بررسی علت ریزش مو و طاسی و درمان آن

بررسی علت ریزش مو و طاسی و درمان آن
در این مطلب به بررسی علت ریزش مو و طاسی و درمان آن می پردازیم.

چرا مو در برخی نقاط رشد می کند و در برخی نقاط دیگر رشد نمی کند؟

محققان بر روی عوامل بازدارنده رشد مو در برخی نقاط هستند. نتایج این تحقیقات می تواند منجر به کشف راه درمانی برای طاسی و کچلی شود.

یکی از اسرار جالب انسان این است که مو در برخی نقاط رشد می کند و در برخی نقاط دیگر رشد نمی کند.

دانشمندان دانشکده پزشکی Porelman در دانشگاه پنسیلوانیا، سرنخ هایی پیدا کرده اند که می تواند به توضیح علت این مساله کمک زیادی کرد.

محققان با استفاده از پوست موش، یک مهارکننده طبیعی ایجاد کرده اند که می تواند مانع از ایجاد مو بر روی پوست شود. این محققان نتیجه آزمایش خود را در مجله الکترونیکی سلامت در دسترس عموم قرار داده است.

نتیجه این تحقیق می تواند برای توسعه محصولاتی که برای بازگرداندن موی زنان و مردان استفاده می شود، بسیار مفید و موثر باشد. از طرفی می تواند از رشد موها در مناطقی که نمیخواهیم مانند صورت جلوگیری کند.

آکادمی پوست و مو ایالات متحده گزارش می دهد که بیش از 80 میلیون نفر در ایالات متحده دارای آلویسی آندروژنیک یا همان الگوی طاسی در زنان و مردان هستند.

سارا میلر، استاد دانشکده پوست و مدیر مرکز منابع زیست شناسی و بیماری های پوست است که یکی از نویسنده های اولیه این تحقیق نیز می باشد.

میلر گفت : "سیگنال WNT برای رشد فولیکول های مو حیاتی است. در مطالعه ما نشان دادیم که در ناحیه ای از پوست که در آن مو رشد نمی کند، یک عامل مهار کننده در عملکرد WNT خلل ایجاد کرده است و آن را متوققف کرده است."

میلر گفت که این سیگنال ابتدا در پوست جنین فعال می شود. جایی که ژن هایی را فعال می کند که باعث رشد فولیکول مو می شوند.

او گفت : "در افراد بزرگسال، فولیکول های مو طی دوره های رشد، رگراسیون، استراحت و رشد دوباره قرار می گیرند. سیگنال WNT در کنترل رشد موهای بزرگسالان و همچنین در ایجاد اولیه فولیکول های مو بسیار مهم است.افزایش سطح سیگنال WNT باعث افزایش رشد مو می شود و زمانی که سیگنال WNT متوقف می شود، فولیکول های مو نیز متوقف می شوند."

سیگنال WNT

مهارکننده طبیعی که سیگنال WNT را متوقف می کند DKK2 نامیده می شود. این پروتئین در بافت های جنینی و بزرگسالی نقش های متفاوتی را بازی می کند.

هنگامی که میلر و همکارانش پوستی از موش ها که در آن مو رشد نمی کرد را آزمایش کردند، مقدار زیادی از DKK2 را کشف کردند. میلر گفت زمانی که آنها DKK2 را از نظر ژنتیکی حذف کردند، رشد مو در همان ناحیه از پوست به طور معمولی از سر گرفته شد.

میلر گفت : این بسیار مهم است. زیرا به ما می گوید که WNT در مناطق بدون مو موجود است اما عملکرد آن متوقف شده است. در حالی که در جنین فولیکول های مو رشد می کند و بدن آنها پس از تولد WNT تولید می کند. به همین دلیل هم هست که فولیکول های مو بعد از سوختگی های شدید یا زخم های گسترده از بین می روند و در آن مناطق دیگر مو رشد نمی کند.

میلر همچنین اضافه کرد : "زخم های شدید و سوختگی ها، فولیکول ها و سلول های بنیادی مرتبط با آنها را از بین می برند. مکانیسم هایی که باعث رشد مو در پوست جنین می شوند در بزرگسالی دیگر عمل نمی کنند. ما در حال بررسی ارتباط این موضوع و مهارکننده های سیگنال WNT هستیم.

درمان ریزش مو

در حال حاضر روش های درمانی برای رفع طاسی و ریزش مو در زنان و مردان شامل مینوکسیدیل موضعی است.

دکتر امی مک مایکل، استاد و رئیس بخش پوست در مرکز پزشکی بایتیست در کارولینای شمالی گفت : "مینوکسیدل FDA در تمام موارد برای مردان و در 2 درصد حلال و 5 درصد فوم برای زنان توصیه شده است. فیناستراید خوراکی با دوز 1 میلی گرم برای مردان و اسپیررونالکتون خوراکی یا Flutamide خوراکی برای زنان نیز برای درمان ریزش مو و طاسی پیشنهاد می شود."

مک مایکل گفت که بسیاری از این درمان ها می تواند به کاهش ریزش مو و یا افزایش تراک آن به ویژه در ترکیب این روشها موثر باشد. وی اضافه کرد مهم این است که متخصص پوست اطمینان حاصل کند که درمانی که ارائه کرده است به روشی مناسب برای گرفتن بهترین نتیجه صورت گرفته است. او گفت هیچ درمانی وجود ندارد که برای همه افراد مناسب باشد.

دکتر نیکول راجرز متخصص پوست و اعصاب و جراح پیوند مو در جنوب لویزیانا است که ریزش مو را با روش های ترمیم مو درمان می کند. راجرز می گوید : "استفاده از تنظیم کننده هایی مانند DKK2 احتمالی برای درمان ریزش مو در مردان و زنان است. در صورتی که در حال حاضر روش های درمانی که توسط FDA تایید شده اند، محدود به استفاده از مینوکسیدیل خوراکی برای مردان و زنان و Finasteride خوراکی فقط برای مردان است."

وی همچنین اظهار داشت : "انواع مختلفی از روش های درمان برای ریزش مو وجود دارد اما هیچ کدام قطعی نیستند. از طرفی پیوند مو نیز می تواند برای بسیاری از بیماران اثر دائمی و چشمگیر داشته باشد."

میلر همچنین ادامه داد که او و تیمش امیدوارند تحقیقات ادامه پیدا کند و آنها بتوانند راه های جدیدی برای درمان ریزش مو و طاسی پیدا کنند.

او گفت : "تحقیقات ما هنوز در مراحل اولیه است. هنوز کار زیادی داریم تا به مرحله آزمایش های درمانی بر روی انسان برسیم."

محصولات مرتبط
مجله سلامتی

نظرات کاربران شما هم می توانید درمورد این مطلب نظر بدهید