بالش مناسب برای موقعیت های مختلف خوابیدن

بالش مناسب برای موقعیت های مختلف خوابیدن
نحوه خوابیدن شما فاکتوری مهم در انتخاب بالش مناسب بدن است

. خوشبختانه برای هر نوع خوابیدنی بالش مناسب طراحی شده است. در اینجا با توجه به نحوه خوابیدنتان بالش مناسبی معرفی می کنیم. خوابیدن به پشت اگر شما به پشت می خوابید، بالشتان باید انحنای ستون فقرات و گردن شما را پوشش دهد و از سر و شانه نیز حمایت کند. ارتفاع بالش در این نوع خواب باید به گونه ای باشد که سر شما بالاتر از سطح بدنتان قرار گیرد. از طرفی با قرار دادن بالشی در زیر زانو نیز فشار وارد بر آن را کاهش می دهد. میزان نرمی بالش فاکتور مهم دیگری است که باید به آن توجه کنید و کاملا سلیقه ای است. بالشی که با آن راحت تر هستید را خریداری نمایید. این نوع خوابیدن برای ستون فقرات بسیار مفید است و درد در این ناحیه را کاهش می دهد. این نوع خوابیدن برای زمان هایی که درد شدید در ناحیه پشت دارید یا بعد از عمل جراحی ستون فقرات بسیار مفید است. خوابیدن به طرفین اگر شما به طرفین می خوابید، بالشی را باید انتخاب کنید که ستون فقرات شما را مانند خطی صاف و افقی نگه میدارد. خم کردن زانو و قرار دادن یک بالش دیگر بین زانوها، ستون فقرات را در حالت خنثی نگه میدارد. زمانی که هیچ بالشی بین پاها نباشد، پاها به پایین می چرخند و باعث کشیدگی لگن می شوند و خط ستون فقرات را دچار اختلال می کند. وجود یک بالشتک بین زانوها از ساییدگی استخوانها نیز جلوگیری می کند. تحقیقات بسیار کمی در مورد بالش ها انجام گرفته است. یک مطالعه کوچک نشان می دهد که بالش مموری فوم در بین سایرین محبوب تر است و از مزایای سلامتی بهتری نیز برخوردار است. خوابیدن به روی شکم خوابیدن به روی شکم بدترین حالت برای ستون فقرات و گردن است. خوابیدن در این حالت اصلا توصیه نمی شود اما ممکن است پزشکتان به دلیل داشتن شرایط خاص ستون فقرات و یا بعد از عمل جراحی ستون فقرات، به شما توصیه کنند. اگر شما به روی شکم می خوابید، بالشتان باید تقریبا مسطح باشد، تا سر و گردن شما در حالت مناسبی نسبت به بدنتان باشد. در این حالت بهتر است یک بالش نسبتا صاف در زیر شکم یا لگن قرار دهید تا به ستون فقرات فشار زیادی وارد نشود. خوابیدن ترکیبی افرادی که به صورت ترکیبی از روش های بالا می خوابند باید از بالشی استفاده کنند که دارای قسمت های بالا و قسمت های پایین باشد. بالش پوسته گندم سیاه و یا بالش طبی مموری فوم برای این افراد بسیار مناسب است.

خوابیدن با بالش یا بدون بالش

برای ستون فقرات و گردن شما بهتر است که شما به همراه بالش و یا بدون بالش بخوابید؟
اکثر ما بیخوابی را تجربه کرده ایم. بیخوابی موجب می شود که حتی قادر به انجام کارهای ساده روزمره خود نباشیم. بارها شده است که نیمه های شب در اثر درد گردن از خواب بیدار شویم و یا بر روی برخی بالش ها احساس ناراحتی کنیم. زمانی که شما خواب آرامی در طول شب نداشته باشید، روز بعد احساس سردرد، گیجی، خستگی و نامنظم شدن ضربان قلب را دارید.
 
برای همین بهتر است هر کاری از دستتان بر می آید برای داشتن خوابی خوب انجام دهید. بیخوابی و گردن درد شما می تواند علت های زیادی داشته باشد، اما باید بدانید در اکثر مواقع این بالش شماست که مقصر است. شاید باور این مساله که بالش نرم شما باعث بیخوابی شما باشد برایتان دشوار باشد اما بهتر است هر چه زودتر این را بپذیرید. جنس، نوع و ارتفال بالش از ویژگی های مهم و تاثیرگذار بر روی خواب شما هستند. در این مقاله ما شما را در مورد اینکه چگونه خواب راحت تری داشته باشید راهنمایی می کنیم. بهتر است هر چه سریع تر از شر بالش های قدیمی و سنتی خود خلاص شوید. خوابیدن با بالش طبی بهترین روش خوابیدن است اما اگر به هر دلیلی از بالش طبی استفاده نمی کنید، بهتر است بدون بالش بخوابید. حتما میپرسید چرا؟ چون این کار مزایای زیادی برای گردن و ستون فقرات شما دارد. خوابیدن با بالش طبی و یا بدون بالش گردن و ستون فقرات را در وضعیت طبیعی و متعادل قرار می دهد. اگر سر شما بالاتر و یا پایین تر از سطح ستون فقرات شما باشد به ستون فقرات شما فشار وارد می شود و در نتیجه شما احساس درد و ناخوشی می کنید. اگر مدتی است که در ناحیه پشت خود احساس درد می کنید بهتر است یک شب را بدون بالش بخوابید تا وضعیت ستون فقرات شما به حالت طبیعی بازگردد. اگر از بالش خیلی نرم استفاده کنید، سر شما را در وضعیت بدی قرار می دهد و حتی ممکن است خون رسانی به مغز را نیز تحت تاثیر قرار دهد. از طرفی در این حالت سیستم تنفسی نیز دچار خلل می شود و نفس کشیدن برایتان مشکل می شود. بنابراین صبح روز بعد شما احساس سرماخوردگی یا سردرد دارید. صبح روز بعد احساس خوبی خواهید داشت. استفاده از بالش طبی و یا خوابیدن بدون بالش باعث می شود بدن شما در طول شب که زمان استراحت بدن است در حالت طبیعی باشد و در زمان استراحت، استرسی که در طول روز به ماهیچه ها وارد شده است به خوبی برطرف شود. اما زمانی که شما از یک بالش نا مناسب استفاده می کنید، باعث می شود ماهیچه های شما حتی در زمان استراحت نیز در حال کشش و استرس هستند. بنابراین پس از بیدار شدن نه تنها احساس خوبی ندارید بلکه احساس خستگی نیز می کنید. از طرفی زمانی که ماهیچه های شما در طولانی مدت استراحت نداشته باشند، دچار دردهای مزمن می شوند و شما برای رهایی از این درد ها نیاز دارید به پزشک مراجعه کنید. پوست صورت شما متشکر خواهد شد. زمانی که برای چندین ساعت صورت شما بر روی بالش قرار می گیرد، به ماهیچه های صورت شما فشار وارد می شود و از طرفی پوستتان نیز کشیده می شود. در این حالت پوست نیز تنفس خوبی ندارد. بنابراین استفاده از بالش مناسب و یا خوابیدن بدون بالش برای پوستتان نیز بهتر است.
مجله سلامتی

نظرات کاربران شما هم می توانید درمورد این مطلب نظر بدهید