مقدمه

گوشی پزشکی وسیله ای برای شنیدن صداهای داخلی بدن انسانها و حیوانات است که داری یک رزوناتور کوچک دایره ای شکل است، که روی قفسه سینه قرار می گیرد و دو لوله که به گوش ها متصل می شود.

 

کاربرد گوشی پزشکی چیست؟

اغلب برای شنیدن صدای قلب و ریه ها و جریان خون در رگ ها استفاده می شود.

 

تاریخچه

 

  • سال 1816

گوشی پزشکی در سال 1816 در فرانسه توسط Rene Laennec اختراع شد. که دارای یک لوله ی چوبی و یک پارچه بود. دلیل اختراع این گوشی پزشکی این بود Laennec  از این مسئله که سر خود را روی قفسه ی سینه زنان قرار دهد، تا بتواند صدای قلب آنان را بشنود، احساس خوبی نداشت.

او مشاهده کرد وقتی که  یک صفحه بین قفسه ی سینه ی بیمار و شخص قرار می گیرد، می تواند صدای قلب اورا بطور مستقیم بشنود که در نهایت منجر به اختراع گوشی پزشکی شد.

 

  • سال 1840

Golding bird در سال 1840 گوشی پزشکی را با یک لوله انعطاف پذیر ساخت. البته او به طراح اولیه ی آن نیز اشاره کرد.این گوشی پزشکی یک طرفه بود.

 

  • سال 1852

در نهایت در سال 1852 ، George Philip یک گوشی پزشکی دوطرفه (از هر دو گوش استفاده می کرد) را ساخت که این گوشی پزشکی بعنوان گوشی پزشکی استاندارد شناخته شده است.

 

  • سال 1858

Somerville Scott Alison  در سال 1858 یک گوشی پزشکی را اختراع کرد، که امکان شنیدن و مقایسه ی  صدا را از دو مکان مختلف می داد، که برای پردازش شنوایی دوطرفه استفاده می شود.

  • Jacalyn Duffin عقیده داشت که اختراع گوشی پزشکی، گام مهمی درعرصه ی پزشکی است. زیرا میتوان در مواردی که هیچ نشانه ای از آن بیماری وجود ندارد، از طریق آن پی به وجود یا عدم وجود نارسایی در بدن بیمار نمود، بدون آنکه ضرری برای بیمار داشته باشد.

 

  • سال 1940

در سال 1940 ، Rappaport  و Sprague گوشی پزشکی دو طرفه را طراحی کردند، که یک طرف آن برای دستگاه تنفسی و طرف دیگر برای سیستم قلبی وعروقی استفاده می شد. که بعدها Hewlett-Packard این طرح را عملی نمود. بعدها شرکت  Hewelett توسط Philips خریداری شد و در نهایت  طرح Sprague-Rappaport رها شد.

  • سال 2004

در سال 2004 گوشی پزشکی الکترونیکی با نام تجاری Philips توسطAndromed تولید شد.

گوشی پزشکی مدل Sprague-Rappaport سنگین و کوتاه و ظاهری قدیمی داشت. لذا در این بین تغییراتی روی آن صورت گرفت. به این صورت که در سال 1960، Littman  گوشی پزشکی را در جهت سبک شدن بهبود بخشید.

در سال 1999 نیز، Deslauriers  تغییراتی را در جهت مثبت روی گوشی پزشکی انجام داد. به این صورت که صداهای خارجی را که به گوشی نفوذ می کرد را حذف کرد.

 

 

 

دیدگاه شما

یكی از عوامل مهم توسعه تجارت الكترونیكی، ایجاد اعتماد و اطمینان در میان كاربران خدمات الكترونیكی می باشد. در ایران مركز توسعه تجارت الكترونیكی مسئولیت ایجاد زیر ساخت های امنیت و اعطای نماد اعتماد الكترونیكی به کسب و کارهای اینترنتی را برعهده دارد. ساماندهی سایت‌های تجاری در كشور موثرترین گام برای ایجاد فضای تجارت الكترونیكی به‌خصوص خواهد بود. به نحوی‌كه مردم در هنگام خرید از طریق اینترنت با اطمینان از این‌كه سایت‌ها به تعهدات خود در قبال آنان عمل خواهند كرد و حقوق مصرف كنندگان را به رسمیت می‌شناسند،‌ اقدام به خرید می كنند.

نماد اعتماد الکترونیک امسیگ