چگونه دمای بدن را اندازه بگیریم؟

دمای بدن در مغز و در هیپوتالاموس تنظیم می شود. دمای طبیعی بدن انسان 37 درجه سانتی گراد است. البته ممکن است در هر فرد به طور معمول یک درجه بالا و یا پایین باشد. بهتر است بدانید که تب، بیماری نیست و تنها علامتی برای نشان دادن وجود یک بیماری است.

برای اندازه گیری دمای اصلی بدن باید دمای بافت مخاط یکی از حفره های بدن را اندازه گیری نمود. معمولا برای سنجیدن میزان تب دمای بدن اندازه گیری می شود. در این شرایط معمولا باکتری ها و ویروس ها در بدن باعث ایجاد عفونت می شوند و در اثر این عفونت، گلبولهای سفید خون مورد حمله قرار می گیرند و موادی که در بدن باعث تب می شوند، آزاد می شوند. زمانی که این مواد تب زا به مغز می رسند، مغز به هیپوتالاموس دستور می دهدکه دمای بدن را بالا ببرد و در نتیجه تب رخ می دهد.تب سنج دیجیتال یکی از تجهیزات پزشکی است که دمای بدن را اندازه گیری می کند.


فواید اندازه گیری دمای بدن

اندازه گیری دمای بدن از لحاظ پزشکی و سلامتی اهمیت ویژه ای دارد. زیرا تب از علائم بیماری های فراوانی است. با اندازه گیری دمای بدن انسان می توان فهمید بیماری در چه مرحله ای قرار دارد و روند درمان را نیز پیگیری کرد. در واقع تب واکنش بدن در برابر بیماری است به طوری که مرکز کنترل دمای بدن مختل می شود و دمای بدن برای دفاع در برابر بیماری افزایش می یابد.


روش های اندازه گیری دمای بدن

درجه دمای بدن تا حدودی بستگی به جایی دارد که دمای بدن اندازه گیری می شود. دمای رکتال (مقعد) به طور معمول بالاتر از دمای سطح پوست است. دمای دهان و زیربغل به صورت تقریبی می توانند دمای واقعی تری را نشان دهند و برای اندازه گیری راحت تر هستند.

همچنین در زمان های مختلف هم بدن ما دماهای متفاوتی دارد، بعنوان مثال کمترین درجه بدن معمولا قبل از سپیده دم صبح و بالاترین درجه در بعد از ظهر ظاهر می شود.

اندازه گیری دمای بدن به طریق مختلفی انجام می شود، که از جمله می توان به موارد زیر اشاره کرد.

از طریق پیشانی گوش زیر بغل رکتار

ولیکن هدف همه ی آن ها یک چیز است. که هر کدام با توجه به نوع عملکردشان و محل قرار دادن آنها جهت اندازه گیری دما، دمای نقطه ی مورد نظر را اندازه گیری می نمایند.


خرید و قیمت انواع فشارسنج دیجیتال برند امسیگ


نحوه اندازه گیری دما از طریق پیشانی

اندازه گیری دما از طریق پیشانی معمولا از طریق ترمومتر طبی انجام میشود.

اکثر مدل های این نوع مناسب برای تمامی سنین می باشند. برخی از آنها قادر به اندازه گیری دمای بدن، بدون تماس می باشد. در مدل هایی که بدون تماس نیز هستند، جهت اندازه گیری دما از طریق پیشانی، با 5-3 سانتی متر فاصله موثر هستند. در برخی مدل ها زمانی که درجه تب بدن بالا باشد هشدار صوتی و یا رنگی می دهد. مدت زمان تشخیص دما در مدل های حرفه ای بین 10-0.5 ثانیه متغیر است. برخی از ترمومتر ها دارای جایگاه حافظه برای ذخیره سازی اطلاعات هستند. محدوده ی دمایی جهت اندازه گیری دمای اجسام، سطوح اشیا، محیط اتاق و دمای بدن در انواع مختلف متفاوت است.برای ضد عفونی کردن نوک دستگاه را با دستمال مرطوب یا پد پشمی یا پنبه ای تمیز کنید. همچنین می توانید از الکل استفاده نمایید. به نکات ایمنی بر روی تب سنج توجه کنید، تا بر اساس همان عمل کنید. به عنوان مثال ممکن است دماسنج شما ضد آب نباشد و یا نکته دیگری برای نگهداری از آن وجود داشته باشد.

در روشی که تماس برقرار می شود، تب سنج را روی پیشانی قرار داده و یک حسگر بالاترین دمای بدن و حسگر دیگر دمای محیط را اندازه می گیرد و بر اساس موارد کلینیکی تحلیل شده، دمای بدن روی صفحه نمایشگر ظاهر می شود.

 

پیشنهاد امسیگ: بالش گردنی طبی، برای جلوگیری از ابتلا به مشکلات گردن و ستون فقرات

 

اندازه گیری رکتال 

رکتوم مناسب ترین مکان برای اندازه گیری دمای بدن شناخته شده است، زیرا اندازه گیری به روش رکتال دقیق ترین اندازه گیری دمای بدن است و تفاوت نتایج در آن بسیار کمتر از سایر روش ها است. دامنه تغییرات دمای بدن در اندازه گیری به روش رکتال تقریبا 2/36 تا 7/37 درجه سانتی گراد است . 

 

اندازه گیری واژینال در بانوان 

 

اندازه گیری واژینال در مقایسه با اندازه گیری به روش رکتال دما را 1/0 تا 3/0 درجه سانتی گراد کمتر نشان می دهد. 

 

اندازه گیری دهانی

 به دو صورت با قرار دادن تب سنج در گونه ها ویا زیر زبان انجام می گیرد که در دو روش نتیجه اندازه گیری به روش رکتال خواهد بود. در این روش اندازه گیری زیر زبانی نتایج بهتری در بر دارد. 

 

اندازه گیری دمای سطحی (زیر بغل یا کشاله ران) 

اندازه گیری دمای سطحی بدن با قرار دادن تب سنج در زیر بغل و یا کشاله ران به دست می آید . در هر دو حالت دست و یا پا باید محکم به بدن بچسبد تا از تداخل دمای محیط جلوگیری شود. به هر حال احتمال اندازه گیری دقیق با این روش بسیار کم است و همچنین مدت زمان اندازه گیری طولانی می باشد .در بزرگسالان نتیجه اندازه گیری از طریق زیر بغل حدود 5/0 تا 5/1 درجه سانتی گراد کمتر از اندازه گیری رکتال است. در نوزادان این تفاوت دما کمتر خواهد بود. 

 

اندازه گیری از طریق مجرای گوش 

در این روش دمای پرده صماخ با استفاده از حسگر مادون قرمز انجام می شود . نوک تب سنج به سادگی درون کانال گوش قرار گرفته و نتیجه اندازه گیری در مدت یک ثانیه به دست می آید . علاوه بر سهولت اندازه گیری دقت این روش به لحاظ کلینیکی اثبات شده است .این تب سنج ها به گونه ای طراحی شده اند که نتایج بسیار دقیق و مشابهی در اختیار کاربر قرار می دهند. 


انواع کیسه یخ برای مصارف طبی، در طرح های متنوع


نکاتی مهم در مورد اندازه گیری دمای بدن

شواهد نشان می دهد که دمای اندازه گیری شده بدن انسان با دمای محیطی که اندازه گیری در آن صورت گرفته است، ارتباط دارد. بنابراین برخلاف عقاید بسیاری از افراد، دمای طبیعی بدن را به طور دقیق نمی توان اندازه گیری کرد. علاوه بر این دمای بدن افراد براساس نوع فعالیت روزانه تغییر می کند. در روش اندازه گیری رکتال تفاوت دمای 5/0 درجه پدیده ای فیزیولوژیکی است. دمای بدن معمولا پس از فعالیت فیزیکی افزایش می یابد. دمای اصلی با دمای سطحی بدن متفاوت است. دمای سطحی بدن با اندازه گیری دمای پوست بدن به دست می آید، در حالیکه برای اندازه گیری دمای اصلی باید دمای بافت مخاط یکی از حفره های بدن را اندازه گیری نمود.

محصولات مرتبط
مجله سلامتی

نظرات کاربران شما هم می توانید درمورد این مطلب نظر بدهید