تب، به درجه حرارت بالاتر از دمای طبیعی بدن گفته می شود و پاسخ طبیعی بدن به شرایط مختلف، مانند عفونت است. عفونت شایع ترین علت تب و تب رایج ترین نشانه در علم پزشکی است.

تب زمانی رخ می دهد که درجه حرارت بدن به بالاتر از حد معمولی خود برسد. تب یکی از واکنش های طبیعی بدن در مقابل باکتری ها و ویروس هاست. برخی از ویروس ها و باکتری ها در دمای بالا از بین می روند. به همین دلیل بهتر است تب های با درجه پایین درمان نشوند مگر اینکه علائم دیگری نیز به همراه داشته باشند.  تب تنها نشانه ای از وجود یک بیماری است ولی مهم تر از علائم دیگر مانند سرفه، گلودرد و خستگی است.

نشخیص تب

در افراد مختلف دمای طبیعی بدن متفاوت است. اما به طور استاندارد دماهای زیر به عنوان درجه تب در نظر گرفته می شود.

دمای رکتال بیش از 100.4 درجه فارنهایت (38 درجه سانتیگراد)

دمای دهانی بالای 100 درجه فارنهایت (37.8 درجه سانتیگراد)

دمای زیر بغل (زیر بغل) بالاتر از 99 درجه فارنهایت (37.2 درجه سانتیگراد)

سرگیجه (سرخرگ زمان) بیش از 100.4 درجه فارنهایت (38 درجه سانتیگراد)

 

تب بالا

درجه حرارت 104 درجه فارنهایت (40 درجه سانتیگراد) یا بالاتر ممکن است خطرناک باشد و باید به سرعت درمان شود. در این زمان یا درمان های خانگی را انجام دهید و یا سریعا به پزشک مراجعه کنید.

تب را با هیپوترمی اشتباه نگیرید. هیپوترمی به دلیل وجود نقص در سیستم نظیم گرمایی مرکزی بدن است و ممکن است حتی توسط محیطی گرم ایجاد می شود.

 

چه چیزی باعث ایجاد تب می شود؟

تشخیص علت اصلی تب کار آسانی نیست. زیرا تب از نشانه های بسیاری از بیماریهاست. اما اگر تب با علائم دیگری مانند لرز، عرق، سرفه و گلودرد همراه باشد تشخیص علت آن ساده تر است وعلت آن بیماری های روزمره مانند سرماخوردگی یا آنفولانزا است که می توان آن را با مراقبت چند روزه درمان کرد. اگر علائم شدیدتر شوند و یا با علائم دیگری مانند سفتی گردن و شکم درد همراه باشد باید سریعا به پزشک مراجعه کنید.

 

انواع مختلف تب

با توجه به منشا تب و مدت زمان آن، نوع تب می تواند متفاوت باشد.

 

تب مداوم

زمانی که درجه حرارت بدن در دوره 24 ساعته بیش از حد نرمال باقی بماند و در عرض این 24 در بیش از یک درجه در نوسان نباشد، به آن تب مداوم می گویند. این نوع تب معمولا بر اثر تیفوئید، عفونت مجاری ادراری، اندوکاردیت عفونی، بروسلوز و تیفوس رخ می دهد.

 

تب Remittent

این تب زمانی رخ می دهد که دما در تمام طول شبانه روز بیشتر از دمای طبیعی باقی بماند و در عرض این 24 ساعت در بیش از 2 درجه سانتی گراد در نوسان است. این نوع تب در بیماران مبتلا به تب تیفو و اندوکاردیت عفونی دیده می شود.

 

تب Ple Ebstein

این تب طولانی ترین نوع تب می باشد. این تب ممکن است بین 3 تا 9 روز طول بکشد.

 

تب متناوب

این تب به این صورت است که در یک دوره 24 ساعته در بعضی ساعات دمای بدن معمولی است و در بعضی اوقات دمای بدن بالاتر از دمای طبیعی است. این روند ممکن است حتی چند روز ادامه داشته باشد و معمولا یک الگوی تکراری دارند. بیماری هایی مانند مالاریا و زخم های سمی این نوع تب را ایجاد می نمایند.

 

تب دئودوز

درجه حرارت های بالا که با داروهای ضد تب بهبود نمی یابند، می تواند باعث تشنج شود و بیمار باید سریعا مورد درمان قرار گیرد تا از بدتر شدن وضعیت سلامتی فرد جلوگیری شود.

 

تب تکراری یا تب های دوره ای

این تب ها از چند روز تا چند هفته طول می کشند و در این مدت با الگوهای تکراری ادامه می یابد.

 

دیدگاه شما

یكی از عوامل مهم توسعه تجارت الكترونیكی، ایجاد اعتماد و اطمینان در میان كاربران خدمات الكترونیكی می باشد. در ایران مركز توسعه تجارت الكترونیكی مسئولیت ایجاد زیر ساخت های امنیت و اعطای نماد اعتماد الكترونیكی به کسب و کارهای اینترنتی را برعهده دارد. ساماندهی سایت‌های تجاری در كشور موثرترین گام برای ایجاد فضای تجارت الكترونیكی به‌خصوص خواهد بود. به نحوی‌كه مردم در هنگام خرید از طریق اینترنت با اطمینان از این‌كه سایت‌ها به تعهدات خود در قبال آنان عمل خواهند كرد و حقوق مصرف كنندگان را به رسمیت می‌شناسند،‌ اقدام به خرید می كنند.

نماد اعتماد الکترونیک امسیگ