علت تغییر رنگ شعله هنگام استفاده از دستگاه بخور چیست؟

علت تغییر رنگ شعله هنگام استفاده از دستگاه بخور چیست؟
هنگامی که از دستگاه بخور سرد استفاده می کنید، مشاهده می کنید که زمانی که دستگاه روشن است، رنگ شعله بخاری تغییر می کند و به رنگ نارنجی یا قرمز در می آید. شاید برای شما هم این سوال پیش آمده باشد که علت آن چیست؟

 آیا روشن بودن دستگاه بخور اکسیژن محیط را کم می کند؟ در پاسخ به این سوال باید گفت که خیر. روشن بودن دستگاه بخور باعث کاهش اکسیژن محیط نمی شود و از طرفی علت تغییر رنگ شعله گاز نیز کم شدن میزان اکسیژن نیست. علت واقعی این پدیده یک قانون علمی به نام نشر نور توسط مولکول هاست. با توجه به این قانون به راحتی این اتفاق توضیح داده می شود. در ادامه به طور خلاصه به معرفی این قانون می پردازیم.

قانون نشر نور توسط مولوکول ها در تغییر رنگ شعله بخاری

نشر نور توسط مولکول ها زمانی که مولکول ها یا یون ها در معرض گرما قرار می گیرند، تابش های مشخصی از خود منتشر می کنند که این تابش ها بیشتر در نواحی مرئی (قابل دیدن برای ما) و ماوراء بنفش هستند. زمانی که به یک مولکول یا یون گرما می دهیم، انرژی آن مولکول یا یون زیاد می شود و دیگر نمی تواند در تراز خود باقی بماند، به همین دلیل به ترازی بالاتر از تراز خود می رود؛ اما پس از مدتی به دلیل تمایل به برگشتن به وضعیت طبیعی، انرژی خود را از دست می دهد تا به تراز اصلی خود بازگردد. از دست دادن انرژی معمولا با انتشار نور یا گرما همراه است. به عنوان مثال فلز "سدیم" را در نظر بگیرید، این فلز جزء عناصر سبک محسوب می شود و در نمونه های آب شهری نیز به مقدار زیاد موجود است. این فلز در دمای شعله بخاری یا گاز که در حدود 2000 درجه است، برانگیخته می شود و از خود نور منتشر می کند.


خرید انواع دستگاه فشارسنج دیجیتال با کیفیت بالا


نحوه اثرگذاری دستگاه بخور سرد بر رنگ شعله بخاری یا گاز

دستگاه بخور سرد اولتراسونیک، به این صورت عمل می کند که ابتدا امواج اولتراسونیک به سمت آب می فرستد. سپس ذرات آب به ذرات میکرونی تبدیل شده و در هوا پخش می شوند. بنابراین زمانی که دستگاه بخور شما روشن باشد، بلافاصله ذرات ریز آب در فضا منتشر شده و در صورت وجود بخاری در منزل و یا روشن بودن شعله گاز، عناصر موجود در آن مانند سدیم، کلسیم، منیزیم و ... در دمای شعله برانگیخته می شوند و از خود نور منتشر می کنند. بنابراین در اثر این انتشار نور رنگ شعله گاز ممکن است به زرد، نارنجی یا قرمز تبدیل شود. این که دقیقا به چه رنگی در می آید ارتباط مستقیم با میزان املاح آب دارد.

در نتیجه برخلاف باور عموم مردم، تغییر رنگ شعله همیشه به معنی کمبود اکسیژن یا بد سوختن آن نیست و ممکن است این تغییر رنگ به دلیل وجود عناصر معدنی در بخار هوای اطراف شعله باشد.

پیشنهاد امسیگ: خرید دستگاه تصفیه هوا

محصولات مرتبط
مجله سلامتی

نظرات کاربران شما هم می توانید درمورد این مطلب نظر بدهید