تاثیر نوشیدنی های انرژی زا بر روی سلامت بدن

تاثیر نوشیدنی های انرژی زا بر روی سلامت بدن
محققان در تحقیقات اخیر خود ادعا می کنند که خوردن یک نوشیدنی انرژی زا ممکن است صدمه ای به عملکرد طبیعی قلب شخص وارد کند. محققان برای اثبات حرف های خود دلایلی را مطرح می کنند.

هر روز تعداد زیادی از این نوشیدنی ها تولید شده و افراد زیادی از آنها استفاده می کنند. افراد مختلفی از این نوشیدنی ها استفاده می کنند و روز به روز هم بر تعدادشان افزوده می شود. دلیل مصرف این نوشیدنی ها افزایش انرژی و کارایی فرد است و برای همین بسیار مهم است که تاثیر آن ها بر روی سلامتی بررسی شود.

در حالی که علم پزشکی هنوز نظری در مورد این نوشیدنی ها ندارد اما تحقیقات جدیدی ادعا کرده است که این انرژی زیاد می تواند سیستم گردش خون را دچار مشکل کند.

مطالعه اخیری که بر روی نمونه کوچکی از دانشجویان پزشکی ( که جوان هم بودند ) صورت گرفته است، نشان می دهد خوردن حتی یک عدد نوشیدنی انرژی زا می تواند به رگ های خونی آسیب وارد کند.

محققان دانشکده پزشکی McGovern در هوستون متوجه شدند که یک ساعت و نیم بعد از مصرف یک نوشیدنی انرژی زا رگ های خونی به اندازه نصف کاهش می یابند.

این یک مشکل است. زیرا عروق کوچکتر می شوند و کار قلب برای پمپاژ خون به قسمت های مختلف بدن سخت تر می شود. مخصوصا اندام های حیاتی مانند ریه، مغز و قلب.

محققان می گویند این اثرات ممکن است به مواد استفاده شده در این نوشیدنی ها مرتبط باشد. مانند کافئین، تائورین و قند.

این محققان تاکید کردند که به دلیل این که محبوبیت نوشیدنی های انرژی زا در حال بیشتر شدن است، بسیار مهم است که اثرات جانبی آن مورد بررسی قرار گیرد تا یک الگوی مصرف سالم برای مصرف کنندگان این نوشیدنی ها پیشنهاد شود.

اما دکتر مورتون تاول، استاد بالینی پزشکی در دانشکده پزشکی ایندیانا، بیان کرد که این مطالعه در واقع بی معنی است. وی همچنین بیان کرد که اگر به مواد اولیه این نوشیدنی ها نگاهی بیندازیم در می یابیم که می تواند چه خطرات و اثرات جانبی داشته باشد و نیازی به انجام این مطالعه نیست.

به دلیل محبوبیت این نوشیدنی ها از تحقیقات در مورد اثراتشان جلوگیری می شود. پیش بینی می شود گردش مالی این نوشیدنی ها تا سال 2024 به 72 میلیارد دلار برسد. در حالی که استفاده از این نوشیدنی ها در کودکان محبوبیت بیشتری دارد اما طبق گزارشات بیشترین مصرف روزانه مربوط به افراد بین 30 تا 39 سال است.

اثرات نوشیدنی های انرژی زا در بدن

کافئین موجود در نوشیدنی های انرژی ممکن است حتی به 11 درصد نیز برسند. البته این نوشیدنی ها شکر زیادی نیز دارند.

کارشناسان بهداشت و سلامتی هشدار می دهند که اعتیاد به شکر بسیار شایع شده است و حتی به صورت اپیدمی نیز درآمده است. تبلیغات در این زمینه بیشتر در زمینه کودکان صورت می گیرد.

شکر در غذاهای بسته بندی شده و اکثر نوشیدنی های فروشگاه ها وجود دارد.

دکتر جک اسکینر، پزشک اورژانس و مربی در لاجولا ی کالیفرنیا می گوید که نوشیدنی های انرژی زا علاوه بر مقدار زیادی کافئین و شکر، مکمل ها و مواد دیگری نیز دارد که هیچ مزیت سلامتی برای انسان ندارند.

مقدار بالای کافئین در نوشیدنی ها می تواند باعث افزایش فشار خون و ضربان قلب شود. از طرفی مواد دیگر موجود در این نوشیدنی ها ممکن است باعث بی نظمی ضربان قلب و حتی نارسایی قلبی شوند.

البته این نوشیدنی اثرات طولانی مدت دیگری نیز دارد. از جمله بیماری های عروقی گرونر، دیابت نوع 2 و ...

خوردن نوشیدنی های انرژی زا به چه کسانی توصیه می شود؟

هنوز هیچ توصیه ای مبنی بر خوردن نوشیدنی انرژی زا در شرایط خاص وجود ندارد.

دکتر اسپرینگر می گوید : "این نوشیدنی ها برای خیلی از افراد ضرری نخواهد داشت اما به طور قطع نمی توان این را گفت. بنابراین بهتر است کودکان و نوجوانان، افراد مبتلا به دیابت و یا افرادی که سابقه خانوادگی عارضه های قلبی مانند بی نظمی ضربان قلب دارند از این نوشیدنی ها استفاده نکنند."

دکتر نیکت سونپال، استاد بالینی کالج پزشکی پوکی استخوان دانشگاه تورو و استاد بالینی دانشکده پزشکی سنت جورج می گوید : "علاوه بر افرادی که دارای اضطراب، بی خوابی و مشکلات قلبی هستند، زنان باردار و شیرده نیز باید از این نوشیدنی ها استفاده نکنند و با مشورت با پزشک خود مصرف کافئین خود را پایین بیاورند."

به صورت کلی اگه شما در مورد مصرف این نوشیدنی ها و کافئین شک دارید بعتر است با یک پزشک مشورت نمایید. البته مصرف کافئین برای بزرگسالان مشکلی ندارد اما نوجوانان باید مصرف کافئین خود را محدود نمایند.

همچنین ترکیب کافئین با مواد دیگر مانند الکی اصلا خوب نیست و توصیه نمی شود.

عوارض مصزف انرژی‌زا

دکتر سونپال می گوید :"اگر بعد از نوشیدن چهار فنجام قهوه یا کافئین در روز، علائم زیر را داشتید باید سریعا مصرف کافئین را متوقف نمایید."

  • میگرن
  • بی خوابی
  • عصبی بودن
  • تحریک پذیری
  • بی قراری
  • ادرار مکرر یا عدم کنترل ادرار
  • درد در ناحیه معده
  • افزایش ضربان قلب
  • لرزش در عضلات

بن گرین فیلد، ورزشکار حرفه ای و متخصص تغذیه می گوید : "با توجه به میزان بالای کافئین و شکر در نوشیدنی های انرژی زا بهتر است از قهوه و چای استفاده شود.این نوشیدنی ها کافئین و شکر کمتری داشته و حاوی آنتی اکسیدان نیز هستند. اما این بدین معنا نیست که در مصرف این مواد زیاده روی کنید."

محصولات مرتبط
مجله سلامتی

نظرات کاربران شما هم می توانید درمورد این مطلب نظر بدهید