهنده ی حداقل فشار خون موجود در شریان هاست و زمانی را نشان می دهد که قلب در حال استراحت و پر شدن مجدد است. واحد اندازه گیری فشار خون میلی متر جیوه (mmHg) می باشد. فشار خون طبیعی برابر است با 120 روی 80 میلی متر جیوه.
 
کدام شماره مهم تر است؟
 
به طور معمول توجه بیشتر به فشار خون سیستولیک (شماره بالا) به عنوان یک عامل خطر عمده برای بیماری های قلبی عروقی برای افراد بالای 50 سال بشمار می آید. در اکثر افراد، فشار خون سیستولیک به طور پیوسته با توجه به شدت سفتی رگهای بزرگ، ایجاد طولانی مدت پلاک و افزایش شیوع بیماری قلبی و عروقی همراه است. با این حال، فشار خون سیستولیک یا دیاستولیک به تنهایی می تواند برای تشخیص فشار خون بالا استفاده شود. طبق مطالعات اخیر، در افراد بین 40 تا 89 سال، به ازای افزایش هر 20 میلیمتر جیوه فشار سیستولیک یا 10 میلی متر جیوه فشار دیاستولیک، خطر ابتلا به بیماری های قلبی و سکته مغزی دو برابر می شود.
 
چرا فشار خون با mmHg اندازه گیری می شود؟
 
مخفف mm Hg به معنی میلی متر جیوه است , چرا جیوه؟ جیوه در اولین فشار سنج های دقیق مورد استفاده قرار گرفت و همچنان به عنوان واحد استاندارد اندازه گیری فشار در پزشکی استفاده می شود.
 
به غیر از افرادی که دچار فشارخون بالا یا هایپرتنشن هستند، افراد زیاد دیگری نیز هستند که در معرض خطر ابتلا به به این بیماری بوده و این در حالیست که نیمی از افراد بالای 60 سال، مبتلا به هایپرتنشن  و یا 90 درصد احتمال ابتلا به این بیماری را دارند.
 
هایپرتنشن و یا فشارخون بالا، زمانی برای ما خطر ساز است که برای سال های متمادی به این بیماری دچار هستیم و اصلا از وجود آن خبر نداریم.
 
باوجود تمامی آمارها، هایپرتنشن را با روش های زیادی می توان کنترل کرد و یا حتی از ابتلا به آن جلوگیری کرد.

عوامل ابتلا به فشار خون بالا

به طور معمول خطر ابتلا به فشار خون بالا، با بالا رفتن سن افزایش می یابد. سن 45 سالگی و یا زودتر مرز خطر برای ابتلا به این بیماری می باشد. در ایالات متحده نژاد آفریقایی امریکایی، زودتر به این بیماری دچار می شوند و همچنین شدت این بیماری برای این نژاد بیشترو حادتر است.

 
ازعوامل دیگری که باعث افزایش ریسک ابتلا به فشار خون بالا می باشد، چاقی و سابقه خانوادگی ابتلا به فشارخون است.
 
عوامل زیادی موجب ابتلا به بیماری فشار خون بالا می شوند اما رژیم غذایی مهمترین نقش را در ابتلا به این بیماری بازی می کند، مصرف بیش از اندازه نمک و یا مصرف کم پتاسیم، مصرف بیش از اندازه الکل،  ازعوامل اصلی ابتلا به فشارخون بالا هستند. از عوامل دیگر اضافه وزن و یا چاقی که در نتیجه فعالیت بدنی کم بوجود می آید و حتی استرس که امروزه همه ما می دانیم مادر اصلی تمامی بیماری هاست، ازعوامل اصلی ابتلا به فشارخون هستند. و در نهایت مانند تمامی بیماری های مزمن، ریشه اصلی ابتلا به هایپرتنشن به سابقه ژنیتیکی و موروثی افراد باز می گردد.
 
عواملی در فشار خون دخالت دارند که عبارتند از:
 
عملکرد کلیه ها:
 
در حالت معمولی کلیه ها تنظیم میکنند مقدار نمک بدن رابا حفظ کردن اب وسدیم بدن ، هرگونه اختلال در عملکرد کلیه ها باعث افزایش فشار خون و درنتیجه فشار خون بالا میشود. هورمونی به نام الدوسترن فعالیت کلیه ها را تنظیم میکند که شامل(میزان اب و نمک بدن) میباشد،افزایش الدوسترن باعث خلل در کارکرد کلیه ها در نتیجه افزایش فشار خون میشود.
 
سیستم عصبی بدن همچنین عملکرد زیادی بر روی فشار خون دارد به طوریکه هر گونه ناهماهنگی دراین سیستم باعث افزایش فشار خون میشود. هر گونه تغییر درعملکرد عروق کوچیک و بزرگ بدن نقش زیادی در فشار خون بالا دارد.
 
عامل دیگر ژنتیک میباشد به طوریکه در خانواده ممکن است این بیماری جنبه ژنتیکی داشته باشد،تحقیقات نشان داده است که خیلی از عوامل ژنتیکی در افزایش فشار خون اثر دارد.و تغییرات DNA در انسان در دراز مدت باعث افزایش فشار خون میشود.
 
محیط زیست باعث افزایش فشار خون می شود. نداشتن امنیت در محیط زیست،چاقی و یا مصرف بعضی از داروها در فشار خون اثر دارد، که شامل کم تحرکی،مصرف زیاد الکل،مصرف زیاد سدیم هم موثر میباشد.
 
چاقی: چاقی باعث می شود که مقاومت خون در رگها بالا رود و قلب در این حالت سخت تر کار میکند و باعث فشار خون بالا میشود.
 
داروها: بعضی از داروهای هورمونی،قرصهای کنترل بارداری،و مصرف داروهای سرماخوردگی در افزایش فشار خون موثر میباشند،این به ان دلیل میباشد که هماهنگی بین اب و نمک بدن پایین میاید و فرد دچار فشار خون بالا میشود.
 
به طور کلی عواملی که در فشار خون بالا نقش دارند شامل:سن ،نژاد، افزایش وزن،روش زندگی، سابقه فامیلی که جز عوامل مهم بیماری میباشد.
 
سن: فشار خون بالا اثر زیادی بر روی افراد با سن بالا دارد،که ریسک فشار خون بالا در بین بچه های چاق بیشتر میباشد.
 
چاقی: ریسک داشتن فشار خون بالا در افراد چاق بسیار زیاد می باشد.
 
جنسیت: قبل از سن 55 سالگی مردان بیشتر از زنان در معرض فشار خون میباشند،و بعد از سن 55 سالگی زنان بیشتر این بیماری را می گیرند.
 
سابقه خانوادگی: سابقه خانوادگی نقش بسیار زیادی در مبتلا شدن یه این بیماری را دارد. بعضی از افراد حساسیت زیادی دارند نسبت به سدیم ونمک،که ممکن است فشار خون را بالا ببرد.

چه عواملی باعث بالا رفتن فشار خون شما می شود؟

هنوز پزشکان و متخصصین نتوانسته اند علت دقیق این بیماری را بدست آورند اما عوامل دیگری که در ادامه به آن ها اشاره خواهیم کرد، باعث بالار رفتن فشار خون شما می شوند.

 
استعمال سیگار و دخانیات
چاقی و اضافه وزن
کمبود تحرکات بدنی
مصرف بیش از اندازه نمک
مصرف بیش از حد الکل
استرس
سن بالا
ژنیتیک
سابقه خانوادگی فشارخون
بیماری های مربوط به غده تیرویید
در 95% از ابتلا به فشارخون مزمن در ایالات متحده آمریکا هنوز علت اصلی ابتلا به این بیماری شناخته نشده است. افرادی که در اقوام درجه 1 سابقه ابتلا به فشارخون دارند بیشتر در معرض ابتلا به این بیماری هستند و همچنین آمار مبتلایان به این بیماری در مردان بیشتر از بانوان است. در ایالات متحده سیاهپوستان نسبت به سفیدپوستان بیشتر به فشارخون بالا دچار می شوند.
 
البته لازم به ذکر است سبک زندگی و عادات غذایی نقش بسیاری مهمی را در ابتلا به این بیماری بازی می کند. یکی از عادات بد غذایی مصرف بیش از حد نمک است که با هایپرتنشن ارتباط مستقیم دارد. در یکی از جزیره های ژاپن که مردم از نمک بسیار زیادی در غذاهای خود استفاده می کنند نسبت ابتلا به این بیماری در میان افراد این جامعه به نسبت مبتلایان در مقیاس جهانی، بسیار بالا ست و بالعکس کسانی که از نمک استفاده نمیکنند هیچ اثری از فشارخون بالا در آن ها دیده نمی شود.
 
کسانیکه دچار فشارخون بالا هستند بدن آن ها به نمک حساس می شود ، بدین معنی که هرگاه بیشتر میزان حداقلی بدن، نمک مصرف کنند، ممکن است این میزان نمک مصرفی برای آن ها مشکل ساز شود.
مشکلات  فشار خون بالا
فشار خون زمانی بوجود می آید که، فشار در دیواره سرخرگ ها به طور غیر معمول بالا می رود. این بالا بودن فشار در دیواره های سرخرگ ها در گذرزمان باعث بوجود آمدن مشکلات زیادی برای سلامتی ما می شود.
 
از مشکلاتی که در اثرابتلا به فشار خون بالا برای ما بوجود می آید، می توانیم به بزرگ تر شدن قلب اشاره کنیم که این بزرگی احتمال سکته قلبی را افزایش می دهد.
 
همچنین آسیب دیدن رگ ها در کلیه ها باعث آسیب جدی به آن ها می شود. اگر مویرگ ها در چشم ها نیز آسیب ببینند ممکن است باعث بروز مشکلات بینایی و حتی در موارد شدیدتر باعث از دست دادن بینایی شود.
 
سیستم گردش خون در بدن انسان مانند سیستم آبرسانی منازل عمل می کند، همانطور که آب تصفیه شده در لوله ها با فشار حرکت می کند، خون در رگ های ما نیز با فشار حرکت می کند و همانطور که فشار آب زیاد باعث از بین رفتن لوله ها می شود، فشار خون بالا نیز باعث تخریب و از بین رفتن رگ ها می شود.

 

انواع فشار خون

به طور کلی ما دو نمونه فشار خون داریم، سیستول که به حالتی گفته میشود که خون درون رگها توسط قلب پمپ میشود، دیاستول زمانی که قلب در حالت استراحت به سر میبرد. فرم نرمال فشار خون در بین افراد جوان در حالت سیستول پایین تر از 120 و در دیاستول زیر 80 است. خیلی نرمال است که فشار خون شما چه در حالت استراحت، چه خواب،و غیره تغییر کند و هنگامی که ورزش میکنید مجددا این اتفاق میافتد. فشار خون با افزایش سن و و وزن بدن بالا میرود، بچه هایی که تازه متولد میشوند فشار خون پایینی دارند
 
فشارخون نرمال
اگر فشار خون شما نرمال است یعنی محدوده کمتر از 120/80 میلی متر جیوه دارد. به شما تبریک می گوییم, کارتان خوب است، ادامه دهید و با ورزش و تغذییه سالم از ابتلا به فشار خون جلوگیری نمایید.
 
فشارخون بالا
فشار خون بالا زمانی است که در زمان هایی که شما به طور مستمر فشار خود را اندازه می گیرید، فشار سیستولیک شما بین 120 تا 129 میلی متر جیوه متغیر باشد و یا فشار دیاستولیک شما از 80 میلی متر جیوه بالاتر باشد.
 
مرحله اول فشارخون بالا
 
فشار خون بالا در مرحله 1 زمانی است که فشار سیستولیک به طور مداوم از 130- 139 میلی متر جیوه و یا فشار دیاستولیک بین 80 -89 میلی متر جیوه متعیر باشد. در این مرحله معمولا پزشکان تغیر سبک زندگی را توصیه می کنند. اما در برخی موارد بنا به شرایط ممکن است دارو نیز تجویز نمایند.
 
مرحله دوم فشارخون بالا
 
فشارخون بالا در مرحله 2 زمانی است که فشار خون به طور مداوم در سطح 140/90 میلی متر جیوه یا بالاتر قرار می گیرد. در این مرحله از فشار خون بالا ، پزشکان معمولا نسخه ترکیبی از داروهای فشار خون همراه با تغییرات شیوه زندگی را تجویز می کنند. بحران فشار خون این زمانی است که فشار خون بالا به مراقبت پزشکی نیاز دارد. اگر فشار خون شما به طور ناگهانی 180/120 میلیمتر یا بالاتر شود، پنج دقیقه صبر کنید و دوباره آزمایش کنید و اگر همچنان غیرعادی بود به پزشک مراجعه کنید. اگر فشار خون شما بیش از 180/120 میلی متر جیوه باشد، شما درد در ناحیه قفسه سینه، تنگی نفس، درد پشت وبی حسی / ضعف، تغییر در بینایی، مشکل صحبت کردن را احساس خواهید کرد، صبر نکنید تا ببینید فشارتان پایین می آید یا نه با اورژانس تماس بگیرید. به طور کلی افرادی که به طور مداوم فشار خون سیستولیک آنها بالای 140 میلی متر جیوه و یا فشار خون دیاستولیک آنها بالای 85 میلی متر جیوه باشد نیاز دارند که برای کاهش فشار خون خود تحت درمان قرار گیرند. افرادی که در معرض خطر ابتلا به بیماری های قلبی و عروقی مانند سکته مغزی یا آنژین صدری قرار دارند ممکن است با فشار خون پایین تر (130 تا 140 میلی متر جیوه فشار سیستولیک و 80 تا 85 میلی متر جیوه فشار دیاستولیک) نیز تحت درمان قرار بگیرند.
 
فشار خون نرمال چه عددی است؟
شاید شما هم دیده باشید که فشار خون را با عدد 80/120 نمایش می دهند. این عدد بصورت 120 روی 80 خوانده می شود. عدد بزرگترنمایانگر فشارسیستولیک و عدد کوچکتر فشاردیاستولیک می باشد. رنج فشارخون به شرح زیر می باشد.
 
نرمال :فشارخون کمتر از 120 روی 80
فشار خون در معرض هایپرتنشن: عدد 120 روی 80 و یا بالاتر از 80
مرحله اول فشار خون بالا : عدد 130 روی 80
مرحله دوم فشارخون بالا : 140 روی 90 و یا بالاتر
و در نهایت هایپرتنشن خطرناک: عدد بالاتر از 180 روی 120 می باشد که در این مرحله باید سریعا به پزشک مراجعه کنید. اگر عدد فشار خون شما بالاتر از رنج نرمال است باید با مشورت پزشک خود برای پایین آوردن آن اقدامات لازم را انجام دهید.

 

عوارض فشار خون بالا

فشار خون بالا به عنوان یک عامل تهدید کننده ی بیماری های قلبی است و می تواند قبل از بروز علائم آن، موجب آسیب به بدنتان گردد. تقریبا نیمی از افرادی که به این بیماری دچار هستند، درمان نمی شوند که اکثرا نیز دچار حمله ی قلبی و یا سکته می شوند. البته از طریق ایجاد تغییر در نحوه ی زندگی و یا درمان می توان خطرات ابتلا به عوارض آن را کاهش داد.
 
آسیب به رگ های سالم :
 
رگ های سالم، انعطاف پذیر و قوی هستند. سطح داخلیشان صاف بوده و خون به راحتی درون آن جریان دارد. فشار خون بالا باعث آسیب رساندن به سطح داخلی رگ ها می گردد و از طرفی چربی های موجود در غذا ممکن است وارد جریان خون شده و در نهایت در این رگ های آسیب دیده جمع شوند. و این مسئله باعث انعطاف پذیری کمتر دیواره ی رگ ها شده و جریان خون را درون آن ها محدود می کند.
 
بی خوابی:
 
بی خوابی موجب جریان ثابت خون درون یک رگ ضعیف می گردد، که این مسئله باعث می شود که بخشی از دیواره ی آن را بزرگ کند و یک آنوریسم را ایجاد کند. آنوریسم می تواند موجب پارگی رگ ها و یا خونریزی داخلی گردد.
 
آسیب به قلب : 
 
قلب خون را به بدن متصل می کند. فشار خون بالا می تواند دلایل مختلفی از جمله : بیماری عروق کرونر: این بیماری بر روی رگ هایی که خون را به قلب می رسانند اثر گذاشته و باعث می شود که خون به طور آزادانه درون رگها جریان نداشته باشد.و عدم حرکت آزادنه خون، می تواند باعث ایجاد درد قفسه ی سینه، حمله ی قلبی و یا ریتم نامنظم قلب شود. نارسایی قلبی : فشارخون بالا موجب ایجاد فشار به قلب می گردد. بدین ترتیب قلب در برابر حمله ی قلبی و ... کارایی و قدرت خود را از دست می دهد و ضعیف است.
 
آسیب به مغز :
 
مغز نیز مانند قلب، برای زنده ماندن به یک منبع تغذیه خون نیاز دارد. ولی فشار خون بالا می تواند موجب عوارضی چون : حمله ischemic گذرا (TIA): این حمله موجب ایجاد اختلال در تامین خون مغز می گردد. در واقع فشار خون بالا موجب لخته شدن خون و در نهایت اختلال در جریان خون می گردد. البته این حمله نوعی هشدار است که شما در معرض سکته قرار دارید. پس حتما به پزشک مراجعه کنید. سکته ی مغزی : سکته مغزی زمانی رخ می دهد که که به مغزمان اکسیژن و یا مواد مغذی نرسد، در واقع فشار خون بالا موجب تضعیف رگ های خونی مغز و یا تنگ و پاره شدن آن می گردد. همچنین فشار خون بالا موجب لخته شدن خون در رگ ها و مسدود کردن مسیر حرکت خون در بدن و در نهایت موجب سکته ی مغزی می گردد. دمانس (Dementia) : در واقع نوعی بیماری مغزی است که موجب ایجاد مشکل در تفکر، صحبت کردن، حافظه، بینایی و حرکت می شود. به عنوان مثال دمانس عروقی ناشی از تنگ شدن عروق خونی و عدم حرکت آزادانه ی جریان خون در بدن می باشد. که می تواند موجب سکته ی مغزی گردد. اختلال شناختی ضعیف : این اختلال با پیری و مشکلات جدی ناشی از آلزایمر همراه است. فشار خون بالا و زوال عقل موجب مسدود شدن جریان خون و رسیدن آن به مغز می گردد.
 
آسیب به کلیه :
 
کلیه های ما مواد اضافی خون را تصفیه می کند که این مسئله به رگ های خونی درون آن وابسته است. فشار خون بالا به عروق خونی آسیب رسانده و باعث ایجاد انواع بیماری های کلیوی می شود. ازجمله می توان به موارد زیر اشاره کرد: نارسایی کلیه : عامل مهم نارسایی کلیه، فشار خون بالا است. زیرا فشار خون بالا می تواند به رگ های بزرگ منتهی به کلیه و رگ های خونی درون کلیه آسیب رسانده و این عامل باعث می شود که کلیه نتواند خون را تصفیه کند. با تصفیه نشدن مواد اضافی خون، ممکن است نیاز به پیوند کلیه باشد.

 

اثرات فشار خون بالا بر روی بدن شما

چرا فشار خون بالا مشکل بزرگی است؟
 
فشار خون بالا به قلب و رگ های شما استرس و فشار وارد می کند حتی در حالتی که شما احساس نکنید. این کار موجب افزایش ریسک حمله قلبی می شود. در هر زمانی بروز مشکل در سیستم گردش خون شما، مشکل بزرگتری را برای سایر اندام های شما به وجود می آورد. تمام اندام های شما برای زنده ماندن و درست کار کردن نیاز به مواد غذایی و اکسیژن دارند که از طریق خون به آنها می رسد. هر گونه وجود نقص و مشکل در سیستم گردش خون شما اندام مربوط به آن قسمت را دچار مشکل می کند.
 
شریان ها
 
شریان ها رگ های اصلی بدن هستند که مستقیما به قلب متصل هستند و وظیفه اصلی آنها رساندن خون از قلب به رگ های دیگر و برعکس می باشد. شریان ها سطح داخلی صافی دارند و از رگ های دیگر قطورتر هستند. انعطاف پذیری بالایی دارند که خون به راحتی در آنها جریان داشته باشد و به خوبی در مقابل فشار خون طبیعی مقاومت دارند. زمانی که فشار خون شما از حد طبیعی خود خارج شود و افزایش یابد، به سلول های شریان ها فشار وارد می شود و دچار آسیب می شوند.
 
قلب
 
قلب نیز یک ماهیچه است و مانند تمامی اندام های دیگر نیاز به خون دارد. زمانی که خطوط گردش خون به خوبی کار نکنند قلب نیز دچار عارضه هایی مانند عارضه آریتمی (بی نظمی در ضربان قلب)، درد در ناحیه قفسه سینه و حمله قلبی می شود. زمانی که رگ های شما دچار مشکل شده باشند و یا مسدود باشند، قلب مجبور می شود سخت تر کار کند و همین امر موجب فشار بیشتر بر روی سلول های آن می شود و در نتیجه نمی تواند به خوبی کار کند. این فشار همچنین می تواند موجب سکته قلبی و یا ایست قلبی شود.
 
مغز
 
فشار خون بالا علت اصلی سکته مغزی است. زمانی که در خون رسانی به سلول های مغز مشکلی ایجاد شود، وابسته به این که در کجا این مشکل ایجاد می شود، حواس و عملکرد شما دچار اختلال می شود. مثلا ممکن است شما در بینایی، چشایی، حرکت دست یا پا و ... دچار مشکل شوید. اگر این انسداد رگ ها مدت بیشتری طول بکشد باعث مرگ سلول های مغزی شده و آسیب وارده را دائمی می کند.
 
کلیه
 
از هر 5 نفر که مشکل فشار خون بالا دارند، یک نفر دچار مشکل کلیه نیز هست. کلیه ها به رگ های خونی متصل هستند و وظیفه جدا کردن مواد زائد از خون را دارند. زمانی که سیستم گردش خون شما به درستی کار نکند، کلیه ها نیز دچار اختلال می شوند و به خوبی کار نمی کنند. البته آسیب های کلیوی نیز بر روی فشار خون شما تاثیر می گذارند. یعنی اگر کلیه ها دچار آسیب شوند سیستم گردش خون را نیز دچار مشکل می کنند و این یک ارتباط دو طرفه است.
 
چشم ها
 
شبکیه چشم مویرگ های بسیار نازکی دارد که وظیفه انتقال خون را بر عهده دارند. فشار خون بالا در دراز مدت باعث آسیب این مویرگ ها نیز می شود و درنتیجه شبکیه چشم شما آسیب می بیند. شبکیه چشم جایی است که تصویر بر روی آن تشکیل می شود. در نتیجه زمانی که شبکیه آسیب ببیند، بینایی شما دچار مشکل ی شود. از طرفی زمانی که به اندازه کافی به عصب های چشم شما خون نرسد ممکن است بینایی خود را به کلی از دست دهید.
 
دست ها، پاها و عضلات
 
از آنجایی که رگ های عضلات و دست و پا ها نزدیک قلب نیستند به سرعت از فشار خون بالا تاثیر نمی گیرند و در دراز مدت دچار آسیب می شوند. عدم خون رسانی به عضلات موجب اختلال در عملکرد آن ها می شود و شما در حرکت دادن دست ها و پاهایتان دچار مشکل می شوید.
 
استخوان ها
 
فشار خون بالا منجر به از دست رفتن کلسیم می شود. زمانی که کلسیم شما کاهش یابد، استخوان های شما آسیب پذیر می شوند و در طولانی مدت به بیماری پوکی استخوان دچار می شوید. خانم های با سنین بالا که فشار خون بالا دارند، بیشتر در معرض داشتن استخوان هایی آسیب پذیر هستند.

 

سوالات متداول
 
فشار خون بالا چه عوارضی را می تواند ایجاد کند؟
آترواسکلروزسیس (تنگ شدن عروق) آنوریسم سکته مغزی حمله قلبی نارسایی قلبی (کاهش توانایی پمپاژ خون توسط قلب) نارسایی کلیه آسیب دیدن چشم
 
عوامل افزایش دهنده خطر ابتلا به فشار خون بالا چه چیزهایی هستند؟
سابقه خانوادگی چاقی دخانیات دیابت نوع 1 یا 2 بیماری های کلیوی مصرف بیش از حد الکل مصرف بیش از حد نمک ورزش نکردن
 
چگونه از فشارخون بالا جلوگیری کنیم؟
برای جلوگیری از فشارخون بالا، اساسی ترین نکته ای که باید در نظر بگیرید رژیم غذایی روزانه است. یک رژیم غذایی سالم می تواند نقش بسیار مهمی در جلوگیری از ابتلا به فشارخون بالا و یا کنترل این بیماری ایفا کند. یک رژیم غذایی سالم که شامل مقدار زیادی از سبزیجات و میوجات است و همچنین شامل محصولات لبنی کم چرب و غذاهای بدون چربی و یا کم چربی می باشد، می تواند نقش مهمی در جلوگیری از مبتلا شدن به این بیماری را بازی کند.
 نکته دیگری که باید به آن توجه داشته باشید اینست که هنگامیکه از این رژیم غذایی پیروی می کنید باید همزمان نمک مصرفی خود را کاهش دهید، نمک یکی از عوامل اصلی افزایش فشارخون است، مصرف نمک، بیشتر از 2300 میلی گرم در روز باعث بالا رفتن فشارخون می شود. مقدار نمک ایده آل کمتر از 1500 میلی گرم در روز می باشد.
 
محصولات مرتبط
مجله سلامتی

نظرات کاربران شما هم می توانید درمورد این مطلب نظر بدهید